Müslüman Google ile aramada devrim

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Siraç tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Müslüman Google ile aramada devrim konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Müslüman Google ile aramada devrim

  Dünyanın en büyük internet arama motoru Google'nin Müslüman versiyonu yayına başladı. Çakma Google'yi gerçeğinden ayıran özelliği sadece ismi değil...

  [​IMG]

  Dünyayı tek tıkla bilgisayarınızın masa üstünü getiren Google din savaşlarına sahne olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Katoliklere özel Google'den sonra şimdi de Müslümanlara özel Google dizayn edildi.
  Türk bilgisayar uzmanları tarafından hazırlanan muslumangoogle.com tamamen evrensel Google'nin altyapısından faydalanıyor. Müslüman Google'nin hassas olduğu bir çok konu var. Muslumangoogle.com, sadece İslam dinine uygun yayın yapıyor ve Müslümanlığa aykırı her sonucu filtreleyerek arama yapılmasına müsaade etmiyor. Bununla birlikte gazete ve haber sitelerini de İslami hassasiyetlerine göre sıralıyor.

  *****YA GEÇİT YOK

  Müslüman Google'de, Google'nin orijinal logosuna bağlı kalınırken dini motifler kullanılmış. Google'nin birinci 'o'suna Türk bayrağı giydirilirken, 'g' harfi yeşil kubbe şeklinde, 'l' harfi yerine ise minare kullanılmış.
  Müslüman Google'de arama yapmak ise tamamen İslam dine uygun olmalı. Yoksa aksi durumlarda sonuç alamıyorsunuz. Müslüman Google'de, "*****, porn, erotik" kelimelerini aranınca herhangi bir içerik çıkmazken site arama sonuçlarında din vurgusu ön plana çıkıyor. Öyle ki sitede yapılan nokta aramalarda, öncelik İslam dini ile alakalı içeriği olan sitelere verilmiş.

  [​IMG]

  REKLAMLARI FİLTRELEYEMİYOR

  Orijinal Google'nin arama motorunda "haber" kelimesi aratılınca ilk olarak, haber7.com ve haberturk.com sayfaları çıkarken, aynı kelime Müslüman Google'da search yapılınca ilk sırada, İslami hassasiyetleri en üst noktada olan Tevhid ve Haksöz haber sitelerinin sonuçları çıkıyor. Google'den kaynaklanan reklamları filtreleyemedikleri için reklam alanlarında sitenin içeriğine uygun reklamlar çıkarken, müslümangoogle.com'un en tepesinde Diyanet İşleri Başkanlığı ve Fethullah Gülen'in sitesi ‘herkul.org'a direk link verilmiş.

  İNTERNETİN DİN AYRIMI OLUR MU?

  Geçtiğimiz günlerde de sadece Hıristiyanlığın bir mezhebi olan Katolikler için 'catholicgoogle.com' hizmete sokulmuştu. Bu site üzerinden yapılan aramalarda çıkan sonuçlar da tıpkı muslumangoogle.com'da olduğu gibi, sadece Katolik mezhebine uygun olan içeriklerden oluşuyor.catholicgoogle.com'dan sonra, Türk bilgisayar uzmanları tarafından yayına sokulan muslumangoogle.com'nin, internetin dini ve mezhep ayrımcılığı olur mu sorusunu da gündeme getirecek gibi.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Müslüman Google aramada Forum Tarih
Müslüman bilim insanları hangi alanlarda bilime katkı yapmıştır kısaca Düşünürler-Filozoflar 7 Şubat 2017
Ramazan ayının Müslümanlar için önemi nedir? Ramazan ve Hikmeti 19 Şubat 2016
Müslümanların Uhud savaşını kaybetmesinin nedenleri kısaca Tarihi Bilgiler 3 Aralık 2015
Kuran'ı Kerim'in müslümanlar için önemi kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 6 Nisan 2014
Müslümanlar Hz Muhammed'i neden örnek almalı kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 8 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş