Leopar Vatoz (Hypostomus plecostomus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Leopar Vatoz (Hypostomus plecostomus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Latince Adı: Hypostomus plecostomus

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika ( güney ve güney doğu Brezilya bölümü )

  Beslenme Biçimi: Otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl Kendi Türlerine Davranısı: ılımlı

  Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin göğüsleri kırmızıya çalan bir renkte olur.

  Yüzme Seviyesi: Dip, ayrıca camda ve aksesuarlarda da hareket ederler.

  Üreme: Yumurta

  Sıcaklık: 22-28°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 40 cm

  Su Sertliği: 8-12

  pH: 6.5-7.8

  Zorluk Seviyesi: 1

  Genel Yorum: 15 yıldan daha fazla yaşarlar. Yaşam alanlarının geniş olması büyüme hızlarını arttırır. Leopar vatozlarda da baskın balık diğer balığı bölgesine sokmamak için saldırgan davranabilir. Vatozların aksine Leopar vatozlar diğer türlere zarar varmezler. Üreme şekilleri çoğu yerde bilinmiyor olsa da yumurta dökerek ürerler. Cinsiyet ayrımında vücut şekillerinden faydalanılır, yuvarlak geniş vücutlu vatozlar dişi, ince uzun vücutlu vatozlar erkektir. Yumurta dökmek için karanlık, mağaralar ve kovuklar ararlar. Bunun için en basit yöntem olarak pvc boru kullanılabilir. Yavrular toplanıp anne babadan ayrı olarak büyütülmeli yemlemede de artemia ve toz yemler kullanılmalıdır.

  Aktavist Yorumları: 1) Leopar Vatozların renklerinin güzelliğine karşılık diğer balıklara musallat olması konusunda sizlerle hem fikirim. Şimdiye kadar altı salyangozumun için boşalttı. "Kim yapıyor bunu" derken bir gün bir elma salyangozunun içini boşaltırken yakaladım. Sonra bir daha...

  2) Yavaş hareket eden büyük balıklarınız varsa (Japon gibi) bu vatoz türü size göre değil. Akvaryumun ışığını kapattığınızda ağzı yukarıya doğru gelecek şekilde yatar ve üstünden geçen balığınıza yapışarak onu öldürür.

  3) Vatozlar yeterince beslenirlerse başka balıklara yapışmazlar. Akvaryumunuz güneş görüyor ve bol yosun yapıyorsa hem iyi beslenir hem de çabuk büyürler.

  4) Cichlid akvaryumu için çok uygun bir balık. Görsel olarak kesinlikle çok keyif verici. Diğer balıklarla oldukça uyumlu. Hatta kendisine saldıran aurutus'a bile saldırmamış olması bizi şaşırttı. Akvaryumun temizliğine de büyük yardımları oluyor. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

  5) Lepistes bakıyordum. Yaklaşık 30-35 adet vardı. Leopar vatozlar bence o kadar sakin değiller; çünkü karanlık olup balıklar yere çöktüğü zaman vatoz karınlarına yapışıp balığı emiyor, hiç bir şekilde de bırakmıyordu, en sonunda da öldürüyordu. Lepistes besleyenlerin akvaryumda vatoz bulundurmasını önermiyorum.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Leopar Vatoz (Hypostomus Forum Tarih
Leopar Desenli Bikiniler, Leopar Desenli Bikini Modelleri Bayan Giyimi & Bayan Modası 2 Ağustos 2012
Margay (Leopardus Wiedii) Hakkında Bilgiler Kedi ve Köpekler 17 Şubat 2012
Oselo ( Leopardus Pardalis ) Hakkında Bilgiler Kedi ve Köpekler 16 Şubat 2012
Leoparlar Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 9 Mayıs 2011
Leopar Desenli Çocuk Pijaması modeli Hobiler Ve Videolar 26 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş