Müsellim Köyü Babaeski Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Müsellim Köyü Babaeski Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Babaeski Müsellim Köyü - Müsellim Köyü Hakkında - Müsellim Köyü Tanıtımı - Müsellim Köyü Resimleri
  Müsellim, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Müsellim Arapça olup teslim eden anlamındadır.Merkezi otorite adına müsellem askerlerinin komutanı olarak bölgeyi yöneten kişilere bu isim verilirdi Osmanlı Türkleri’nin Rumeli’yi almalarını sağlayan kuvvetlerin başında Yörükler( onlardan kurulmuş Yayalar ve Müsellemler) gelir. Sultan Orhan zamanında başlayıp Fatih’e kadar, gittikçe hızı azalarak süregelen büyük Yörük akını, çok kısa zamanda bölge topraklarını kolayca doldurdu ve Türkleştirdi. Müsellimler , Osmanlı Devleti'nde, pekçok görevi yerine getiren, harp zamanlarında ordunun geçeceği yolları temizlemek, köprüleri tamir etmek ve yol açmak gibi hizmetlerle de mükellef idiler. Buna karşılık barış zamanlarında bütün vergilerden muaf sayılıyorlardı. Zaten bu ismi bu yüzden almışlardı. Barışta da seçkin(ayan) sınıftılar. 1695’ten sonra iltizam sisteminden vazgeçilmesiyle taşradaki üst düzey yöneticiler bölgelerine gitmeyerek kendi yerlerine müsellim, voyvoda ve subaşı gibi isimlerle âyânları vekil tayin ettiler. Osmanlı merkezi otoritesinin zayıflaması üzerine devlet âyânlarla işbirliğini artırarak onları meşrulaştırdı. Âyânlar halk tarafından seçiliyor, kendilerine padişah tarafından berat veriliyordu. Trakyada ,hatta türkiyede bir çok müsellim köyü vardır. Cumhuriyetin ilk yıllarında adı sadece müsellim olan köylerin bazıları diğer müsellim köyleriyle karıştırılmasın diye Trakya müsellim köylerine de ya coğrsfi özelliğine,yada kurucusu müsellimin özelliğin göre isimlendirilmiştir. taşlımüsellim, çerkezmüsellim, kızılcamüsellim vb.
  Köyümün Coğrafi konumu Köyüm, Babaeski ilçe merkezinin doğusunda bulunur.Köyümüzden Babaeski`yeulaşmak için 10km yol katetmek gerekir.Kırklareli il merkezine ise 30 km uzaklıktadır.Müsellim Köyü, doğu- da Kırıkköy, batıda Sofuhalil, kuzeyde Kumrular Köyü ve güneyde Pancarköy ile komşudur.

  FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

  -Yeryüzü Şekilleri-

  Tarıma elverişli arazilere sahiptir.Otlaklara,ormanlara,av sahasına ve iki tane gölete sahiptir. -İklim- Köyümüzde tipik karasal iklim görülür.Yazlar sıcak ve kurak,kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos, en soğuk aylar ise Ocak ve Şubattır. En fazla yağış kış ve ilkbaharda düşer. -Bitki Örtüsü- Köyümüz arazisi içinde tarım arazilerinin genel toplamı 22000 dekardır.Mera ve yaylalar 2000 dekarını ,çorak alanlar ise 1000 dekarını oluşturur.Ormanlar 4000 dekarını oluşturur.Geriye kalan 15000 dekarlık alan tarıma elverişli alanları oluşturur ve işlenir.Çevremizdeki ormanda en yaygın ağaç türü meşe ve gürgendir. -Hidrografyası- Köy sınırları içinde yaz mevsiminde kuruyan irili ufaklı dereler vardır.Köyün çevresinde önemli olarak bir baraj ve bir gölet bulunur.

  BEŞERİ ÖZELLİKLERİ

  -Köyümüz Tarihçesi-

  Halk arasında 93 harbi denilen ve miladi seneye göre 1877-1878 tarihlerindeki Osmanlı Rus Harbinden sonra Bulgaristan`ın Tırnovaya bağlı Ahmetli köyünden,şimdiki yerimize göç eden atalarımız köy kuracak münasip yer ararken,o zaman yerli Rum köyü olan Pancarköy ile Kumrular Köyü arasın- da bir Müslüman Köy kurulması kararı verilmiş ve köy şimdiki yerine kurulmuştur.Müslümanköy ismi zamanla telaffuz edilmesi değişerek Müsellim Köyü haline dönüşmüştür.Halk arasında böyle bilinmektedir.Köyümüz halkı göçmendir.1935 yılında yine Bulgaristan`ın Razgrat yöresinden ve 1951 yılında yine aynı memleketin Şumnu, Tırnova yöresinden gelen göçmenler köy halkını oluşturmaktadır. -
  Müsellim Köyü Genel Görünümü 2

  -Nüfusu-

  Nüfus sayım sonuçlarından köyümüzün nüfusunu ve özelliklerini öğrenmek mümkündür.Aşağıdaki Grafiğe bakıldığında nüfusta azalma görülür.Bunun nedeni azda olsa şehire göç olmuş ikinci neden ise halkımız nüfus planlamasında bilgi sahibi olmuştur.

  -Meskenler-

  Eski yıllarda köyümüzde toprak evler bulunurdu.Şu anda ise beton evler vardır.Evler bir avlu içinde bulunur ve etrafında ahır,samanlık gibi eklentiler yer alır.Önceden evlerin camları küçüktü,şimdi ise büyük camlar mevcuttur.Modern yapı malzemeleri kullanılarak yapılan evler mevcuttur

  -Eğitim Durumu-

  Köyümüzde bulunan ilokul kapanmış ve 1997 yılında taşımalı eğitime başlanmıştır.Öğrencilere tahsil edilen bir minibüs onları her sabah Babaeski`ye,bir kısım öğrencileri ise komşu köy olan Sofuhalil'e götürmekte ve akşamları geri getirmektedir.Müsellim Köyü`nde okuma yazma bilenlerin oranı %97dir.
  -Köyün Sosyal Yapısı Mahalle kıyafetimiz kadınlarda şalvardır.Erkeklerde mahalli kıyafetimiz yok edilmiştir.Köyümüzde ekonomi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün içme suyu 1984 yılında köy yalısında açılan artezi- yenden temin edilir.Köyde,kahvehane(4)süt toplama merkezi,futbol sahası,kooperatif bulunmaktadır. Ayrıca iki katlı cami vardır.


  EKONOMİK COĞRAFYA ÖZELLİKLERİ

  -Köy Arazisinin Genel Kullanımı-

  Köyümüzün toplam arazisi 22000 dekardır ve 15000dekarı tarım arazisidir.Köyde ziraat faaliyetleri ve hayvancılık köy ekonomisinde en önemli rolü oynamaktadır.Köyümüzde 135 hane bulunmakta olup topraksız aile yoktur.Her aile tarım ve hayvancılıkla uğraşır. -Tarım Faaliyetleri- Köyümüzde ziraat faaliyetleri, geleneksel yöntemlerle yapılmakta olup tekloloji dende faydanalınmaktadır. Tarım arazileri genellikle köy arazisinin orta,güney ve doğu kesimlerinde yer alır.Köyümüzde kuru tarım yapılmaktadır.Gübre kullanımı oldukça yaygındır.Köy,tarım aletleri bakımından iyi durumdadır.Köyümüzde tarım arazileri genellikle küçük işletmeler şeklindedir.Tarım arazilerimizin küçük parseller halinde oluşunda miras yoluyla bölünmeler etkilidir.Yetiştirilen ürünlerde çok çeşitlilik yoktur.Bunun başlıca sebebi kuru tarımın hakim olmasıdır.Ürünler arasında Buğday ve Ayçiçeği ilk sırada gelmektedir.Köyde ihtiyaç için sebze yetiştirilen bahçeler de yer alır.Köyümüz arazisinin%40`ı buğday%35`ayçiçeği,%10`u sarımsak,%5 i arpa,%2 si bağ, %5`i yulaf %2 si meyve ve %1,i kavaktır. -Kültürel Faaliyetleri- 6,7,8, Mayısta köyümüzde ve çevre köylerde Hıdrellez çoşkuyla kutlanır. -Hayvancılık Faaliyetleri- Köyümüzde hayvancılık faaliyetleri geleneksel yöntemlerle yürütülmektedir.Eskiden küçükbaş hayvan(koyun+keçi)yetiştiriciliği yaygın iken bu faaliyet yerine yavaş yavaş büyükbaş hayvancılığa bırakmıştır.

  -Ulaşım-

  Köyümüz Babaeski ilçe merkezine 10km dir.Babaeski`nin haftalık pazarının kurulduğu gün ulaşım aracı olarak genellikle köye ait minibüsler kullanılır. - Değişim Sürekliliği- Doğada sürekli devam eden bir değişim vardır.Bu değişim yer şekillerinden insan insan yaşantısına kadar bir çok alanda etkili olur.Dağları aşındıran akarsular taşıdıkları malzemeyle yeni birikim şekillerini oluştururken insan,doğayı kendi yaşantısını düzenlemek için sürekli değiştirir.Bazen bu bu değişimler kendisine zarar versede bunu yapmaktan vazgeçmez.Eskiden Müsellim Köyü küçük bir yerleşim yeriydi.Toprak evlerden oluşurdu.Şimdi ise betonarme evler vardır.1988 yılında Devlet Su İşleri tarafından 3 tane artizyen kuyusu açıldı.Daha sonra 2000 yılında 3 tane daha artezyen kuyusu açıldı ve toplam 6 artezyen kuyusu oldu .3000 dekarlık arazi tapulaştırıldı 2005 yılında bu arazilere kapalı sistem sulama kanalları döşenmiştir.Bu sulama sisteminin pompalarının çalışması için gerekli olan elektrik hattının 2007 yılında tamamlanıp hizmete açılmıştır.Ayrıca Köyümüzde 2006 yılında 7200 m uzunluğunda kanalizasyon sistemi döşendi .Oseptip ve arıtma tesisi yapılarak faaliyete geçti.2007 yılında ise köyümüz ana caddesi paket taş döşendi.Köyümüzün bütün ara sokakları mıcır asfalt yapılarak kullanıma başlandı

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 40 km, Babaeski ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 537
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Arif OKUMUŞ
  2004 - Adem DİK


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Müsellim Köyü Babaeski Forum Tarih
Müsellim Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Müsellim Köyü Vize Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Müsellim Köyü Lüleburgaz Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Susuzmüsellim Bucak Köyü Hayrabolu Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Müsellim Köyü Muratlı Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş