Müezzin Nedir - Müezzin Ne Demek?

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Müezzin Nedir - Müezzin Ne Demek? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Müezzin -Müezzin Nedir - Müezzin Ne Demek?

  Müezzin, camilerde ezan okuyan, sala getiren, namazlarda selam ve tesbih dualarını okuyan kişidir. Müezzinlik makamı, İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah zamanından beri vardır. İlk müezzin Bilal-i Habeşi'dir. Cemaatten herkes müezzin olabilir. Müezzin olacak kişinin Kuran-ı Kerim okuyabilmesi ve güzel sesli olması genel olarak kabul edilir. Müezzinler, Türk camilerinde, Türk Devleti tarafından devlet memuru kadrosu ile atansalarda, namaza başlamadan önce cemaatten bir kişi müezzin olabilir. Genelde küçük camilerde böyledir.

  Müezzin, ezan okurken kıbleye döner. İbadet sırasında, müezzin bazı camilerde bulunan, adına müezzin mahfili denilen özel bir platform üzerinde bulunur. Müezzin, namaz aralarındaki duaları buradan sesli bir şekilde okur. Güzel sesin önemli olduğu müezzinlik, zamanla sanatlaşmıştır. Ezanın makam ile okunması, müezzinlerin güzel sesli olmaları gerektiği düşünülmesi, müezzinliği sanat haline getirmiştir.
   

 2. Müezzin, camilerde ezan okuyan, sala getiren, namazlarda selam ve tesbih dualarını okuyan kişidir
   

 3. Namaz vakitlerini bildirmek için ezan okuyan din görevlisidir . Bazı camilerde , halka dini konularda bilgiler veren vaizlerle caminin korunmasını ve temizliğini sağlayan görevli..
   

 4. müezzim demek camideki hoca yoksa onun yerine namaz kıldırır.
   

 5. saolun çokisime yaradı
   

 6. çok ama çok saolsunn
   

Bu Sayfayı Paylaş