Limon Bahçelerinde Gizli Elaiussa Sebaste

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Siraç tarafından 14 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Limon Bahçelerinde Gizli Elaiussa Sebaste konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Limon Bahçelerinde Gizli Elaiussa Sebaste

  Dağlık Kilikya’yı (Kilikya Tracheia) oluşturan Alanya-Mersin arasındaki bölge, arkeolojik buluntular ve ören yerleri açısından hayli zengin örnekler sergiliyor. Silifke ile Erdemli ilçeleri arasında uzanan Torosların kıraç tepelerinde ve Akdeniz kıyılarında; sayısız kent, anıt mezar, işlemeli lahit ve kayalara yapılmış kabartmalar bulunuyor. Kimi tarihçilere göre Anadolu’ya zeytinin girdiği kapı olan, Mersin’e 55 km uzaklıktaki Elaiussa Sebaste antik kenti, bu bölgede günümüze kadar ayakta kalan ören yerlerinden sadece biri.

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. çok güzel tarihi resimler gezip görmek siterdim doğrusu belki hazine felan çıkarr:D
  emeğine sağlık güzel olmuş:)
   

 3. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Limon bahçelerinde gizlenen antik kent Elaiussa Sebaste

  Anadolu'nun en iyi korunmuş nekropolü, limon bahçesindeki antik kent Elaiussa Sebaste. Mis kokulu limon bahçelerinde dolaşıp Akdeniz'in doğal yemle beslenmiş leziz balıklarının tadına bakarak gözlerden uzak kalmış antik bir kenti keşfetmeye, sonrasında da denize girmeye ne dersiniz?

  Gezilip görülecek yerleri saymaya kalksam, işin içinden çıkamayacağımı biliyorum. Yine de ana hatlarıyla birkaçına göz atalım. Sonra da "Nasıl olmuş da uzak kalmış, buraları kimse fotoğraflamamış?.." dedirten antik kent Elaiussa Sebaste'nin en iyi korunmuş nekropolünü gözler önüne serelim.

  Mersin'in doğu tarafında şelalesi, Eshab-ı Kehf mağarası, Kleopatra kapısı, müze, kilise ve camileriyle ünlü Tarsus'u şimdilik bir kenara bırakalım ve batı tarafına bir bakalım. Mersin kent çıkışından 12 km sonra Viranşehir (Pompeiopolis) bulunuyor. Şehir, Rodoslu kolonistler tarafından M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş ve şehire güneş anlamına gelen Soloi adı verilmiş. Grek ve Pers dönemini yaşadıktan sonra Makedonya kralı Büyük İskender tarafından M.Ö. 333 yılında alınmış. M.Ö. 64'te burada faaliyet gösteren korsanlar, Romalı general Pompeius tarafından bozguna uğratılmış. Sonrasında general şehre kendi adını vermiş ve Soloi, Pompeipolis adını almış. M.S. 527 yılındaki depremle şehir tamamen yıkılmış. Sadece sütunlu caddenin bir kısmı ve liman kalmış. Höyük bugünkü askeri bölge içinde yer alırken, liman ve hamam kalıntılarından günümüze birşey kalmamış.

  Geziye Anamur'a doğru devam edildiğinde; yol üzerinde Lamos, Tırtar Akkale, Kanlıdivane'deki (Neopolis) Bizans kiliseleri, Korikos'taki tapınak, tiyatro, saray, sarnıç, su kemeri, kale ve Korikos'u korumak için XIV'ncü yüzyılda yapılan 250 m cephe uzunluğa sahip Kız Kalesi görülüyor. 8x14 boyutlarındaki sütunlara sahip Korint nizamındaki Jüpiter tapınağı ile ilgi çeken Uzuncaburç (Olba) ile Mersin'in 83 km güneybatısında yer alan Silifke kalesi, Mersin'e 147 km uzaklıktaki Çukurova'nın batı kapısı Mut kalesi, Mavga kalesi, Mersin'e 252 km uzaklıkta bulunan Anamuryum ve Mamuriye kalesi ile Anamur'un 20 km doğusundaki Softa kalesi, gezilebilecek diğer kaleler. Mut'ta bulunan görkemli yapı Alahan manastırı, Kız kalesi karşısından ulaşılan Adam kayalar, Silifke yakınlarındaki Kilikya Aphrodisias'ı, Ayetekla manastırı ve Silifke müzesi ise gezilmesi gereken diğer önemli tarihi kalıntılar. Ayaş'a 12 km uzaklıktaki Öküzlü, 11 km uzaktaki İmirzile ve 7 km uzaktaki Çatıören gibi antik kentler, hamam, tiyatro, duvar ve kaya kabartmaları ile hayranlık uyandırıyor. Bu geziler sonrasında hem tertemiz ve ılık Akdeniz havasında yürüyüş yapmanın, hem de keyifli bir güzergâhta otomobil kullanmanın zevkini yaşıyorsunuz. Bu bölgede mevsime en uygun ortamda kalabalıktan uzak, sıkılmadan kafa dinleyeceğiniz yerler bu kadar değil! Mersin müzesi ile Atatürk'ün yöreye yaptığı ziyaretler sırasında konakladığı, bugün müze-ev olarak düzenlenen Mersin ve Silifke'deki evleri de gezme imkanınız bulunuyor.

  Erdemli-Ayaş yakınlarında Türkiye'nin en uzun ikinci gezi galerisine sahip Dilek mağarası, yanıbaşında da cennet ve cehennem mağaraları var. Dibinde su ve kilise bulunan, mide kaslarını güçlendiren, yüzlerce basamakla inilen Cennet ve tepeden bakılan Cehennem isimli mağaraları ve Narlıkuyu'da yer alan "Üç güzeller", taban mozaiğinin bulunduğu müzeye giriyoruz.

  Pojmenios'un sarayının hamam bölümü tabanına işlenmiş olan mozaik Zeus'un kızları yarı tanrıça Aglaia, Thalia ve Euphrosyne'yi simgeliyor. Üç güzellerin yanındaki yazıtta, hamamın mucizeli suyunu kralların dostu Poimenios'un keşfettiği anlatılıyor. Kompleks M.S. 4. yüzyılda tarihlenmiş.

  Ve nihayet ana konumuz Ayaş'taki antik kent Elaiussa Sebaste'deyiz. Ulaşımı çok kolay olan kent, Antalya-Mersin karayolunun iki yanında yer alıyor. Sahil yolundan 500 m içeri girerek tırmananlar araçlarından hiç inmeden, köy camisi karşısından saparak Anadolu'nun en iyi korunmuş nekropolünü gezebiliyorlar. Nekropolün Akdeniz ve Samandağ siluetli manzarasına sahip anıt mezarları, mezar odaları, cepheleri çeşitli figürlerle süslü kapakları ve henüz tahrip edilmemiş lahitleri görülesi güzellikteler.

  Bugünkü Ayaş kasabasının olduğu yerde, antik dönemin Kilikya Tracheia (dağlık Kilikya) bölgesinde bulunan Elaiussa Sebaste kenti, geç Hellenistik dönemde (M.S. II-I. yüzyıl) kurulmuş. İmparatorluk ve erken Hıristiyanlık dönemlerinde de en parlak günlerini yaşamış. İlk yerleşme alanı, dağlık burun kesimi olmuş. M.S. II. ve III'ncü yüzyıllarda iç bölgelerdeki mahalleler yeniden düzenlenerek, tiyatro, agora ve büyük hamamlar inşa edilmiş. Anakaraya bağlantısı olan ve "Ada" olarak tanımlanan bölgede tüm limanların denetimi sağlanırken, kentin çevresi surla çevrilmiş. 1999 yılındaki kazı çalışmalarıyla sur arkasında mozaikli tabanıyla bir hamam ortaya çıkarılmış. Tiyatro, Agora, Büyük hamam, beden eğitimi salonu, Bizans kilise kalıntısı, tapınak, limon bahçelerinin arasındaki karma hamam kompleksi ve su kemerleri, kentin ilgi gören yerleri. Ayrıca Roma nekropollerinden olan mezarlık alanı içinde çeşitli formlardaki anıtlar, ev ya da tapınak biçimli aile mezarları, basit ve kaideli lahitler, niş biçimli oygu mezarlar da görülebiliyor. Geniş bilgi için çevre tepelere yayılmış diğer eserleri gezmek isterseniz, mitolojik şiir ve öykü kitapları, belgesel çalışmaları ile tanınan emekli öğretmen Mustafa Sağlam ile bağlantı kurabilir ve rehberlik hizmeti alabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Limon Bahçelerinde Gizli Forum Tarih
Ahududulu Limonlu Kek Tarifi Yapılışı Resimli Pasta ve Hamur İşleri 25 Temmuz 2012
Limon Yağının Faydaları Şifalı Bitkiler 10 Mart 2012
Limonlu ve Kakaolu Kek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 22 Temmuz 2011
Limon ve Ihlamurun İnsan Vücuduna Faydaları Şifalı Bitkiler 24 Haziran 2011
Limonlu Haşhalı Kek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 23 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş