Lohusalık Dönemi

'Gebelik ve Annelik' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Lohusalık Dönemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lohusalık döneminde neler oluyor - lohusalık döneminde bakım - lohusa depresyonu - lohusalık döneminde cinsellik - lohusalık dönemi psikoloji - lohusalık kaç gün sürer


  [​IMG]
  Doğum sonrası dönen anlamına gelen lohusalık döneminde yeni anneler neler yaşıyor?
  Lohusalık döneminde neler oluyor?
  Hastaneden ailenizin yeni üyesiyle, minik bebeğinizle eve döndünüz. Yaşadığınız duygular tarif edilemeyecek kadar güzel; fakat tüm bu heyecan ve mutluluğun yanında dayanılamayacak derecede bir yorgunluk ve bir sıkkınlık söz konusu olabilir. Unutmayın; bunların hepsi çok normaldir ve bir süre içerisinde tüm bunlar geçecektir. İşte Medipol Hastanesi uzmanlarından öğrendiğimiz, doğum sonrası, yani lohusalık döneminde yaşanabilecek sıkıntılar!

  Kanama-akıntı
  Doğum sonrası önce kırmızı sonra pembe beyaz akıntı olur. Buna löşi denilir. 4-6 hafta devam edebilir.

  Rahimde kasılmalar
  Doğum sonrası sancılar birkaç gün devam edebilir. Rahim normal şekline dönerken kasılması bu sancıların nedenidir. Sancılar özellikle emzirirken artabilir.

  Epizyotomi hassasiyeti
  Doğum sırasında epizyotomi kesisi yapılmışsa bu bölge birkaç gün ağrılı olabilir. Gerektiğinde doktorunuz anestezik krem veya ilaçlar verecektir. Epizyo ve vajinal zedelenmeler kuru tutarsanız daha hızlı iyileşir. Genellikle 1-2 hafta yeterli olmaktadır.

  Saç dökülmesi
  Doğumdan sonra 3-6 ay süresince saçlarda dökülme görülebilir. Bu dönemde saçların boyanması kaybı arttıracağı içim tavsiye edilmemektedir.

  Bağırsaklar
  Gebelikte sıkça rastlanan hemoroidler doğumdan sonra genellikle kaybolurlar. Doğum sonrası bu bölgeler daha hassas olacağı için özellikle kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Hormonların etkisi ile bağırsak kaslarında gevşeme, bağırsaklardaki suyun tutulması kabızlığa neden olur. Bunun için daha çok lifli besin alın, çok daha fazla su için ve ilaç almadan mutlaka doktorunuza danışın.

  Adet görme (mensturasyon)
  Doğumdan sonraki iki ay içinde başlayabilir. Ancak emziren annelerde bu gecikebilir.

  Cilt çatlakları (strialar)
  Bunlar zamanla azalır, kaybolurlar. Renkleri pembeden beyaza döner.

  İdrar şikayetleri
  Doğumdan sonra kısa süreli idrar kontrolünde zorluklar olabilir. Zamanla düzelen bu durum için pelvik duvar egzersizleri oldukça faydalıdır.

  Kilo problemi
  Genellikle doğum sonrası fazla kilolar kalır. Bunun için doğru beslenmek, egzersiz yapmak gebelik öncesi kilonuza dönmeyi kolaylaştıracaktır.
  [​IMG]
  Depresyon
  Bazı hanımlar doğumdan sonra kendileri kötü, çaresiz hissedebilirler. Bu duruma postpartum depresyon denilmektedir. Doğumda harcanan efor, gerilim ve stres sonrası görülebilen bir durumdur. Endişelenmeyin, aileniz ve eşinizin desteği ile kolayca baş edebilirsiniz.

  Hangi durumlarda doktora başvurulmalı?

  * Ateş
  * Kötü kokulu akıntı
  * Göğüslerde, karında perine veya kesi yerinde şiddetli ağrı
  * Doğum sonrası 2-3 günden sonra pıhtı veya kanama gelmesi
   

Bu Sayfayı Paylaş