Lepistes Balığının Akvaryum Hazırlanışı

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Lepistes Balığının Akvaryum Hazırlanışı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lepistes Balıgının Akvaryum Hazırlanışı-Lepistes-Lepistes Balıgının Akvaryumda Üremesi
  Gerek göze hoş görünümü ve kolay üremesi gerekse de maliyeti nedeni ile bir çok akvaristin zaman zaman konukları olmuşlardır lepistesler.
  Bakımı en kolay , su şartlarına töleresi en yüksek balıklar arasındadır.
  Yanlız ; yanlış beslenme ve akvaryum şartlarının uygunsuz hazırlanışı yüzünden ölümlere , bir çok akvaristinde soğumasına ve akvaristliğe devam etmemesinede neden olmuşlardır.
  İşte bu nedenden dolayı kendi bildiklerimi ve internet üzerinden topladığım bilgileri sizinle paylaşmak istedim.
  Lepistesler kökeni orta amerikaya dayanan bir tatlı su balığıdır. Doğal halleri ve görünümleri akvaryumumuzdakilere hiçde benzememektedir.
  Ülkemiz akvaryumcularında en fazla bulabileceğiniz 2tür yerel adlarıyla mozaik ve alman lepistesleridir. Ama bu balıkların bilinen onlarca varyetesi bulunmaktadır.


  [FONT=Franklin Gothic
  Medium][​IMG][/FONT]

  Akvaryumun hazırlanışı;

  Lepistes gibi canlı doğuran cinslerinin en az 40-50 lt lik akvaryumlarda bakılması önerilir. Lepistesler de grup balığıdır. En az 4 lü gruplar halinde bakılmalıdır. Bu gruplar 1erkeğe 3 dişi oranında tutulmalıdır. Benim tavsiyem akvaryumunuz da mümkün oldunca az grup bulundurmanızdır. Kolay üreyebilen balıklar olduğu için ileride bir çok sıkıntıya katlanmaktan kurtulursunuz. Akvaryumunuzun yetersiz gelmesi gibi...
  Canlı doğuran akvaryumu demek bitki akvaryumu demektir. Neredeyse canlı bitkilere en çok ihtiyacı olan balıklardır. Akvaryumunuzda bitkiniz nekadar çoksa erişkin balıkların gelişimi ve üremesi, yavru balıkların hayatta kalması ve büyüme hızı o denli artacaktır.

  Akvaryumunuza bitki tavsiyesi olarak başta Saz olmak üzere Limon, Zeytin, Eledoa, Çınar, ve Java yosunlarını belirtebilirim. Aşağı yukarı hiç bir canlı bitkiyle uyumsuzlukları yoktur. Akvaryum su sıcaklığını en fazla tölere edilebilen balıklardandır. 18 ila 30 derece arasını kaldırabilirler. Ama tavsiye ettiğim akvaryum ısısı 26 dır. Bunun dışındaki sıcaklıklarda gelişimi ve üremesi yavaşlamaktadır.
  Lepisteslerle karma akvaryum yapma düşünceniz var ise diğer balığın habitatına göre en az 60 lt akvaryumlar önerilir. Benim en büyük tavsiyem bu cinsi tek tür olarak beslemeniz en azından canlı doğuran türlerinden başka türle beslememeniz yönündedir.
  Kurulan akvaryumlarda hafada en az 1 kez %20ila30 arasına su değişimi yapmak hem balıklar hem bitkiler açısından hızlı gelişimine neden olacaktır.
  Beslenme alışkanlığı bakımından sorunsuz balıklardır. Her türlü akvaryum yemini kullanabilirsiz. Yanlız 2 haftada bir haşlanmış ıspanağı rendeleyip verirseniz hem balığı olası bağırsak sorunlarını giderir hemde gelişimine katkıda bulunursunuz.

  Üreme;

  Anaç balıklar ayda bir kez 20 ila 30 arasında yavru verirler. Erkeğin dişiyi döllemesi sonucu dişi erkeğe gerek duymadan 6 batın yavruyu tek başına verebilir. Yavru döneminde dişinin anüs bölgesi kararır ve şişer. Bu kararmadan kastım illa siyahlık çöker anlamına gelmez. Koyu kahverengi tonlarıda olabilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Lepistes Balığının Akvaryum Forum Tarih
İyi Cins Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir Akvaryum - Balık Dünyası 20 Eylül 2010
Lepistes Notları Akvaryum - Balık Dünyası 28 Mart 2010
Lepistes (Poecilia reticulata) Akvaryum - Balık Dünyası 30 Ekim 2009
Muhteşem Lepistes Resimleri Akvaryum - Balık Dünyası 30 Ekim 2009
Lepistes Balığı ve Hamilelik Akvaryum - Balık Dünyası 21 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş