Luciano Pavarotti Kimdir - Luciano Pavarotti Hayatı - Luciano Pavarotti Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Luciano Pavarotti Kimdir - Luciano Pavarotti Hayatı - Luciano Pavarotti Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1935 yılında İtalya'nın Modena şehrinde doğan ünlü tenor modern opera dönemindeki en önemli ses sanatçılarındandı. İlk müzik deneyimini Modena şehrindeki koroda, babası Fernando ile yaşadı. Delikanlıyken, babasıyla Gioachino Rossini adlı koroyla Galler'e gitti. Llangollen uluslararası şarkı söyleme yarışmasında birinci oldu ve bu onu bir tenor olmak konusunda hırslandırdı. Aslında bir öğretmen olmak için yetiştirilen Pavarotti, Arrgio Pola ve Ettore Campogallianni tarafından aldığı derslerle 1961 yılında "Concorso İnternazionale" adlı ödülü kazandı ve opera dalındaki başlangıcını bir tiyatro salonunda La Boheme eseri ile aynı yılın 29 Nisan'ında yaptı. Bundan sonra Güney ve Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya'da birçok kez konser verdi. Ardından, Modena'da genç şarkıcıları eğitecek bir okul açtı. 6 Eylül 2007 günü pankreas kanseri sonucu böbrek yetmezliğine girerek hayatını kaybetti.

  Pavarotti her yıl düzenli olarak Modena'da yapılan "Pavarotti ve arkadaşları" adındaki yardım konserlerinde sunuculuk yapmıştır. Bu konserlerde müzik endüstrisinin her alanından katılan şarkıcılar Birleşmiş Milletler organizasyonları için para toplamaktadırlar. Bu yardımlar Bosna, Guatemala, Kosova ve Irak'taki savaş mağdurları ve aileleri için kullanılmaktadır.

  Bosna'da savaştan sonra Mostar kentinde Pavarotti Müzik Merkezi adını taşıyan bir merkez kurmuş ve müzisyenlere yeteneklerini geliştirmeleri için şans tanımıştır. Bu sebeple 2006 yılında Saraybosna şehri kendisine fahri hemşerilik ödülü vermiştir.
  Bazı çevreler tarafından kuşağının en büyük opera sanatçısı olarak gösterilen Pavarotti, 71 yaşındaydı.
  Ünlü sanatçının, İtalya'nın Modena kentindeki evinde bu sabah erken saatlerde öldüğünü duyuran Robson, "Maestro, ölümüne neden olan pankreas kanserine karşı uzun ve zorlu bir savaş verdi" dedi.
  Yolu Türkiye'den de geçen Pavarotti, 28 yaşındayken geldiği Türkiye'de 'La Boheme'adlı operada 'Rodolfo' rolü için seçilmiş, ancak sadece bir temsilde görev aldıktan sonra ülkesine dönmüştü.
  Pavarotti'nin 'konuk sanatçı' olarak Türkiye'ye gelişi, 1963-1964 sanat sezonunda gerçekleşti. O sezon başkent sahnelerinde seyirciyle buluşan, Giacomo Puccini'nin ünlü yapıtı 'La Boheme adlı eseri sergilendi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Luciano Pavarotti Kimdir Forum Tarih
Luciano Galletti Kimdir - Luciano Galletti Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 10 Aralık 2010
Luciano bıraktı taraftar kahroldu Fenerbahçe 7 Mayıs 2009
Luciano Soprani 2008 2009 Sonbahar Kış Defilesi Populer markalar & Moda 12 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş