Leylekköy Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Leylekköy Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İspir Leylekköy Köyü - Leylekköy Köyü - Leylekköy Köyü Hakkında - Leylekköy Köyü Resimleri - Leylekköy Köyü Tanıtım - Laleli Köyü Bilgileri

  Leylekköy , Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür.
  İspir tarihiyle paralel bir oluşum seyrine sahip Leylekköy,İspir ilçesinin Çermeli Deresi olarak bilinen bölümünde kurulmuş en eski iki köyden biridir.Bunu köy içerisinde bulunan eski mezar taşlarından,yapı kalıntılarından anlamaktayız.Köy kütüğünde;Erat,Halat,Kantarcı,Koç,Özben,Şahbaz,Şah in,Turan,Yaman,Yeşilyurt aileleri kayıtlıdır.
  Erzurum iline 108 km, İspir ilçesine 42 km uzaklıktadır.Leylekköy,40.48 enlemi ve 41 boylamı koordinatlarında yer alır.Çoruh Nehrini besleyen önemli akarsulardan Çermeli Çayı bu köyün önünden geçmektedir.Köy;İspir,Erzurum ve Bayburt'u birbirine bağlayan karayolunun tam merkezinde yeralır. Leylekköy'ünde içinde bulunduğu Çoruh Havzası, Türkiye'nin en önemli doğa hazinelerinden biridir. Büyük bioçeşitliliği ile Kafkas Ekosystem'inin batı ucunu oluşturan Çoruh Vadisi, Ululararası Koruma Örgütünün seçtiği dünyanın 34 sıcak noktasından biridir. Zengin bioçeşitliliği, bir yandan, en alçak ve en yüksek nokta arasında 3000 m'leri bulan rakım, diğer yandan ise bu küçük alan içinde görülen iklim farklılıklarının sonucudur. İspir ve Yusufeli arasında bitki örtüsü, fundalıklardan nemli karışık yaprak döken ormanlara, pirinç tarlalarından alpin çayırlara, büyük bir çeşitlilik gösterir. Kısacası, Çoruh Havzası'nın çok sayıdaki vadisi içinde ender bitki ve hayvan türleri bulunur. Bu bölgede, aralarında ender orkide, süsen (iris) ve sardunya (pelargonium) türleri dahil, 100'den fazla endemik ya da başka bölgelerde az görülen türün olduğu tahmin edilmektedir.

  Çoruh Vadisi, Kafkasya Bölgesi ile Anadolu arasında süzülerek göç eden yırtıcı kuşlar ile diğer göçmen kuşlar için çok önemli bir otoyol vazifesi görmektedir. Ayrıca bölgede, sadece bu yöreye özgü olan ya da nadir görülen birçok kuş türü yer alır. 2005 yazı boyunca süren çalışmalar ile Çoruh Vadisi'nde 188 tür saptanmıştır. Bunların 81'i vadiye özgü tür iken, vadide üreyen ve daha sonra güneye doğru yoluna devam eden 55 göçmen tür, burada üremeden, vadiyi sadece geçiş için kullanan 52 tür bulunmuştur.Göçmen kuşlarının önemli geçiş noktasında yeralan Leylekköy isminide bu göçmen kuşlarının en önemlilerinden biri olan Beyaz Leylek(Ciconia Ciconia)'ten almıştır.

  Ayrıca köy havzasında Leylek'ten başka, Alaca Sinekkapan,Dağ Horozu,Kafkas Çıvgını,Alamecek,Kara İskete,Sürmeli Dağbülbülü, Duvar Tırmaşıkkuşu,Urkeklik,Alamecek,Kara İskete,Sakallı Akbaba ve Kızıl Akbaba gibi nadir ya da bölgeye özgü kuş türleri de Leylekköy ve çevresinde gözlenebilmektedir.

  Kelebek çeşitliliği açısından son derece önemli olan İspir ve Çoruh-Çermeli Vadisi,Türkiye türlerinin üçte ikisini barındırmaktadır.

  Leylekköy'ünün dahil olduğu Çoruh Vadisi, Uluslararası Koruma Örgütü (Conservation International (CI)) tarafından yeryüzünün en önemli biyolojik çeşitliliğe sahip ve tehdit altındaki 34 sıcak bölge arasında sayılan "Kafkasya Ekolojik Bölgesi" içinde yer almaktadır.


  İlçe : İspir

  İL : Erzurum

  Köy Muhtarı :

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu : 2000 / 51

  1997 / 50

  İle Uzaklığı : 108 km

  İlçeye Uzaklığı : 42 km

  Rakım : 1975 m

  İspir Leylekköy Köyü alt yapı bilgileri

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak
  : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  İspir Leylekköy köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Leylekköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş