Müfide İlhan Kimdir - Müfide İlhan'ın Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Müfide İlhan Kimdir - Müfide İlhan'ın Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Müfide İlhan Kimdir - Müfide İlhan'ın Hayatı

  1950 yılında mersin’den belediye başkanı seçilen müfide ilhan, türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinir.19 şubat 1911 tarihinde mersin' de doğmuştur. babası teğmen nafiz çakmak, mareşal fevzi çakmak'ın erkek kardeşidir, mustafa kemal'in askeridir. çanakkale conkbayırı'nda şehit düşer.

  müfide ilhan'ın çocukluk yıllan işgal altındaki istanbul'da geçer. ilkokul çağında amcası fevzi çakmak'ın yanında atatürk 'ün huzuruna çıkmış ve elini öpmüştür; torpil için değil, diğer şehit çocuklarıyla birlikte bir yatılı okula gidebilmek için...ilkokulu ankara'da mareşalin çocuklarıyla birlikte okumuş, orta öğrenimini ise kandilli kız lisesinde tamamladıktan sonra, muallim mektebini bitirerek cumhuriyetin aydın öğretmenlerinden biri olmuştur.

  aslen mersinli olan dr. faruk ilhan ile tanışıp evlenir. eşinin görevi nedeniyle yurdun çeşitli illerinde öğretmenlik yapar. 1946 yılında mersin' e yerleşirler. eşi faruk ilhan'ın babası galip ilhan, mersin'in ilk belediye başkanıdır. müfide ilhan, demokrat partiden ayrılmasının ardından mersin'de kendisi gibi düşünen arkadaşlarıyla birlikte ''müstakilleri destekleme cemiyeti" adlı bir demek kurar ve bir süre "mücadele" adlı bir dergi çıkarır. izmit’te türk kadınları birliği izmit şubesini kurar.

  ankara'da özel bir anaokulu açar. ancak maddi yetersizlikler yüzünden kısa süre sonra kapatır. almanya'da türk çocuklarını alman okullarına hazırlama sınıflarında öğretmenlik yapar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Müfide İlhan Kimdir Forum Tarih
Müfide Kadri Kimdir Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 10 Haziran 2010
İlhan Berk kimdir kısaca Şairlerimiz Ve Şiirleri 1 Mayıs 2015
Atilla İlhan Pia Hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 29 Ekim 2012
İlhan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 27 Şubat 2012
Attila ilhan Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 25 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş