Müşerref'in istifası Hindistan'ı kaygılandırdı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda NeslisH tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Müşerref'in istifası Hindistan'ı kaygılandırdı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni Delhi (AA)- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in istifa etmesi, Hindistan'da ikili ilişkilerin daha da kötüleşeceği kaygısını yarattı. Müşerref döneminde Pakistan ile diplomatik ilişkiler bakımından en iyi dönemi yaşadığı belirtilen Hindistan, komşusunda zayıf bir sivil hükümetin güçlü ordu ve istihbarat servisi üzerinde Müşerref kadar sağlam bir denetim kuramayacağı endişesi taşıyor.

  Hindistan Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada, Müşerref'in istifasının doğuracağı "boşluğun" sivil hükümet tarafından nasıl doldurulacağını belirtti ve "Sivil hükümetin radikal unsurları ne kadar kontrol edebileceğini ileride göreceğiz" dedi.İki ülke arasında 2004 yılında başlayan barış sürecinin son aylarda
  sekteye uğradığı belirtiliyor.Singapur'da yaşayan Hindistan dış politikası uzmanı C. Raja Mohan, "Hindistan Müşerref'i, son birkaç ayda yaşanan kaos ve bölünmeye karşı, kararlı ve ilişkiye girmeye istekli biri olarak görüyordu" dedi.

  Güvenlik uzmanı ve Hindistan ordusunun eski subaylarından Ashok Mehta, "sivil hükümetin göreve başladığı mart ayında Müşerref'in yetkileri kısıtlandığı için, Pakistan gizli servisinin (ISI) özerkliğinin arttığını, Müşerref gidince ISI'nin belki daha da büyük bir özerklik kazanacağını" savundu. Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı M. K. Narayanan, geçen ay yaptığı bir açıklamada, Hindistan hükümetinin Müşerref'in görevden uzaklaşmasından duyduğu endişeyi açık biçimde ifade etti.

  Narayanan, Singapur'da yayınlanan Straits Times gazetesine verdiği demeçte, "Hindistan açısından Müşerref'in Meclis tarafından azledilip edilmemesi önemli değil. Ancak bu büyük bir boşluk yaratacak ve bu boşluktan büyük endişe duyuyoruz. Çünkü bu boşluk radikal unsurlara istediklerini yapma özgürlüğü veriyor" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Müşerref'in istifası Hindistan'ı Forum Tarih
AKP'de ilk "Şener" istifası Haber Arşivi & Gündem 26 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş