Müslümanlar namaz kılarken niçin Kabe'ye dönerler?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 23 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. Müslümanlar namaz kılarken niçin Kabe'ye dönerler? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Müslümanlar namaz kılarken neden kabeye dönerler
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Soru: Namaz kılarken neden Kabe'ye döneriz? Kabe alınmadan önce Hz. Muhammed nereye dönerek namaz kılıyordu? Kabe'nin içinde hiç namaz kıldı mı?

  Cevap: Allah'a yaklaşma, O'nunla iletişim kurma cabası olan namaz, dinin direği, bütün ibadetlerin başı sayılır. Bu ibadeti yaparken bir yere dönülmesi gerekir. İnsan alti yönden birine doğru durup namazın rükünlerini yerine getirecektir. Kabe, Arabistan'da Hz. İbrahim tarafından Allah adına yapılmış ilk tevhit mabedidir. İşte Allah'a kulluk eyleminin doruğu olan namaz ibadetinde Allah'ın birliğinin simgesi olan Kabe'ye dönülmesi emredilmiştir.

  Kabe'ye dönmekten asıl amaç, sadece ve sadece Allah'a yönelmektir. Şayet Kabe'nin yönü belirlenemezse her yana dönülebilir. Çünkü "Nereye dönerseniz Allah'ın yüzü oradadır" buyurulmuştur. Hz. Muhammed, Mekke'deyken Araplar gibi Kabe'ye dönerek ibadetini yapardı. Aslında Peygamber, Kabe'ye yönelirken Kabe'yi kendisiyle Kudüs arasında bırakırdı. Böylece hem Kabe'ye hem de Kudüs'teki Mabed'e doğru namaz kılardı.  Alıntıdır
   

Bu Sayfayı Paylaş