Lekesiz Güzellik

'Güzellik & Bakım' forumunda Fatma tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Lekesiz Güzellik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pırıl pırıl, berrak, tek bir lekesi bile olmayan aydınlık bir cilt. Tüm kadınların hayali ve her güzel hayal gibi ulaşması oldukça zor. Güneş gibi dıştan ya da hormonlar gibi içten gelen pek çok etken cildimizi tehdit ediyor. Ancak bilinçli koruma ve bakımla bütün bunlarla savaşmak mümkün.

  Ciltte birden bire beliriveren ama belirdiği gibi çabucak gitmeyen lekeler... Kadınlar için şüphesiz en can sıkıcı sorunların başında geliyor. Oluşum nedenleri farklı. Bu nedenlerin en başında ise güneş ışınlarına korunmasız olarak maruz kalmak geliyor.

  Biz de geçtiğimiz ay, Uludağ'da yapılan bir cilt seminerinde eğitim veren, ünlü Dermo-Kozmetik Eğitimcisi Natalia Michalun ile pigmentasyon lekelerini konu alan bir röportaj yaptık.Yıllardır cilt bilimi ve bakım ürünleriyle ilgili dünyanın pek çok ülkesinde eğitim veren ve bir kimya mühendisi olan Michalun, pigmentasyon lekelerini, oluşum nedenlerini onlardan nasıl korunacağımızı ve nasıl kurtulacağımızı anlattı.


  Melanin üretimi artınca
  Pigmentasyon lekeleri ciltteki melanin miktarının artmasından ve eşit olmayan bir şekilde dağılmaya başlaması nedeniyle oluşuyor. Pigment lekelerinin ne büyük nedeni güneş, akne ve bu akneleri sıkma. Pigment lekeleri hormonal dengesizlikler sonucu da oluşabiliyor, doğum kontrol haplarının kullanımı, hamilelik ve stres bu hormonal dengesizliklere neden olan başlıca etkenlerden. Tabii bir de çiller var ki onların oluşum nedenleri genetik ve yine güneşle birlikte artıyor.

  Güneşten gelen ultraviyole ışınları, sadece 5 dakikalık bir sürede melanin üretimini tetikliyor ve bu üretimin tam 36 saat boyunca devam etmesine neden oluyor. Ayrıca 72 saat sonra yine ciltte artan bir pigmentasyon dalgası oluyor. Tabii biz bu durumu cildimizde "bronzlaşma" olarak görüyor ve pek de şikayetçi olmuyor hatta hoşlanıyoruz. Oysa bronzlaşma da tıp da bir cilt hastalığı olarak kabul ediliyor
  .
  Güneşe uzun süreler maruz kalmak pigment lekelerinin artması için bir davetiye çıkarmak gibi. Pigment lekeleri epidermisde ya da dermis tabakasında yer alabiliyor. Epidermisde yer alan lekelerin tedavisi yapılabilirken dermise inen lekeleri yukarı doğru hareket etmesi söz konusu olmadığı için estetik bakımlarla geçirilmeleri de mümkün olmuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Lekesiz Güzellik Forum Tarih
Ayva ÇekİrdeĞİ İle lekesİz bİr cİlt Güzellik & Bakım 31 Aralık 2008
İç Anadolu'nun tarihi ve doğal güzellikleri kısaca İç Anadolu Bölgesi 16 Şubat 2014
Haccın Kazandırdığı Güzellikler Neler Oruç-Hac-Zekat 17 Temmuz 2013
Orucun Kazandırdığı Güzellikler Neler Ramazan ve Hikmeti 16 Temmuz 2013
Urfa'nın Doğal Güzellikleri - Şanlıurfa Doğal Güzellikleri Nelerdir Şanlıurfa Tanıtımı 27 Haziran 2013

Bu Sayfayı Paylaş