Leopoldstadt Hakkında Bilgi Viyana

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Leopoldstadt Hakkında Bilgi Viyana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Leopoldstadt Hakkında - Leopoldstadt Eyaleti - Leopoldstadt Tarihi - Leopoldstadt Coğrafyası  Leopoldstadt, Viyana’nın 2. Merkez İlçesi’dir. Tuna Nehri ile Tuna Kanalı arasındaki ada üzerinde bulunur. Toprağının büyük bir bölümünü Prater diye bilinen orman ve çayırlık alan kaplar ve Leopoldstadt, Jaegerzeile, Zwischenbrücken adlı bölgelerden oluşmaktadır.

  Leopoldstadt’a yerleşim diğer İlçelere nazaran geç başlamışdır bunun en önemli sebebide büyük bir bölümün ormanlık alan olamasıydı fakat bu yerleşimler çok köklü olmuşdur,.İlk yerleşim 1450 yıllarında başlamışdır.Bu ilk yerleşimciler arasinda 1569 yılında Bamherziger ve 1623 yılında da Karmeliter adlı Tarikatlar başı çekmişlerdir.1569 yıllarında İmparator II.Maximilian Prater adı verilmiş ormanlara yakınlığından dolayı kurduğu av köşküde zamanla şimdiki Jägerzeile adlı bölgenin kurulmasına önayak olmuşdur.

  1625 yıllarında yahudileri Merkez İlçe-Innere Stadt bölgesinden çıkarabilmek için buraya Getto’lar kurulmuşdur fakat 1669/70 yıllarında da İmparator I.Leopold emri ile burdaki yerlerinden de olmuşlardır fakat zamanla herzaman Leopoldstadt’a geri gelmişlerdir.

  1670 yılında İmparator I.Leopold emri ile yapılan kilise bu bölgeye Leopoldstadt denmesindeki en büyük etken olmuşdur.Tandelmarktgasse 8 ve Karmelitergasse 24 numaralı sokaklarda eski şehir duvarını görmek bugünde mümkündür. İmparator II.Josef isteği doğrultusunda 1766 yılında yapılan değişiklerle Prater ve 1775 yılında da Augarten’e girmek normal vatandaşlarada mümkün kılınmışdır.

  1850 yılında Leopoldstadt bölgesi çevresindeki Jägerzeile ve Prater başda olmak üzre birçok yerleşim yerlerinide içine alarak Viyana’ya 2.Merkez İlçe olarak bağlanmışdır.Zamanla yer yer büyük meydanlar yapılmışdır Mexiko Meydanı buna en iyi örnekdir.

  1900 yılında Leopoldstatd’ın kuzey bölgesi ayrılarak 20.Merkez İlçe Brigittenau adı altında Viyana’ya bağlanmışdır. 1938 yılında da Kaisermühlen adlı bölgesi 22.Merkez İlçe Donaustadt’a bağlanmışdır.

  Leopoldstatd bugün nüfusu,yeşil ve dinlenme alanları ile Viyana’nın en eski ve önemli Merkez İlçe’lerinden biridir.

  Ayrıca Leopoldstatd bugün Türkler’in en yoğun bulunduğu İlçeler’in başında gelmektedir.

  Belediye Başkanı

  Gerhard Kubik (SPÖ)
  Belediye Meclisinde milletvekilliği dağılımı [değiştir]

  SPÖ 100
  Yeşiller 12
  ÖVP 9
  FPÖ 8
  KPÖ 1

  Görülecek yerler

  * Prater - Büyük bir alanı kaplayan dinlenme ve gezinti yerleri ile ideal bir nezih ortam.
  * Riesenrad - Viyana'nın sembollerinden büyük dönme dolap.
  * Augarten - Zamanın Kraliyet saraylarına dünyaca ünlü birçok Porselen burda üretilmişdir.
  * Prater veya Ernst Happel Stadyumu
  * Leopoldskirche - 1670'da Yahudi mahallesine özellikle sinagog karşısına yapılmış bir kilise.
  * Wilhelm von Tegetthoff Heykeli - Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun sayılı amirallerinden.
  * Bezirksmuseum Leopoldstadt - İlçe Müzesi
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş