Limon Yetiştiriciliği

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Limon Yetiştiriciliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Limon Yetiştiriciliği


  [​IMG]
  "Limon Ağacı"


  Portakal ve mandalina gibi turunç*giller familyasında yer alan bir meyve ağacı*dır. Kışın yapraklarını dökmeyen bu ağaç (Citrus limon) aynı anda hem tomurcuk, hem çiçek, hem de yeni gelişen bir ucu çıkıntılı yumurtamsı meyvelerini üzerinde taşır. Kendi haline bırakıldığında 6 metreye (hatta bazen 9 metreye) boylanabilen limon ağaçları meyve*lerin kolay toplanabilmesi için genellikle budanarak alçak boylu çalı boyutunda tutu*lur. Parlak yeşil, derimsi yapraklarla bir ara*da çok güzel bir görünüm oluşturan beyaz limon çiçekleri, portakal çiçekleri kadar kes*kin kokulu değildir. Nitekim, gıda, parfüm ve kozmetik sanayisinde yaygın olarak kul*lanılan limon esansı, çiçeklerden değil mey*velerin kabuğundan elde edilir. Esans kayna*ğı olan, parlak sarı derimsi kabuğun beyaz, süngersi iç katmanından da pektin denen bir madde çıkarılır; pektin jölelere kıvam verici olarak katılır ya da ishal tedavisinde kullanı*lır. Meyvelerin C vitaminince zengin, bol sulu
  ve etli içi çok ekşi olduğundan doğrudan yenmez; daha çok sıkılarak yemeklere, sala*talara, içkilere katılır ya da limonata hazırla*nır. Limon suyundan elde edilen sitrik asitten ise meşrubat üretiminde ve dokuma sanayi*sinde yararlanılır.

  Anayurdunun Hindistan'ın kuzeybatı ke*simleri olduğu sanılan limon ağaçları yüzyıl*lardır Güney Asya'da ve Anadolu'da yetişti*rilmektedir. 12. yüzyılda Araplar tarafından İspanya'ya ***ürülmüş, oradan da tüm Avru*pa'ya yayılmıştır. Bugün, Afrika'nın güneyin*deki Zimbabve'den ABD'deki California'ya kadar dünyanın bütün ılıman yörelerinde yetiştirilmektedir. Dünya limon üretiminde ilk sıraları ABD ve İtalya alır. Bu ülkeleri İspanya, Portekiz, Arjantin, Türkiye, Yuna*nistan, Brezilya, İsrail ve Güney Afrika izler. Türkiye'de en çok Akdeniz Bölgesi'nde yapı*lan limon üretimi yılda 350 bin tona varır.

  Limon ağaçlan, üstün nitelikli ağaçlardan alınan sürgünlerin dayanıklı anaçlara aşılan*ması yoluyla çoğaltılır. Bunun için anaç ola*rak genellikle turunç ya da portakal ağaçları seçilir. Fidanlar iki yaşına geldiğinde limon bahçelerine aktarılır. Dikim genellikle 6 met*re aralıklı sıralar halinde yapılır, böylece ağaçların birbirini sıkıştırmadan rahatça geliş*mesi sağlanır. Ağaçlar dikimden dört yıl sonra meyve vermeye başlar.

  Limon henüz yeşilken toplanır. Yaralanıp, berelenmesini önlemek için dikkatlice toplan*dıktan sonra olgunlaşıncaya yani sararıncaya kadar ışık almayan, nemli ve iyi havalandır*malı depolarda bekletilir. Pazarlanmaya hazır hale geldiğinde ince kâğıtlara sarılıp sandıkla*nır. "Yatak limonu" denen bu tür limonlar bozulmadan altı ay kadar dayanabildiğinden kışın elde edilen ürün yaza kadar güvenle saklanır. Bazen de sararmaya yüz tutmuş limonlar toplanarak, bekletilmeksizin doğru*dan satışa sunulur.

  Temel Britannica

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Limon Yetiştiriciliği Forum Tarih
Limon Nedir - Limon Yetiştiriciliği Doğa ve Bitkiler 7 Aralık 2008
Ahududulu Limonlu Kek Tarifi Yapılışı Resimli Pasta ve Hamur İşleri 25 Temmuz 2012
Limon Yağının Faydaları Şifalı Bitkiler 10 Mart 2012
Limonlu ve Kakaolu Kek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 22 Temmuz 2011
Limon ve Ihlamurun İnsan Vücuduna Faydaları Şifalı Bitkiler 24 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş