Leylekler ile ilgili yazı

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 8 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Leylekler ile ilgili yazı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  leylekler le ilgili bilgi istiyorum
  Leylekler hakkında bilgi verir misiniz,
  Leylekler ile ilgili yazı yazar mısınız,
  leylek hakkında bilgiler
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Leylek

  Uzun gagalı, uzun bacaklı göçebe kuş.

  Leylek (Ciconia alba) beyaz tüylüdür, yalnız kanatlarının uç kısmı siyah olur, bacakları ve gagası kırmızıdır. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yaşar, kışın tropikal Afrika' ya ve Hindistan'a göçer. Eskiden daha yaygın olan bu kuş beslenme alanı olan bataklıkların kurutulması yüzünden birçok bölgede görünmez oldu, çünkü leyleğin yediği küçük kemirgenlerin, sürüngen ve kurbağaların çoğu bataklıklarda veya civarında yaşar.

  Leylek yuvasını daima ağaçların, bacaların üstüne, evlerin damına yapar, insanlarla birarada bulunmaya alışır. Her yerde himaye edilir. Kara Leylek (C. nigra) madeni yansımalı esmerimsi siyahtır, aynı bölgelerde yaşar, asıl Leylekten daha az yaygın ama daha yabanidir, ancak ıssız yerlerde görülebilir.
  Güney Amerika leyleği (C. maguari) asıl leyleğe benzer.

  Leylek göçücü bir kuştur, Batı avrupa leylekleri İspanya, Fas üstünden, doğu avrupa leylekleri Boğazlar, Anadolu, Filistin, Mısır üstünden Güney Afrika'ya göçerler, çok az bir kısım Batı Afrika'da kışlar. Leylekler Akdeniz üzerinden geçmez Afrika'ya kasım - aralık aylarında ulaşırlar, şubatta kışlama yerinden ayrılır, nisan başına kadar Orta Avrupa'ya taşınırlar, ağustos başından eylüle kadar güneye göç etmeye başlarlar.

  Leylekler kurbağa, fare, köstebek, kertenkele, solucan, böcek, balık v.b yer, yetişkinler yavruları ıslak besinlerle besler, yutaklarında getirdikleri su ile sularlar. Leylek sindiremediği besin artıklarını (kitin, tüy, bitkiler) yumak halinde ağızdan dışarı çıkarır, kemikleri ve balık pullarını sindirir.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Leylekler ilgili yazı Forum Tarih
Leyleklerin Yaşam Döngüsü Hakkında Kısa Bilgi Kuşlar 30 Mayıs 2013
Leylekler Yuvalarını Nasıl Yaparlar? Kuşlar 22 Kasım 2011
uzun bacaklı leylekler Kuşlar 16 Ekim 2008
Hayvanlarla ilgili sloganlar ve sözler Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2017
Ormancılıkla ilgili meslekler hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş