Lise son sınıf öğrencilerine müjde, rapor yerine velinin başvurusu yeterli

'Eğitim Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Lise son sınıf öğrencilerine müjde, rapor yerine velinin başvurusu yeterli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milli Eğitim Bakanlığı sınava hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin 'rapor yerine velinin yazılı başvurusunu' yeterli saydı.


  Halen 20 gün 'özürsüz', 25 gün de rapor alarak 'özürlü' devamsızlık yapabilen lise öğrencileri artık 25 günlük özürlü devamsızlıkları için de rapor almak zorunda olmayacak. Sadece lise son sınıf öğrencilerine verilen bu imkanla 'öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği süre' de özürlü devamsızlıktan sayılacak. Ancak özürlü ve özürsüz devamsızlık süresi 45 günü yine geçemeyecek.

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu dün 'özürlü devamsızlık' konulu illere bir genelge göndererek uygulamanın detaylarını bildirdi. Genelgede Bakan Çubukçu, 'ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören son sınıf öğrencilerinin yıl boyu yoğun bir çalışma temposu göstererek ÖSS'ye hazırlandıklarını' kaydetti. Öğrencilerin 'sınav streslerinin azaltılması, derslere motivasyonlarının sağlanması ve sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmelerini' amaçladıklarını vurgulayan Nimet Çubukçu, "Bu yıla mahsus olmak üzere yönetmelikte belirtilen özürlerin yanı sıra öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği sürenin de özürlü devamsızlıktan sayılması, öğrenci ve velilerine moral kazandıracaktır." dedi.

  Benzer bir genelge geçen sene nisan ayında da yayınlanmıştı. Bu sene üniversite sınavlarının iki aşamalı olması ve birinci basamak sınavının (YGS) nisan ayında yapılacak olması nedeniyle öğrenciler 'rapor' telaşına erken düşmüştü. Bakanlık da geçen seneki genelgesini bu sene erkene aldı ve öğrencileri rahatlattı.

  ZAMAN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Lise sınıf öğrencilerine Forum Tarih
Lise Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama 2011 2012 Öğretmenlerimizin Bölümü 27 Nisan 2011
Genel liselerde sınıf mevcudu sayısı 36 geçmeyecek Liselerimiz 1 Ekim 2009
SaĞlik BakanliĞi SaĞlik Meslek Lİselerİ Sinif GeÇme Ve Sinav YÖnetmelİĞİ Hukuk 4 Ekim 2008
Lise son sınıflara tek dersten sınav hakkı Eğitim Haberleri 6 Eylül 2008
Polise röportaj soruları kısaca Sohbet & Muhabbet 22 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş