Leptosoma (Cyprichromis leptosoma)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Leptosoma (Cyprichromis leptosoma) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Leptosoma (Cyprichromis leptosoma)

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]  Latince Adı: Cyprichromis leptosoma

  Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nün Açık Suları

  Beslenme Biçimi: Etçil (Micropredator)

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Erkek varyasyonuna göre renklere bürünürken, dişi renklenmez.

  Üreme: 10 – 20 Yumurtayı dişi ağzında kuluçkaya yatırır

  Sıcaklık: 25 - 26 ° C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 250 litre. Akvaryum yüksekliği en az 50 cm olmalıdır.

  Su Sertliği: Çok Sert

  pH: 8,6–9,1

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: Pek çok varyasyonu vardır. Su değerlerinin oynamasına ve yolculuğa karşı hassaslardır. Yavru olsun, damızlık boy olsun artemia ihmal edilmemeli, sık sık verilmelidir. Türler arası melezlenmeyi engellemek için bir akvaryumda bu türden birden fazla varyasyonu beslememek gerekir. Akvaryumdaki tropheus gibi bir birini kovalıyan aktif balıklar onları rahatsız edebilir, bu yüzden Nigripinnis gibi daha sakin ve barışçıl tank arkadaşları seçilmelidir.


  Yorumlar: 1) Bu balıkların en hassas oldukları konu su değerleridir. Zehirlenme ve benzeri durumlarda Macracantaların hemen ardından etkilenen gruptadırlar. Her ne kadar sakin oldukları söylensede alfa erkek sıkı kavgacı olabiliyor. Kur yaparken Leleupi, Calvus, Foai gibi balılara sert gövde gösterilerinde bulunabiliyor. Düzenli Artemia verildiğinde büyüme ve yavrulama süresi ciddi biçimde kısaltılabilinir. Ayrıca tek tür yerine bir keç türü bir arda bakıldığında erkekler çiftleşmek için önce kendi cinsinin dişilerini tercih ediyorlar.

  2) İlginç bir şey gözlemledim. Dişi yumurtayı ağzına almadan bir gün öne ağız cimnastiğine başlıyor.


  3) Çok nazik haraketliliği sevmeyen hoş bir balık türüdür.Artemia ve gerekli yemler ihmal edilmediği taktirde hızlı bir gelişme göstermektedir.Filitreleme ve havalandırma işlemi suyu haraketlendirmeyecek şekilde yapılmalıdır.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Leptosoma İle İlgili Bir Makale:
  [​IMG]

  Cyprichromis cinsinden gelmelerinden dolayı Tanganyika gölünün hem huy hem de renk bakımından en sevimli balıklarındandır. Bu balık gölün her tarafında bulunmasıyla beraber, bulunduğu yerden daha fazla miktarda varyasyonu vardır. Bu durum aynı habitat içersinde bölüm bölüm farklı türlerin yaşamasından kaynaklanmaktadir. Cyprichromis'ler genelde barışçıl balıklar olarak bilinmektedirler. Kalabalık gruplar (binlere yakın rakamlar) halinde yaşayan bu balıklar belirli bir amaç olmadığı halde daha küçük gruplar halinde de yaşayabilmektedirler. Dişiler genelde soluk renklerde olurlar. Erkekler de ise göz kamaştırıcı renkler belirgindir. Pek çok yavru erkeğin aynı anda renklenmeye başladığı, grup halinde yaşayan, ebeveynlerin gözetim ve eğitimi altında bulunan ve çok eşli balıklardır. Bu özellikleri Cyprichromis familyasının en buyuk avantajıdır. Ahenk ve uyumluluğu yakalayabilmek adına grubu doğru şekilde oluşturmak bu bakımdan büyük önem taşımaktadır. 12 adet balığın bir grup oluşturacak şekilde beslenmesi akvaryum koşulları için uygun bir rakamdır.

  [​IMG]

  İki farklı boy varyasyonu vardır.Bir tanesi normal diğeri de jumbo diye tabir edilir.Normal olanlar 9 cm’ye jumbo olan türleri ise 17-18 cm’ye kadar büyüyebilmketedirler.Genelde plankton olmakla berbaer yüzen ve salınan her türlü küçük canlı ile beslenirler.Doğada bu şekilde beslenen canlılar olmasından dolayı akvaryum ortamında da sık sık yemleme faydalı olacaktır. Protein ağırlıklı bir diyet uygulaması ile yavrulama kondisyonunu çabucak yakalayabilirler. Siyah kurt,kırmızı kurt,cam kurdu,tuzlusu karidesi ve kaliteli pul yemler en iyi seçimlerdir.Küçük parçalar halindeki yemleri tercih eden bu balılar dağınık olarak beslenmektedirler.

  [​IMG]

  Genelde suların orta kesimlerini kendilerine yaşam alanı edinmiş olan leptosoma akvaryum koşullarına son derece iyi uyum sağlamışlardır.Cichledlerin geneli suyun alt kesimlerini tercih ederlerken boşta kalan orta ve ürt seviyeler de leptosomalar tarafından paylaşılırlar.Çoğunlukla bölgeci davranan erkekler kendi bölgelerine başka türlerin ya da dişilerin girmesine izin verirler.Bazı sıradışı durumlar hariç çok fazla agresif balıklar değillerdir.Ancak diğer cichledlerin zaman zaman telaşlanmasına neden olabilmektedirler.Ağız yapılarının küçük olması nedeni ile davranışları diğer balıklar için tehtit oluşturmaz.Kavga etmek yerine erkekler daha parlak ve hareketli davranışlarıile boy göstermeyi tercih ederler.Bu hareketleri sırasında erkekler tüm güzelliğini ortaya koyarak seyrine doyum olmaz görüntüler sergilerler.

  Beslenmeleri fazla zorluk içermez.Uygun miktarda erkek ve dişi balık alınarak dengenin sağlanması ve dişiler üzerindeki baskının minimumda tutulmasını tavsiye ederim.Suyun orta katmanlarında daha ziyade başları aşağıya eğik olarak gezinirler.Dişilerin yumurtalarını zemine ulaşmadan yakalamalrı izlemeye değer görüntülerdendir.Dişiler ağızlarına aldıkları yumurtaları yaklaşık olarak 4 hafta ağızlarında taşırlar.Burada önemli bir noktayı belirtmekte fayda var.Dişiler yavrularının peşinden gitmezler,onlara saklanabilecekleri sıkışık alanlar sunarak daha fazla yavrunun hayatta kalmalarını sağlayabilirsiniz.

  Yumurtalar fazla büyük değillerdir.Hemen hemen diğer cichled yumurtası büyüklüğündedirler.Dişiler büyüklüğüne bağlı olarak 4 ile 25 arası yumurtayı ağzına alabilirler.

  En bilinen türler

  Kavala

  [​IMG]

  Jumbo türlerinden bir tanesidir.Baş bölgesinde mavi bir parlaklık vardır.Yanaklarda ve alt bölgede sarılıklar ile üçgensel kaplan desenleri vücüda yayılmıştır.
  Kitumba

  [​IMG]

  Bu da bir jumbo türüdür.Erkekler açık sarı,açık mavi,koyu mavi ve bunların farklı kombinasyonlarınsa sahip olabilirler.En güzel görüntülü olan leptosoma türü olmasının yanı sıra en agresif olanıdır da.Bu davranışları yüzünden familyasındaki diğer türlerin davranışları ile tezatlık gösteririler.Büyük tanklara ihtiyaç duyulabilmektedir.Erkeklerin vücütlarının bir bölümü başka diğer bölümü başka renkte olabilmektedi. "speckle back rainbow" Bu balığa türü ve davranışı gereği oldukça benzemektedir.
  Tricolor: Diğer bir jumbo türüdür.Üç farklı renk kombinasyonunda olabilirler.Mavi vücut ve sarı yüzgeçler,kahverengi vücut ve siyah yüzgeçler, ve favorim olan siyah sırt ve anal yüzgeç parlak sarı kuruk ve baş.

  Neonblack (Utinta)

  [​IMG]

  Jumbo olmayan türdendir.(daha küçük vücut yapısı).burun ucundan kuyruğa kadar Parlak metalik sırt ve sarı yada mavi kuyruk yapısı. En fazla 10 cm olabilirler.Blue flash denilen türün daha gösterişlisi olarak da adlandırılabilirler.

  Tüm leptosoma türleri son derece canı renklere sahiptirler.Ve son derece bakımı kolaydır.Şu ana kadar bir leptosoma bakmadıysanız; en popüler olan türlerden birisi olan blue flash’ı deneyebilirsiniz.Ama ben size diğer türlerinden bir tanesini bulup bakmanızı tavsiye ederim.

  En az 100 lt ’lik bir tankta bakılması tavsiye edilse de 150 lt’nin altındaki tanklarda bakılmaması faydalı olacaktır.Sürü balığı odukları için tank hacmindeki büyüklük sayesinde daha uyumlu bir takım yaratabilirsiniz.
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tanganyika'da Su Kimyası
  Tropheus'ların yaşadıkları Tanganyika gölü yapısı gereği Malawi ve Viktorya gölüne göre daha alkali(sert) su yapısı istemektedir. Tanganyika gölünün değerlerine göz atacak olursak, pH : 8,5 - 9,4 kH : 12 - 18 gH : 7 - 11 suyun iletkenliği: 600mS Sıcaklık: 25-28 derece yüzeyde, derinlerde ise 3 derece daha az olabiliyor. Suyun genel analizi:
  [​IMG]
  Bu su kimyasını oluşturmak Tropheus'ların sağlıklı bir şekilde yaşamasını ve üremelerini sağlayacaktır. Eğer pH değeri 7.5 nin altına iner ise Tropheus'larınızın hastalanması kolaylaşır, üremeleri imkansız hale gelir ve bir süre sonra stresse girerek bloat'a yakalanması söz konusu olur. pH 6.5 indiğinde ise kısa bir sürede ölmelerine yol açmaktadır. Suyunuz asidik bir yapıda ise değeri yavaş yavaş pH 8.0 ve üzerine çıkarmalısınız. Bunu yapmak için tuz kullanmanız gerekmektedir bu tuzlar sofra tuzu değildir, ekleyeceğiniz tuza basit bir örnek vermek gerekirse deniz akvaryumlarında kullanılan tuzlar bile kullananılabilir ama bunu yapar iken tuzu akvaryuma eklemeden önce eritip daha sonra akvaryuma eklemek. Ekleyeceğiniz tuz miktarı suyun iletkenliğne göre değişir. Deniz tuzu kullandığınızda pH'ın 8.3 çıkmasını sağlayacaktır bu da Tropheus'lar için yeterli olacaktır. Suyun çok tuzlu olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Suyunuz asidik ise sadece tuz ekleyin, yada suyunuz sert ama yeterli pH derecesinde değil ise Sodyum bikarbonat (Na/NaHCO) ekleyin. Sorun yaşamamak için pH'ı 9.5 üzerine çıkarmayın.

  Kendi akvaryumunda kullandığım malzemeler ve uygulama ile örnek verebilirim; öncelikle çeşmeden doldurulmuş dinlenme tankımda 1 hafta suyu bekletmek, tabi suyu ilk doldurduğumda kloramin,klor icin ve balıkların mukozasını koruması amacı ile Tetra AquaSafe veya Seachem'in Prime isimli ürünleri ile Seachem'in Tanganyika Buffer ve Cichlid Lake Salt ürünlerini kullanmak. Genelde değiştirilen su miktarına göre kullanmak gerekiyor, üzerinde yazan prosedüre göre; Tanganyika Buffer'ı her 40lt icin bir çay kaşığı, Cichlid Lake Salt ise her 40lt icin dört çay kaşığı kullanmak gerekiyor. Bu uygulamaya göre çeşmeden akan suyun pH'ı genelde 7,2-7,4 arasında olduğundan 100lt göre Tanganyika Buffer'dan 3 çay kaşığı, Cichlid Lake Salt'dan ise 10 çay kaşığı kullandığımda pH 24 saat sonra 8,2-8,4 arasına çıkıyor. Gözlemlerime göre kullandığım Tanganyika Buffer'ı dinlenme tankına her 2 çay kaşığı eklediğimde pH'ın 0,1 oranında artırdığını tespit ettim. Ana tankımda pH 8,8 olduğundan, 24 saatte bir ekleme yaparak su değişimde kullanacağım tankın pH 8,8değerinine çıkmasını sağlıyorum. kH oranı için ise ölçüm yaptığımdaki değere göre Cichlid Lake Salt'tan 2-4 çay kaşığı arası ekliyorum ve kH değerini 16 eşitliyorum. Standart olarak her pazar günü %20 su değişimi yapıyorum. Genelde su değişimden önce yapılan nitrat testi 20 ppm değer gösterirken su değişiminden sonra bu değer 10ppm'e düşüyor.

  Genel çerçevede benim yaptığım uygulama buffer ve tuz açısından maliyeti biraz yüksek bir uygulama sayılabilir eğer ürünleri yurtdışından alma imkanı var ise buradaki rakamlarda daha ucuza mal olabiliyor. Tanganyika balıklarını yetiştirip Tanganyika gölünün su değerlerini yakalamk istiyorsanız buffer ve salt isimli ürünleri kesinlikle tavsiye ederim.

  Tuz olarak kimyacılarda satılan özellikle MERCK isimli firmanın ürünlerini kullanabilirsiniz, firma ismi vermemin temel sebebi markasız olarak satılan kimyasalların katkı maddeli olması bu da akvaryum canlıları için tehlikeli veya gerekli elementleri tam anlamı ile sağlayamamasına yol açabiliyor. Örnek vermek gerekirse S.Kızılkanat arkadaşımın bir kimya profesörü ile yaptığı söyleşide kalsiyumların arsenik ile seyreltildiğinin belirtilmesi, ayrıca açıkta satılan kimyasalların kilosu 1-2 milyon arasında değişirken Merck'in ürünleri bunların yaklaşık 20-25 katı daha pahalıya satılıyor. Tüm bunlar markalı kimyasaların seçilmesine veya benim yaptığım gibi özel hazırlanmış buffer ve tuz kullanmak gerekliliğini ortaya koyuyor. Kullanılacak kimyasalları kısaca sıralar isek; Sodyum Bikarbonat, Potasyum klorur, Magnezyum Karbonat, Kalsiyum Karbonat olarak sıralanabilir. Markalı kimyasal alsanız bile kullanılancak oranlar ve adet fazla olduğu için maliyet ve kullanım sırasındaki hassasiyeti de göz önüne alarak karar vermeniz balıklarınızın sağlığı açısından dikkat edilecek önemli bir nokta, çok dikkatli kullanmak gerekiyor aksi takdirde balıkları kaybetme ihtimaliniz çok yüksek, kullanım oranlarını öğrenmek icin aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Bu konudaki düşüncem; Seachem veya başka markaların buffer ve tanganyika tuzlarını kullanmak daha güvenli ve kolay bir uygulama.

  NOT: Öncelikle belirtmem gereken nokta yapacağınız uygulamalardaki tüm risk ve sorumluluk size aittir.
   

 4. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Leptosoma kitumba resmi (Cyprichromis leptosoma)
  Kitumba erkeği

  [​IMG]

  Leptosoma kitumba fotoğrafı, renkleri çok güzel bir balık yaa
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Leptosoma (Cyprichromis leptosoma) Forum Tarih
Cyprichromis Leptosoma (Leptosoma) Akvaryum - Balık Dünyası 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş