Liselilerin en büyük bağımlılığı

'Eğitim Haberleri' forumunda DilzaR tarafından 27 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Liselilerin en büyük bağımlılığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  İşte yapılan o araştırmanın çarpıcı sonuçları...

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Kıncal'ın, 'Lise Öğrencilerinin Televizyon Dizilerindeki Mesajları Algılamalarında Medya Okur Yazarlığının Etkisi' konulu araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

  40 öğrenciyle yapılan çalışmada, liselilerin yüzde 85'inin dizi izlediği, bunların yüzde 65'lik bölümünün ise günde en az 3 diziyi takip ettiği belirlendi.Hiç dizi izlemeyen ya da ayda sadece 1 dizi izleyen öğrencilerin oranı ise yüzde 10 olarak belirlendi.

  EN ÇOK İZLENENLER

  En çok izlenen diziler arasında 'Kurtlar Vadisi' başta olmak üzere, 'Avrupa Yakası', 'Kavak Yelleri', 'Arka Sokaklar' ve 'Binbir Gece' yer aldı. Prof. Kıncal, ortaöğretim 10'uncu sınıf öğrencilerinin televizyon dizilerindeki mesajları algılamalarında medya okuryazarlığının etkisini belirlemeyi amaçladıklarını ifade ederek, "Hedefimiz öncelikle, dizi izliyor mu, izlemiyor mu ya da ne kadar izliyorlar bunu tespit etmekti. Uyguladığımız anketlerde lise öğrencilerinin neredeyse tamamının dizi izlediklerini belirledik” dedi.

  Kurtlar Vadisi grupları

  Prof. Dr. Kıncal, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Öğrenciler bu diziyi nasıl algılıyorlar? Ne düşünüyorlar? Bunu belirlemeye çalıştık. Önce öğrencilere Kurtlar Vadisi dizisinden bölüm izlettik. Daha sonra da 20 kişilik iki grup oluşturduk. Grubun birine 12 saatlik Medya Okuryazarlığı eğitimi verdik. İki hafta sonunda öğrencilerin Kurtlar Vadisi dizisine bakış açılarının, öncekine göre nasıl olduğunu tespit etmeye çalıştık. Sonuçta, eğitim alan öğrencilerin Kurtlar Vadisi dizisine ilişkin özellikle şiddet içeriği konusunda birtakım şeylerin farkına vardıklarını tespit ettik."
   

Bu Sayfayı Paylaş