Mütevatir-Sahih Hadis Meselesi

'Sünnetler & Hadisler' forumunda Dine tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Mütevatir-Sahih Hadis Meselesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MÜTEVATİR-SAHİH HADİS MESELESİ

  SORU: "Birkaç arkadaş; haftanın belirli günlerinde toplanıp sahih hadis mecmualarından sünneti öğrenmeye gayret ediyoruz. Mütevatir veya meşhur hadislerin; birbirine zıt hükümleri ihtiva etmeleri sünneti farklı anlamamıza sebep oluyor. (...) Arkadaşlar ile aramızda çözemediğimiz iki meseleyi size yazmaya karar verdik. (...) Mütevatir sünneti inkar eden kimse ile meşhur bir hadisi inkar eden kimse arasında bir fark var mıdır? Müslümanların yetmiş üç fırkaya ayrılacağını haber veren hadis-i şerif sahih midir?"

  CEVAP: Ameller niyetlere göre mahiyet kazanır. Mütevatir bir sünneti; Resul-i Ekrem (sav)'i yalanlamak niyetiyle inkar eden kimse bu niyeti sebebiyle kafir olur. Zira mütevatir sünnet bizzat Resul-i Ekrem (sav)'den işitilmiş mesabesindedir. Zaruri ilmi ifade eder. Mütevatir sünneti inkar küfürdür. Bir mükellef; meşhur bir hadis-i şerif'i (ravilerinden şüphe ettiği için veya yanlış bir tevil sonucunda) inkar ederse tekfir olunmaz. Hevalarına uyarak bu fiili işleyenlere "ehl-i bid'at" denilir. Dürri'l Muhtar'da "Bid'at Peygamber (sav)'den malum ve meşhur olan şeyin aksine itikad etmektir. Fakat bu inat sebebiyle değil bir nevi şüphe iledir. Bizim kıblemize dönenlerden hiçbiri bid'at sebebi ile tekfir edilemez"(2) hükmü kayıtlıdır. Mütevatir sünneti inkar eden kimse ile meşhur bir hadis-i şerif'i reddeden kimse arasındaki fark budur. Müslümanların yetmiş üç fırkaya ayrılacaklarına dair hadis-i şerif farklı rivayet zincirleri ile onüç ayrı sahabeden rivayet edilmiştir. Bazı muhaddislere göre "aziz" bazılarına göre "meşhur" bir hadistir. Mütevatir değildir. Hadis-i şerif kütüb-i sitte'de (dört sünen'de) yer almıştır. Hadisin metni şudur: "İsrailoğulları yetmişiki fırkaya ayrıldılar. Benim ümmetim ise yetmişüç fırkaya ayrılacaktır. Bunlardan biri müstesna hepsi cehenneme girecektir" buyurulmuştur. Sahabe-i Kiram "O müstesna fırka hangisidir ya Resulallah?" diye sorunca Peygamber Efendimiz (sav) "Benim ve ashabımın yolunda olan cemaattir"(3) cevabını vermiştir. Meselenin özü budur. Birbirimize dua edelim.

  İmam Abdülaziz El Buhari- Keşfu'l Esrar- İst.: 1307 C: 3 Sh: 688 vd. Ayrıca Molla Hüsrev- Mir'at El Usul Şerhu Mirkat El Vüsul- İst.: 1308 C: 2 Sh: 8.
  (2) İbn-i Abidin- Reddü'l Muhtar Ale'd Dürri'l Muhtar- İst.: 1982 C: 2 Sh: 409.
  (3) Sünen-i İbn-i Mace- İst.: 1401 C: 2 Sh: 1322 Had. No: 3993. Ayrıca Sünen-i Tirmizi Sünen-i Ebu Davud ve Sünen-i Darimi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mütevatir Sahih Hadis Forum Tarih
Mütevatir Hadisler Sünnetler & Hadisler 24 Mart 2010
Cuma namazının sahih olması için gereken şartlar Dinimizin Direği Namaz 21 Aralık 2011
İmanın sahih ve makbul olmasının şartları nelerdir İman ve İslam Forumu 9 Aralık 2011
Tavafın Sahih Olmasının Şartları Oruç-Hac-Zekat 14 Kasım 2011
Alış-verişler Hüküm Yönünden; Sahih, Fâsit Ve Batıl Nevilerine Ayrılır Dini Sorular ve Cevaplar 29 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş