Müstecap Köyü Balya Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Müstecap Köyü Balya Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balya Müstecap Köyü - Müstecap Köyü Hakkında - Müstecap Köyü Tanıtımı - Müstecap Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak köyün 2 km yakınındaki Alan Mezarlığı tarih meraklıları için ilgi çekicidir.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri kısmen korunmuştur.Köyün tamamına ve misafirlere yemek vermek suretiyle yapılan "HAYIR" en önemli gelenektir.Ölenlerin ardından veya bir dileğin yerine gelmesi için "HAYIR" yapılır.Kurban Bayramında köy gençleri bir merdiveni kullanarak ""DEVE" oyunu yaparlar.Yine seyirlik oyunlardan "Unlu Karı" kadınların kendi aralarında yaptığı eğlencelerdendir.Köyün en önemli yemekleri keşkek , yoğurtlu hamur ve börülceden yapılan sallamadır.

  Düğünler genellikle "Davullu" olur.Cuma günü akşamüstü davulların köye gelmesi ile başlayan düğün, pazar günü akşamüstü gelinalıcı ile sona erer.Köy gençlerinin davul zurna eşliğinde saatler süren gelin alma töreni görülmeye değer.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Balıkesir'e 52 km., Balya ilçe merkezine 7 km.uzaklıktadır. Balya Çanakkale karayolu'nun 6. km.sinde çam ağaçları içinde güzel bir piknik alanı bulunmaktadır. Müstecap Çamlığı diye bilinen piknik alanında su ve tuvalet bulunmaktadır.

  Köy Kaz Dağlarının hemen arkasında olmasında rağmen İklim Ege iklimine benzemez.Ege'ye göre daha sert iklim koşullarına sahiptir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 241
  2000 - 255


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün tarıma uygun arazisi pek azdır.En önemli gelir kaynağı hayvancılıktır. Ekonomik yetersizlik sebebi ile köy sürekli göç vermektedir.Köydeki okul kapanmış olup 2007 yılı itibariyle 23 öğrenci taşımalı yöntemle Balya'daki okullara gitmektedir. Köyde 2 kahvehane, 1 Cami ve birkaç çeşme bulunmaktadır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş