Limon Yetiştiriciliği

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Limon Yetiştiriciliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Limon Yetiştiriciliği


  [​IMG]
  "Limon Ağacı"


  Portakal ve mandalina gibi turunç*giller familyasında yer alan bir meyve ağacı*dır. Kışın yapraklarını dökmeyen bu ağaç (Citrus limon) aynı anda hem tomurcuk, hem çiçek, hem de yeni gelişen bir ucu çıkıntılı yumurtamsı meyvelerini üzerinde taşır. Kendi haline bırakıldığında 6 metreye (hatta bazen 9 metreye) boylanabilen limon ağaçları meyve*lerin kolay toplanabilmesi için genellikle budanarak alçak boylu çalı boyutunda tutu*lur. Parlak yeşil, derimsi yapraklarla bir ara*da çok güzel bir görünüm oluşturan beyaz limon çiçekleri, portakal çiçekleri kadar kes*kin kokulu değildir. Nitekim, gıda, parfüm ve kozmetik sanayisinde yaygın olarak kul*lanılan limon esansı, çiçeklerden değil mey*velerin kabuğundan elde edilir. Esans kayna*ğı olan, parlak sarı derimsi kabuğun beyaz, süngersi iç katmanından da pektin denen bir madde çıkarılır; pektin jölelere kıvam verici olarak katılır ya da ishal tedavisinde kullanı*lır. Meyvelerin C vitaminince zengin, bol sulu
  ve etli içi çok ekşi olduğundan doğrudan yenmez; daha çok sıkılarak yemeklere, sala*talara, içkilere katılır ya da limonata hazırla*nır. Limon suyundan elde edilen sitrik asitten ise meşrubat üretiminde ve dokuma sanayi*sinde yararlanılır.

  Anayurdunun Hindistan'ın kuzeybatı ke*simleri olduğu sanılan limon ağaçları yüzyıl*lardır Güney Asya'da ve Anadolu'da yetişti*rilmektedir. 12. yüzyılda Araplar tarafından İspanya'ya ***ürülmüş, oradan da tüm Avru*pa'ya yayılmıştır. Bugün, Afrika'nın güneyin*deki Zimbabve'den ABD'deki California'ya kadar dünyanın bütün ılıman yörelerinde yetiştirilmektedir. Dünya limon üretiminde ilk sıraları ABD ve İtalya alır. Bu ülkeleri İspanya, Portekiz, Arjantin, Türkiye, Yuna*nistan, Brezilya, İsrail ve Güney Afrika izler. Türkiye'de en çok Akdeniz Bölgesi'nde yapı*lan limon üretimi yılda 350 bin tona varır.

  Limon ağaçlan, üstün nitelikli ağaçlardan alınan sürgünlerin dayanıklı anaçlara aşılan*ması yoluyla çoğaltılır. Bunun için anaç ola*rak genellikle turunç ya da portakal ağaçları seçilir. Fidanlar iki yaşına geldiğinde limon bahçelerine aktarılır. Dikim genellikle 6 met*re aralıklı sıralar halinde yapılır, böylece ağaçların birbirini sıkıştırmadan rahatça geliş*mesi sağlanır. Ağaçlar dikimden dört yıl sonra meyve vermeye başlar.

  Limon henüz yeşilken toplanır. Yaralanıp, berelenmesini önlemek için dikkatlice toplan*dıktan sonra olgunlaşıncaya yani sararıncaya kadar ışık almayan, nemli ve iyi havalandır*malı depolarda bekletilir. Pazarlanmaya hazır hale geldiğinde ince kâğıtlara sarılıp sandıkla*nır. "Yatak limonu" denen bu tür limonlar bozulmadan altı ay kadar dayanabildiğinden kışın elde edilen ürün yaza kadar güvenle saklanır. Bazen de sararmaya yüz tutmuş limonlar toplanarak, bekletilmeksizin doğru*dan satışa sunulur.

  Temel Britannica

   

Bu Sayfayı Paylaş