Londra Kulesi Hakkında Bilgi ve Resimleri

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 25 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Londra Kulesi Hakkında Bilgi ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Londra Kulesi Hakkında - Londra Kulesi Tarihi - Londra - Londra Eserleri  Londra Kulesi (İngilizce: Her Majesty's Royal Palace and Fortress The Tower of London ya da kısaca Tower of London) Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'nın merkezinde, Thames Nehri'nin kuzey kıyısında bulunan tarihî bir yapıdır.

  Londra Kulesi çoğu zaman 1078 yılında I. William tarafından yaptırılan Beyaz Kule denen, kulenin dörtgen biçimli yapısı ile tanınır; fakat kule birçok diğer bina, korunma duvarları ve hendeği ile bir komplekstir.

  Kulenin yapılışının asıl amacı bir kale, kraliyet sarayı ve saray suçlularının tutulacağı bir tutuk evi olarak kullanmaktır. Kule bunların yanı sıra, idam ve işkence merkezi, cephanelik, devlet hazinesi, hayvanat bahçesi, darphane ve gözlemevi olarak da hizmet vermiştir.

  Geçmişi

  Londra Kulenin yapılmasına, 1078 yılında dönemin İngiltere Kralı I. William'ın Thames Nehri'nin kıyısında, şehir surlarının içinde bir kale yapılması -bugünkü Beyaz ya da Büyük Kule- emri doğrultusunda kurulmaya başlandı. Kulenin yapılış amacı Normanları Londra halkının saldırılarından korumanın yanı sıra şehri yabancıların istilalarından da korumaktır. I. William'ın Fransa'dan getirttiği Cear taşlarıyla yapımına başlanan yapının mimarlığı görevine Piskopos Rochester getirildi.

  William Shakespeare ve bazı diğer yazarlar kulenin kökenini çok daha eskilere, Julius Caesar'a, kulenin yapım emrini onun verdiğine dayandırır. Fakat bu sadece bir söylenceden ibarettir.

  12. yüzyılda tahta geçen Kral Aslan Yürekli Richard, kulenin çevresini güçlü duvarlar ile kapattırmış ve etrafına bir hendek kazdırarak su ile doldurtmuştur. Diğer krallar döneminde de pek çok bakım, onarım ve ekleme gören kule Oliver Cromwell sarayın yaşam alanlarını yıktırıncaya kadar, kraliyet ailesinin ikametgâh yeri olarak kullanılmıştır.

  Yönetimi

  Londra Kulesi'nin yönetim ve korunması işlemleri kurulduğu günden beri bağlı olduğu Londra Şehri'nden ayrı tutulmuştur. Kule eski dönemlerden bu yana kuleye özel polis memurları tarafından korunmaktadır.

  Yapısı

  Kulenin en eski üyesi 11. yüzyıldan kalma White Tower'dır. (Beyaz Kule). Kuleye ait diğer ögeler sonraki yıllarda gereksinime göre eklenerek kule bugünkü durumuna getirilmiştir. Yapı Londra'nın en çok turist çeken bölgelerinden biridir. Genel olarak kule adı verilen yapıdaki kuleler alfabetik sıraya göre şunlardır;

  * Beauchamp Tower
  * Bell Tower
  * Bloody Tower
  * Bowyer Tower
  * Brick Tower
  * Broad Arrow Tower
  * Byward Tower
  * Constable Tower
  * Cradle Tower
  * Develin Tower
  * Deveraux Tower
  * Flint Tower
  * Lanthorn Tower
  * Martin Tower
  * Middle Tower
  * St. Thomas's Tower
  * Salt Tower
  * Wakefield Tower
  * Wardrobe Tower
  * Well Tower
  * White Tower


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Londra Kulesi Hakkında Forum Tarih
Big Ben Saat Kulesi - Londra Dünya Ülkeleri - Resimleri 12 Nisan 2010
Atatürkün Londra Konferansına Katılmasının Amacı Nedir Atatürk Hakkında Herşey 11 Şubat 2014
Londra Konferansı Hakkında Bilgi (23 Şubat 1921) - Londra Konferansı Sonuçları Tarihi Bilgiler 1 Mayıs 2012
1.Dünya Savaşın Londra Konferansı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 11 Ocak 2012
2012 Londra Olimpiyatları Logosu Nasıl Diğer Spor Dalları 27 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş