Leon Brillouin Kimdir - Leon Brillouin Hayatı, Çalışmaları

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 26 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Leon Brillouin Kimdir - Leon Brillouin Hayatı, Çalışmaları konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Leon Brillouin Kimdir - Leon Brillouin Resimleri - Leon Brillouin Biyografisi - Leon Brillouin Hakkında

Léon Brillouin (d. 1889, Sèvres - ö. 1969, New York), Fransız fizikçi.

Sorbonne'da (1929) ve Collège de France'ta (1932) kuramsal fizik profesörlüğü görevinde bulundu. 1941 yılında ABD'ye yerleşti ve sırası ile Wisconsin, Harward, Columbia üniversitelerinde görev yaptı. 1946-1950 yılları arasında New York Fransız Üniversitesi başkanlığı görevinde bulundu.

Kuantum fiziğinde uzmanlaştı. Elektromıknatıs dalgalarının sesötesilerde kırınımını farketti. Yarıiletkenlerde temel kuram olan Brillouin bölgelerini tasarladı ve Dalga mekaniğinin gelişmesinde önemli rol oynadı. Sibernetik ve Bilişimin gelişmesine belirgin katkılarda bulundu. Bilgi ve Entropi arasındaki benzerliği keşfetti ve Negentropi kavramını ortaya koydu.

Yükleniyor...