Mükemmel duvar renginizi seçin

'Dekorasyon' forumunda Siraç tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mükemmel duvar renginizi seçin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mükemmel duvar renginizi seçin

  [​IMG]

  Evinize yepyeni bir hava katmak için işe duvar rengini değiştirmekle başlayabilirsiniz. Duvar rengi seçiminde, alımında ve boyama sırasında yapmanız gerekenler artık çok kolay!
  Mağazaya gittiğiniz ilk gün hemen satın almayın
  Boya seçimi bu malzemelerin satıldığı dükkâna iki kere gitmenizi gerektirir. Eğer önceden ilk gün renk seçmek zorunda olmadığınızı bilirseniz, daha sakin ve stressiz bir şekilde renkleri inceleyip sağlıklı karar verebilirsiniz ve her şeyden öncesi gördüklerinizden ilham alırsınız. Bir Pazartesi akşamı boya dükkânına gitmeyi tercih edin ve hafta sonu kalabalığından uzak durun. Korkunuzu heyecana çevirin ve tüm örnek kumaş parçalarını da yanınıza almayı unutmayın. Eğer bu mümkün değilse boya kartelâlarından istediğiniz kadar evinize götürme ve yerinde görme şansınız var. Satıcıdan bu kartelâları ödünç istemekten sakın çekinmeyin. Bu kartelâlar organize bir şekilde yapılırlar ve renkleri hem ton hem renk olarak ayırırlar. Mimarlar ve iç dekorasyonla uğraşanlar her yere bu kartelâlarla giderler.
  Tonlarınızı bilin
  Boya seçerken belki de herkesin en fazla yaptığı hata arka plan rengi ile vurgulanacak rengi birbirine karıştırmaktır. Kozmetik anlamda, arka plan fondöten, vurgu rengi de ruj, far ve allık olarak düşünülebilir. Eğer duvar renginin odadaki aksesuarların kendilerini göstermesi için kullanıldığını anlarsak, o zaman arka plan renginin önemsiz olduğunu düşünmenin ne kadar yanlış olduğunu da anlarız.
  Duvar renginde en önemli hedef, içerideki her türlü eşya ve aksesuar ile uyum içinde olacak en doğal tonu yakalamaktır. Bu duvar rengi odadaki diğer altı vurgu rengi ile (yer, mobilya kumaşları, perde, mobilya renkleri, aksesuarlar ve bitkiler) uyum içinde olmalı, yani onlara bir nevi “fondöten” görevi yapmalıdır. Bu arada “doğal” dediysek bunun anlamı “bej demek değildir!

  [​IMG]
  En açığından en koyusuna, her rengin kendi doğal bir tonu vardır. Bunların arasından en fazla uyum sağlayacak olanı seçmelisiniz. Mesela, eğer yeşili seçtiyseniz, yeşilin en doğal ve nötr tonunu seçmelisiniz. Ana renk ve tonlarını ayrı ayrı gösteren bir kartelâ bulmaya çalışın.
  Her ne kadar, ilk bakışta yüzlerce renk görmek seçimi zorlaştırsa da boya üreticileri aslında sizin için işin en zor kısmını zaten yapıyorlar. Çoğu üretici, her bir renk için en az yedi değişik çeşit çıkartır. Bu yedi tonun arasında en açıktan en koyuya en az yedi ila sekiz alt tonu daha vardır. Bu renk grupları belli bir sıralamada olurlar. Mesela yedi değişik yeşil rengin arasında en nötr ve doğalı çoğu zaman en ortada olandır. O yüzden eğer yedi şerit renk varsa dördüncüyü seçin. İşte! Bu kadar kolay! Ortadaki ton diğer renklerle en uyumlu olan tondur. Anlayana kadar bu paragrafı tekrar tekrar okumanızı tavsiye ederiz.
  Şimdi bunun tonları arasından üç tane daha alt ton seçmeniz gerekmektedir; duvarlar, tavan ve süpürgelikler için. Ama hangi renk nereye sürülecek?
  Nötr olarak seçtiğiniz renk şeridinizde genelde iki adet çok açık ton bulunur. İki orta ve iki koyu ton da onların hemen yanındadır. Duvarlar için iki orta tona bakın. Duvarları bu orta tonların en koyusu ile boyatın. Evet, buradan çok koyu gözüktüğünü biliyoruz ama tüm duvarların boyaması bittiğinde gözünüze çok daha açık gelecektir. Bize güvenin!
  Tavanda mı boyanacak?
  Evet, tavanları da boyayın. Duvarları zengin renklerle süsleyip tavanı çıplak bırakmak odanızın ortasına çarşaf sermişsiniz gibi bir görüntüye yol açacaktır. Ayrıca, beyaz bırakılan bir tavan mutlaka odayı daha alçak gösterir. Eğer duvarlarınız 3 metreden kısa ise tavanı duvar renginin iki ton açığına boyamalısınız. Eğer çok daha yüksek tavanlara sahipseniz tavanı duvar renginden bir ton koyuya boyamanız daha iyi duracaktır. Aynı rengin iki tonunu duvar ve tavanınız için kullanarak ışığın odada çok daha eşit dağılmasını sağlarsınız.
  Süpürgelikleri ve kapıları unutmayın!
  Seçtiğiniz rengin en açık tonunu süpürgelikler, kapılar, ahşap pencereler için kullanmalısınız. Eğer çok başka bir tarzda ev dekore etmiyorsanız bu kısımların rengini mümkün olduğunca açık tonlardan seçmeye gayret edin.
  Son bir yardımcı ipucu
  Odaların duvar renklerini seçtikten sonra, seçtiğiniz renklerin kartelâları hep yanınızda taşıyın. Ne zaman ona ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz. Bir kumaşçıda, aksesuarcıda ya da mobilyacıda çıkartıp bakmanız gerekebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mükemmel duvar renginizi Forum Tarih
3D Mükemmel duvar kağıtları Wallpaper / Resimler 11 Nisan 2010
Türkiyeden Manzaralar Mükemmel Duvar Kağıtları Wallpaper / Resimler 2 Kasım 2008
Mükemmel Kurabiyeler İçin Tavsiyeler Pratik Bilgiler 18 Eylül 2011
2017 Mükemmel Avatar Resimleri - Yeni Nesil En Güzel Avatarlar Avatar Resimleri 18 Ağustos 2011
Yepyeni Mükemmel Sözler - Mükemmel yazılar Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş