Mısır'da kaç tane piramit vardır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mısır'da kaç tane piramit vardır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mısır'da kaç tane piramit vardır?

  Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarı için inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde inşa edilen Basamaklı Piramit’tir.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Mısır Piramitleri , Mısır’da yer alan eski piramit şekillerde yapılardır. Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarı için inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde inşa edilen Basamaklı Piramit’tir. Bu piramit ve etrafını çevreleyen bloklar; mimar İmhotep tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca bu yapılar dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilmiş yapısıdır. En çok bilinen piramitler Gize’de bulunmuştur. Birkaç Gize Piramidi inşa edilmiş en büyük yapılardandır. Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi şu ana kadar zarar görmeden ayakta duran, Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olarak görülmektedir.

  * Gize Piramitleri
  * Keops Piramidi (145,75 metre, M.Ö. 2550)
  * Mikerinos Piramidi(66,5 metre)
  * Kefren Piramidi (143,56 metre)
  * Sfenks Piramidi
  * Sakkara Piramidi (63,17 metre M.Ö. 2650)
  * Maldum Snefru Piramidi (93,26 metre M.Ö. 2000)
  * Dahahur Piramidi (104,85 metre M.Ö. 2600)
  * Dahahur Snefru Piramiti (103,95 metre M.Ö. 2600)
  * Gize Kefren Piramidi (143,56 metre M.Ö. 2520)
  * Sakkara Pepi II Piramidi (52,555 metre M.Ö. 2250)

  Çin Piramitleri
  * Dohan Tapınağı
  Türk piramitleri olarak adlandırılan yapılar, aslında piramit değil, tümülüstür. Çin’in Xiang kentinde bulunurlar. En büyükleri “beyaz piramit”tir. Çin hükümeti, bunları gizlemektedir. “Beyaz piramit”i bir dağ görünümüne sokmaya çalışmışlardır.
  Meksika Piramitleri
  * Uxmal Tapınağı
  * Teotehuacan

  Bolivya Piramitleri [değiştir]
  * Tiahuanaco
  vikipedi
   

 3. Pek çok medeniyet Mısır’dan gelip geçmiştir. Pek çokları burayı mesken tutmuştur. Yani Mısır’da pek çok tarihi kalıntı mevcuttur. Araştırmacılar burada yürüttükleri çalışmalarda piramitlerin yapılışı hakkında hiçbir bilgiye ulaşamamıştır. Piramitlerin o dönemde yapılmış olması imkansız gibi durmaktadır. Piramidin yapıldığı taşlardan her biri 20 ton ağırlıktadır. Yapımını üstlenen mühendisler bittikten sonra öldürülmüştür çünkü aynısının yapılması istenmemektedir. Rivayete göre durum budur.

  100′den fazla piramit bulunduğu kesin olan Mısır’da 118 piramit olduğu iddialar arasındadır. Bunlar firavunların mezarlarıdır. Ayrıca değerli eşyaları da buralarda saklanmaktadır. İmhotep’in piramiti bunlardan en eskisidir ve 3. Hanedan döneminden kalmadır.

  Keops piramidi en ünlülerinden biridir. Bunun yapımı 20 yıl almıştır. Çok fazla gizemli olaylar söz konusu olmuştur. Normalde taş levhalar ile çevresi kapanmıştır fakat günümüze gelene kadar bunlar sökülmüştür. Kralın, kraliçenin odalarının bulunduğu ve bir de yeraltı odası bulunduğu bilinmektedir. Yani 3 bölümden oluşmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mısır'da kaç tane Forum Tarih
Mısır'da kaç piramit var Ülkeler Coğrafyası 9 Mart 2014
Mısır'da tıp biliminin gelişmesinin sebepleri kısaca Sorular ve Cevaplar 15 Aralık 2015
Eski Mısır'da Kullanılan Takvimler - Eski Mısır'da Zaman Birimi Tarihi Bilgiler 28 Nisan 2011
Misir'da Yahudi Kimliği Diğer Dinler İnançlar 22 Eylül 2009
Mısır'dan çok özel Fotoğraflar!.. Dünya Ülkeleri - Resimleri 20 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş