Les Paul Kimdir ? Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Les Paul Kimdir ? Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Les Paul Kimdir? Biyografisi


  Les Paul (gerçek adıyla Lester William Polsfuss), 9 Haziran 1915 yılında Waukesha, Wisconsin, Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyaya geldi.


  [​IMG]


  Müziğe 8 yaşında armonika çalarak başladı. Daha sonraları banjo çalmaya başlayan Paul, kısa bir süre içinde gitara geçiş yaptı. Çevresindekiler tarafından doğal yetenek olarak tanımlanan Paul, 13 yaşına geldiğinde yarı profesyonel country müzik gitaristi olarak para kazanmaya başldı. 17 yaşında iken 1930'ların ünlü country grubu Rube Tronson's Cowboys ile turnelere katıldı, hemen sonrasında ise liseden ayrılarak kendini tamamen müziğe verdi. İlk iki albümünü 1936 yılı içinde çıkardı.
  Les Paul'ün günümüzde modern müzikteki en önemli figürlerden biri olmasının ana sebebi yalnızca usta gitaristliği değil, aynı zamanda teknolojik gelişmeleri takip eden bir müzisyen karakterinde olmasıdır. Les Paul 1930 yılların ortalarında satılan elektro gitarlardan ana hatlarıyla memnun olmadığı için kendi elektro gitarını geliştirmeye karar verdi. Buna karar vermesinde en önemli etken kullandığı yarı-akustik gitarların sahnede mikrofonlar ile manyetik girişim yapması ve bunun herkesi rahatsız eden yüksek sesli geri beslemeye (feedback) yol açması idi. Bu problemi ortadan kaldırmak için ilk gitar tasarımı denemelerine 1930'ların ortalarında başladı. En son tasarladığı ve sahnede çok sıklıkla kullandığı "The Log" isimli gitarı, çoğu uzman tarafından ilk modern elektrik gitar olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Paul Kimdir Biyografisi Forum Tarih
Jean Paul Sartre Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi Eserleri Düşünürler-Filozoflar 13 Ağustos 2013
Paul Auster Kimdir - Paul Auster Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Paul Verlaine Kimdir - Paul Verlaine Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 12 Eylül 2011
Paul Langevin Kimdir - Paul Langevin Biyografisi, Hayatı Düşünürler-Filozoflar 27 Ağustos 2011
Paul Andrew Stalteri Kimdir - Paul Andrew Stalteri Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 2 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş