Müstecep Köyü Malkara Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Müstecep Köyü Malkara Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Müstecep Köyü Malkara Bilgileri - Müstecep KöyüHakkında -Müstecep Köyü Tanıtımı - Müstecep Köyü Resimleri

  İlçe: MALKARA - İl: TEKİRDAĞ

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Tekirdağ
  Bilgiler
  Nüfus 428 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 59300
  Alan Kodu 0282
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Tekirdağ
  İlçe Malkara
  Web Sitesi
  Müstecep, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

  TARİHÇE

  [​IMG] Malkara ilçesinin güney doğusunda, îlçeye 23 km. uzaklıkta, 402 nüfuslu bir köydür, köy Işıklar dağlarının kuzey yamacı eteklerindeki engebeli arazi üzerine kurulmuştur. Köy arazisi genellikle ovalık olmasına rağmen engebelere, bazı küçük tepelere ve eski çağlardan kalma höyüklere rastlanır. Bunlar îlyas tepe, Çalış höyüğü ve Küçük höyüktür. Sasan deresi ve Koca dere olmak üzere iki küçük deresi vardır. 1985 - 1986 yıllarında köy hudutları içine ve sasan mevkiine yapılan sulama göleti de bulunmaktadır.
  Köyün kuruluş tarihi Türklerin Rumeli\'ye geçiş yılları olan 1353 tarihine dayanır. Türkler Kümelide ilerlerken çevreden görülmesi güç olan bir çukurda bulunan köyün bu günkü yerinde, Suçikan denilen yerde karagah kurar. Zamanın önemli kalesi olan Almalı kalesinin alınmasın için planlar yapılmış, dualar edilmiş ve dualarımız müstecep olsun, eğer olursa burada bir köy kurup adım Müstecap koyacağız demişlerdir. O gece atları ters nallamışlar. Kaledekiler izleri görünce gittiler sanıp dışarı çıkmışlar. Bu esnada Türkler saldırmış ve kaleyi almışlardır. Bu birlikten olduğu sanılan iki kişi ölünce buraya gömülmüşlerdir. Halen köyde bu iki zatın mezarı ziyaret olarak kabul ediliyor, zaman zaman köylüler tarafından bu yatırlar için adaklar kesilmektedir Kalenin alınmasından sonra Köyün bulunduğu bu yere Müstecap adı verilmiş, zamanla Müstecap, Müstecep olarak değiştirilmiştir.
  Köyde ilk defa eğitim ve öğretime 1928 yılında başlanmıştır. O günden bu güne kadar köyde eğitim ve öğretim devam etmektedir. Taşımalı sisteme geçildikten sonra da köyün coğrafi ve sosyal önemi göz önünde bulundurularak taşımalı sistemin bir merkezi olarak seçilmiştir. Köyde okuma yazma oranı % 100\' dür.
  Müstecep koyunun ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bu alanda önemli bir varlığa sahiptir. Ekilebilen 13.000 dekar arazisi bulunmaktadır. Arazisi oldukça verimlidir. Yetiştirdiği başlıca ürünler; buğday, arpa, ayçiçeği, mısır, yulaf, kuş yemi, bakla, nohut, mercimek, şeker pancarı, çekirdek kabağıdır. Köyde iyi ırklarla süt ve besi hayvancılığı yapılmaktadır. Günde 3 ton civarında süt üretmektedir.
  Bazı aileler koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanda beslemektedir. Kümes hayvanı da ihtiyaçlarına yetecek kadardır

  Bilgi:SEFER ÖZER

  Tarih

  Malkara ilçesinin güney doğusunda, îlçeye 23 km. uzaklıkta, 402 nüfuslu bir köydür, köy Işıklar dağlarının kuzey yamacı eteklerindeki engebeli arazi üzerine kurulmuştur. Köy arazisi genellikle ovalık olmasına rağmen engebelere, bazı küçük tepelere ve eski çağlardan kalma höyüklere rastlanır. Bunlar îlyas tepe, Çalış höyüğü ve Küçük höyüktür. Sasan deresi ve Koca dere olmak üzere iki küçük deresi vardır. 1985 - 1986 yıllarında köy hudutları içine ve sasan mevkiine yapılan sulama göleti de bulunmaktadır. Köyün kuruluş tarihi Türklerin Rumeli'ye geçiş yılları olan 1353 tarihine dayanır. Türkler Kümelide ilerlerken çevreden görülmesi güç olan bir çukurda bulunan köyün bu günkü yerinde, Suçikan denilen yerde karagah kurar. Zamanın önemli kalesi olan Almalı kalesinin alınmasın için planlar yapılmış, dualar edilmiş ve dualarımız müstecep olsun, eğer olursa burada bir köy kurup adım Müstecap koyacağız demişlerdir. O gece atları ters nallamışlar. Kaledekiler izleri görünce gittiler sanıp dışarı çıkmışlar. Bu esnada Türkler saldırmış ve kaleyi almışlardır. Bu birlikten olduğu sanılan iki kişi ölünce buraya gömülmüşlerdir. Halen köyde bu iki zatın mezarı ziyaret olarak kabul ediliyor, zaman zaman köylüler tarafından bu yatırlar için adaklar kesilmektedir Kalenin alınmasından sonra Köyün bulunduğu bu yere Müstecap adı verilmiş, zamanla Müstecap, Müstecep olarak değiştirilmiştir. Köyde ilk defa eğitim ve öğretime 1928 yılında başlanmıştır. O günden bu güne kadar köyde eğitim ve öğretim devam etmektedir. Taşımalı sisteme geçildikten sonra da köyün coğrafi ve sosyal önemi göz önünde bulundurularak taşımalı sistemin bir merkezi olarak seçilmiştir. Köyde okuma yazma oranı % 100' dür. Müstecep koyunun ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bu alanda önemli bir varlığa sahiptir. Ekilebilen 13.000 dekar arazisi bulunmaktadır. Arazisi oldukça verimlidir. Yetiştirdiği başlıca ürünler; buğday, arpa, ayçiçeği, mısır, yulaf, kuş yemi, bakla, nohut, mercimek, şeker pancarı, çekirdek kabağıdır. Köyde iyi ırklarla süt ve besi hayvancılığı yapılmaktadır. Günde 3 ton civarında süt üretmektedir. Bazı aileler koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanda beslemektedir. Kümes hayvanı da ihtiyaçlarına yetecek kadardır

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 46 km, Malkara ilçesine 26 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 428
  1997 466

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Müstecep Köyü Malkara Forum Tarih
Müstecep Köyü Bafra Samsun Samsun Tanıtımı 7 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş