Mıknatıs hangi maddeleri çeker?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mıknatıs hangi maddeleri çeker? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mıknatıs hangi maddeleri çeker?

  Mıknatıslarla fiziğin alt dallarından olan manyetizma ilgilenir. Mıknatıs N ve S yani kuzey ve güney olmak üzere iki kutuptan oluşur. Zıt kutuplar birbirini çeker aynı kutuplar ise birbirini iter.  Mıknatısın Çektiği Maddeler;  Demir
  Nikel
  Kobalt  Yukardaki maddeleri mıknatısa yaklaştırdığınızda maddelerin mıknatısa doğru geldiğini gözlemyeceksiniz. Böylece karışımları ayırabilirsiniz.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  MANYETİZMA VE ELEKTRO MANYETİZMA
  A-MIKNATIS:
  Demir çelik gibi maddeleri, kendi çekme özelliği olan maddelere mıknatıs denir. Bir mıknatıs doğada bulunduğu şekliyle mıknatıslık (yani demir, çelik gibi maddeleri çekme) özelliğini taşıyorsa doğal mıknatıs olarak adlandırılır. Bir de elektrik akımından dolayı oluşan mıknatıslık özelliği vardır. Mıknatıslığını elektrik akımına borçlu olan maddeler de elektromıknatıs adını alır.
  Mıknatıslık özelliği gösteren maddelerle mıknatıslar tarafından çekilen maddeler olarak adlandırılırlar. Örneğin bir mıknatıs manyetik bir maddedir. Çünkü diğer bazı maddeleri çekme özelliğine sahiptir. Demir de manyetik bir maddedir. Çünkü mıknatıs tarafından çekme özelliğine sahiptir. Buna karşılık plastik, manyetik bir madde değildir. Ne bir maddeyi çeker, ne de mıknatıs tarafından çekilebilir. Maddelerin birçoğu manyetik değildir. Manyetik olmayan maddelere, bakır,gümüş,alüminyum,tahta,ka ğıt,deri,cam örnek olarak gösterilebilir.
  Maddelerin mıknatıs özelliği gösterip göstermemesinin temelinde, elektronların atom çekirdeği etrafında dönerken aynı zamanda kendi eksenleri etrafında da dönmeleri yatar. Kendi ekseni etrafında bir çekim alanı meydana gelir. Kendi ekseni etrafında dönen bir elektronun etrafında bir çekim alanı meydana gelir. Kuşkusuz tek elektron etrafında meydana gelen bu çekim alanı çok zayıftır. diğer bir elektron ters yönde dönüyorsa bu iki elektronun çekim alanları birbirlerini nötrleştirir yani, yok eder. Mıknatıslık özelliği olmayan maddelerde durum böyledir. Sonuçta birbirinin tersi yönde dönen atomların sayıları aşağı yukarı eşit durumdadır ve böylece toplam bir çekim kuvveti oluşmaz.
  Buna karşılık bazı maddelerde elektronların çoğu kendi eksenleri etrafında dönerlerken aynı yönde dönerler. Böylece aynı yönde dönen elektronların çekim kuvvetli doğar.
  Maddelerin manyetik özelliklerine manyetizma denir. Manyetik maddelerle ilgili tüm konular manyetizma başlığı altında incelenirler.
  Manyetizma genel bir kavramdır ve doğal mıknatısların yanında elektro mıknatısları da içerir. Elektromıknatıslarla ilgili özellikler elektro manyetizma alt başlığı altında incelenir. Elektromanyetizma,manyetizmanı n bir çeşidi olarak karşımıza çıkar.

  B- MIKNATIS KUTUPLARI:
  Bir mıknatısta çekme özelliği iki uçta yoğunlaşır. Mıknatıs bir çubuk biçimindeyse, mıknatıslık özelliği iki zıt uçta en güçlü biçimde ortaya çıkar. Bu uçlar mıknatısın kutupları olarak adlandırılırlar.
  Her mıknatısta iki kutup vardır. Bu kutuplar N kutbu ve S kutbu olarak adlandırılırlar. İngilizce’de güney ve kuzey anlamlarına gelirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mıknatıs hangi maddeleri Forum Tarih
Mıknatıs Hangi Maddeleri Çeker Kısaca Konu Dışı Başlıklar 13 Ocak 2014
Mıknatıs Hangi Maddeleri Çekiyor Konu Dışı Başlıklar 29 Mayıs 2012
Mıknatıs kutupları nelerdir hangi sembollerle gösterilir kısaca Konu Dışı Başlıklar 28 Kasım 2016
Hangi Eşyalarda Mıknatıs Kullanılıyor Konu Dışı Başlıklar 8 Mayıs 2012
Mıknatıs Hangi Maddelerden Oluşmuştur? Konu Dışı Başlıklar 6 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş