Mıdıklı Köyü Selendi Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mıdıklı Köyü Selendi Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selendi Mıdıklı Köyü - Mıdıklı Köyü Hakkında - Mıdıklı Köyü Tanıtımı - Mıdıklı Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  Köyün adının Cumhuriyetden önce yörede oturan bir bey olan Mıdıkoğlu'nun adından gelmektedir. bu beyle yerli halkın delikanlısından birisi ile beyin kızının bir birlerine aşık olmaları beyle halkı karşı karşıya getirir ve büyük olayalr olur köyün bir kısmı uşak ilinin merkez köyü olan mıdıklıya göç eder.Köy halkının ağırlıklı coğunluğu oğuzların kayı boyuna bağlı karakeçili yörüklerindendir. Köyde tarihi kalıntılara rastlamak mümkündür. Ev inşaatı kazılarında çeşitli sütun ve yapı taşlarına rastlanılmaktadır.

  Kültür

  Köyün yemekleri ; Genelde tipik yöre mutfağı hüküm sürmektedir. Ot yemekleri bir garnitür olarak tüketilmektedir ayrıca fırınlarda et yemekleri yapılmaktadır. Düğün Töreni düğünler üç gündüz iki gece şeklinde yapılır damadın sadıcı olur ve düğün töreni boyunca bütün hizmetleri sadıç tarafından yapılır düğünlerde güreş ve cirit oyunları tertip edilir.Gelin damat evine geldiğinde başının üzerine tahıl,şeker ve bozuk paralar döjkülürki bereket olsun diye ve damat babası geline tarla ve büyük baş hayvanı verir.

  Coğrafya

  Manisa iline 175 km, Selendi ilçesine 14 km uzaklıktadır.çam ormanı ile kaplı verimli arazi yapısına sahip hertürlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişli toprağa sahiptir. Karşılıklı iki adet mağara var olup mağaranın birisinin 3 km uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 473
  1997 - 430

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yine köyde son zamanlarda sebzecilik yapılmakta olup bu sektör hızla gelişmektedir. İlçenin domates, biber, patlıcan V.S. yazlık sebzeleri genellikle bu köyde üretilmektedir. Ayrıca bu sebzeler komşu ilçe Kula ve Komşu il Uşak tarafınada gönderilmektedir.Köy şua anda dışarıya göç vermektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yapılmıştır.Ayrıca köye bağlı olan tüm mahalleler şebekeli sitem olarak suya kavuşturulmuştur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mıdıklı Köyü Selendi Forum Tarih
Mıdıklı Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 19 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş