Louis Braille Kimdir - Louis Braille Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Louis Braille Kimdir - Louis Braille Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Louis Braille Kimdir - Louis Braille Resimleri - Louis Braille Biyografisi - Louis Braille Hakkında
  Fransız mucit - Doğumu - 4 Ocak 1809 Coupvray, Fransa - Ölümü - 6 Ocak 1852 Paris, Fransa

  Louis Braille (doğum. 4 Ocak 1809 - ö. 6 Ocak 1852) , görme engellileri için dünya çapında okuma ve yazma için kullanılan körler alfabesinin sistemini icat etti. Braille, 1'den 6'ya kadar belli bir düzen içinde sıralanmış kabartmalı noktaları parmaklarla üstünden geçerek okunur. Özel karakterler içeren Asya dilleri dışında hemen hemen her dile uyarla nmıştır. Louis Braille'in kendisi de görme engelliydi.

  Louis Braille Paris'in yakınındaki Coupvray köyünde doğdu ama çocukluğunun büyük bir bölümünü Lisle'da geçirdi. Babası Simon-Rene Braille sayaçtı. Üç yaşında babasının yatak odasında babasının sayaç iğnesiyle sol gözünü zedeledi. Bu olay sol gözünü tamamen kör etti ve sempatetik oftalmiya (sympathetic ophthalmia) sağ gözünü de etkiledi; 6 yaşında tamamen kör oldu. Bazen ailesine "Niye her zaman aydınlık?" gibi sorular sorardı. Görme engeline karşın ailesinin de desteğiyle Braille, okula okuma ve yazması isteninceye kadar devam etti.

  Braille 7 gibi erken bir yaşta Paris'te bulunan, dünyanın ilklerinden biri olarak kabul edilen Institution Royale des Jeunes Aveugles (Genç Körler Kraliyet Enstitüsü) 'den burs kazandı. Aldığı burs bir kör olarak kaderini değiştirdi; o günlerde başka bir kör gencin kaderi sokaklarda para dilenmekti. Ancak okulun şartları çok da iyi değildi. Braille'e öğün olarak kuru ekmek ve su veriliyor bazı öğrenciler de istismar edilip ceza olarak odalara kilitleniyorlardı.

  Braille aydın ve yaratıcı bir öğrenciydi, okulunda yetenekli bir çello ve org çaları oldu, ülkesi Fransa'nın her yerindeki kiliselerde org çaldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Louis Braille Kimdir Forum Tarih
Louis Pasteur Kimdir, Louis Pasteur Hayatı Çalışmaları Düşünürler-Filozoflar 26 Aralık 2011
Louis Daguerre 224. Doğum günü Google İnternet ve Network 18 Kasım 2011
Louis Daguerre Kimdir, Louis Daguerre Hayatı Biyografi & Otobiyografi 18 Kasım 2011
Cennette Bir Yılan Kitabı - Louise Penny Kitap, Resim ve Dergi 24 Eylül 2011
Louise Otto-Peters Kimdir - Louise Otto-Peters Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş