Mütevatir Hadisler

'Sünnetler & Hadisler' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mütevatir Hadisler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mütevatir Nedir-Hadislerde Mütevatir-Kurandan Hadisler-Günahla Ilgili Hadisler  Kim söylemediğim bir sözü bana atfederse, cehennemdeki yerine hazırlansın ?  Hadis, Resulullah (s.a.v) üzerine yalan hadis dayandıran yada söz söyleyen kimseyi kınamaktadır. Cenab-ı Hak, bu kimseye, hak ettiği cezayı dilerse verir ve dilerse afeder. Böylelerin muhakkak surette Cehenneme gireceklerine kesinlikle hükmedilemez. Çünkü küfürden ve şirkten başka büyük günah işleyenler hakkında verilecek hüküm budur. Bunlar, Cehenneme girecek olsalar bile orada ebedi kalmazlar. Zira Tevhid dini üzere ölen bir kimse Cehennemde ebedi kalmaz.

  Yalan; ister kasten, ister kasıtsız olsun bir şeyi oluğunun aksine haber vermektir. Çünkü yalan, bazen kasten ve bazen de kasıtsız söylenmemiş olsa da, Hz. Peygamber (s.a.v): ?Kasten yalan söz söylerse? diye kayıt koymazdı. Sadece unutan ile yanılan kimselere günah yoktur.

  Resulullah (s.a.v) üzerine yalan uydurmak, pek büyük bir günah ve çok çirkin bir iftiradır.
  Bazı rivayetlerde; daha Hz. Peygamber (s.a.v)?in sağlığında ona yalan söz dayandıranlar çıkmış olsa bile, hadis uydurma, bir hareket olarak, hicri 41 yılında Hz. Ali?nin hilafeti zamanında başlamıştır.

  Çeşitli zamanlarda, bidatçiler çıkmış ve bunlar; çalışmalarını, ideolojilerini ve düşüncelerini haklı göstermek için yalan hadis uydurmuşlar; bazı fıkıhçılar ise sırf mezheplerini ve düşüncelerini savunmak için

  kitaplarında uydurma hadislere yer vermişler; bazı zahid ve tasavvufçular ise insanları Salih amellere teşvik etmek için, ya yalan hadis uydurmuşlar yada yalan hadislere yer vermişler; zındık yada din düşmanları, çıkarları için yada İlam?a zarar vermek için hadis uydur*muşlar; kıssacılar ise ya devlet adamlarına yaranabilmek için yada maddi kazanç elde etmek için hadis uydurmuşlar; bazıları da halk arasında bilgiçlik taslamak için hadis uydurmuşlar? ve benzeri şeyler daha söylenebilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mütevatir Hadisler Forum Tarih
Mütevatir-Sahih Hadis Meselesi Sünnetler & Hadisler 11 Mayıs 2010
Kadir Gecesi ile ilgili Hadisler Sünnetler & Hadisler 9 Temmuz 2013
İlimle ve Bilimle ilgili Hadisler Sünnetler & Hadisler 6 Mayıs 2013
Peygamber Efendimizin Adalet Hakkındaki Hadisleri Peygamber Efendimiz (S.A.V) 1 Mayıs 2013
Kıskançlık İle İlgili Ayetler Ve Hadisler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 11 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş