Müzeyyen Senar Kimdir - Müzeyyen Senar Biyografisi Resimleri

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Müzeyyen Senar Kimdir - Müzeyyen Senar Biyografisi Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Müzeyyen Senar biyografi,
  Müzeyyen Senar hakkında bilgi

  Müzeyyen Senar 1918 Bursa doğumlu Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdiler, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.

  Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun[2] sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

  Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

  1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

  Sanatçı 5000'den fazla plak doldurdu.

  Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Müzeyyen Senar 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Müzeyyen Senar Kimdir Forum Tarih
Müzeyyen Senar Kimdir,Müzeyyen Senar biyografisi , Müzeyyen Senar Hayatı , Sanatçı Tanıtımları 11 Eylül 2009
Müzeyyen Senar Keklik Dağlarda Çağılar 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 7 Şubat 2012
Müzeyyen Senar Gelse O Şuh Meclise 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 18 Ağustos 2010
Müzeyyen Senar - Saklı Kayıtlar 1934 - 1996 (2010 Albüm Tanıtımı) Albüm Tanıtımları 29 Ocak 2010
Müzeyyen SENAR - Duydum Ki Unutmuşsun Müzik Videoları 6 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş