Left 4 Dead (PC) İnceleme

'Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları' forumunda HiTMaN47 tarafından 11 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  Left 4 Dead (PC) İnceleme konusu Left 4 Dead (PC) İnceleme
  [​IMG]
  Ölülerin istilası bu sefer çok daha büyük!
  Kalabalık zombilere karşı sayıca birkaç insan canlarını korumaya çalışıyor. Ancak ne kadar ateş etseler de, mücadele etseler de zombiler geldikçe geliyor. Sürekli saldırıyorlar. Hayatta kalanların tek bir amaçları var, bir an önce bu cehennemi yerden kurtulmak. Bu sahneye çoğu zombi filminde karşılaşırız. Bir grup insan bir eve veya bir yere sıkışır, zombilere karşı mücadele eder. Sonunda ordu bir anda sahneye çıkar, zombilerle birlikte hepsini toptan temizlerler ya da bir şekilde ordu hayatta kalanları kurtarır. Uzun süredir geliştirme aşamasında olan Left 4 Dead (L4D), böyle temel üstüne kurulu. Hayatta kalmaya çalışanlar (Survivor), virüslü yani zombiye dönüşmüş (Infected) olanlardan kaçıp hayatlarını kurtarmaya çalışıyor. 18 Kasım’da tam sürümü yayınlanacak olan L4D’in sonunda demosu da yayınlandı. Demo oyunu daha önceden ön sipariş edenler için daha erken Steam üstünden indirmeye sunuldu. 11 Kasım’dan itibaren ise demo tamamen açık hale gelecek, herkes indirip oynayabilecek. Daha önceden L4D’i sipariş etmiş olmamdan dolayı, demoyu deneme imkanı da bulabildim.

  Aç ölüler

  Demoya girdiğimizde oynayabilmek için iki seçenek yer alıyor. Bir tanesi multiplayer olarak diğeri ise single player olarak botlarla birlikte oynanıyor. Seçilebilen Campaign olarak sadece No Mercy var. Seçeneklerde Death Tell, Dead Air ve Blood Harvest Campaign’leri de var, ancak bunlar demoda yer almıyor. No Mercy’nin seçeneklerinde; Apartments, Subway, Sewer, Hospital ve final bölümü yer alıyor. Ama demo sadece Apartment ve Subway bölümlerini barındırıyor. Zorluk seviyeleri Easy, Normal, Advanced ve Expert olarak belirlenmiş. Easy ve normal gerçekten kolay, oyuna bakmak ve alışmak için bir turluğuna Easy veya Normal seçilebilir. Ama ondan sonrasında Advanced veya direk olarak Expert tavsiyem olarak, çünkü bu zorluk seviyelerinde oyunun tam tadı çıkıyor.

  L4D’in demosunda sadece Survivor tarafında oynayabiliyoruz. Survivor’da Bill, Zoey, Francis ve Louis karakterleri yer alıyor. Eğer başka bir oyuncu almamışsa istediğimiz birini seçme imkanına sahibiz (Single player’da istediğimiz karakteri rahatça seçebiliriz). Gelelim oyunun dinamik kısımlarına, isterseniz L4D’i botlarla single player oynayabilirsiniz. Ancak single player kısmını daha çok bir antrenman bölümü olarak görüyorum desem yalan olmaz. Botlarla zevkli olmuyor, botlar siz gitmeden ilerlemiyor, en önemlisi yapım multiplayer ağırlıklı ve co-op oynanış sunuyor. Online olarak bir lobiye bağlanıp diğer oyuncularla oynamanızı tavsiye ederim. Ancak böylesi gerçekten oyunun zevki kendini belli ediyor. Demoya girmeden önce hangi karakteri canlandırdığınız, film afişi gibi olan yükleme ekranında gösteriliyor.

  Demodaki maceraya Apartman bölümünde, binanın çatısında başlıyoruz. Birinci silahımız olarak M1911 tabanca var ve mermisi sonsuz. İkinci silah olarak UZI veya pompalı alabiliyoruz, ancak Subway bölümünde makineli tüfek, sniper gibi seçenekler de karşımıza çıkıyor. Bu silahların mermileri var, ya bölüm başında ya da bölüm sonunda Safe Room’lardan cephane alabiliyoruz. Bir de Subway’deyken bölüm ortasında mermi karşımıza çıkıyor. Tam sürümde de bazı bölümlerin ortalarında, farklı silahlar ve cephane de rahatça alabileceğiz.
  [​IMG]
  Silahlar haricinde sağlık kiti alabiliyoruz. Ancak belirtmekte yarar var, mermiler zombilere karşı yetmesine rağmen, büyük sağlık kiti sadece Safe Room’larda çıkıyor. Canınızı yüzde 80 oranında doldurabiliyor. Sizin veya takımınızdaki birinin canı çok azalmadıkça sağlık kitini kullanmamanız yararınıza olacaktır. Artı olarak bir de en başta Pipe bombası veriliyor. Şöyle açıklayayım; zombiler sese karşı oldukça duyarlı. Eğer alarm sesi duyarlarsa direk olarak o noktaya gidiyorlar. Pipe bombası ses çıkartıyor ve zombiler onun başına gidiyor. Özellikle kalabalık anlarda Pipe, zombileri başka yöne çekmek ve yok etmek için oldukça etkili.

  Yolda ilerlediğimiz zaman ise ikinci bir M1911 tabanca bulup çift olarak kullanabiliyoruz, artı olarak Molotof kokteyli ve sağlığı geçici bir süreliğine arttıran Health Pill’ler var. Pill’leri gene kalabalık zombi güruhuyla karşılaştığınız da kullanmanızı tavsiye ederim. Molotof kokteyli de zombileri yakmak için oldukça etkili. Bazı anlarda bir anda koşturarak sayıca fazla şekilde her yerden geliyorlar. Bu gibi durumlarda Molotof kokteylini geldikleri ana noktaya atın, böylece arkadan gelenler olsa da alayı yanacak veya güçleri azalacak. Böylece kolayca ölecekler. En önemlisi olarak bir de Melee vuruşumuz var. Melee vurduğumuzda zombi sersemleyip biraz uzaklaşıyor. Bu bize daha geri kaçmak, başımızdaki zombileri savurmak ve kısa zamanda mermi doldurmak gibi durumlar için avantaj sağlıyor. Melee’yi yakınınız da olan zombilerde kullananın.

  Tavada insan ızgara

  L4D’teki amacımız basit. Güvenli noktadan sağ olarak diğer güvenli noktaya yani oyundaki tabiriyle Safe Room’a ulaşmak. Tabii ki demoda bunu sadece bir kere yapabiliyoruz (Apartmandan Subway’deki Safe Room’a kaçıyoruz). Ama tam sürümde Safe Room’dan diğer Safe Room’lara ve son olarak helikoptere ulaşıp kaçmak olacak. Gelelim zombilere, zombiler normal ve elit olmak üzere iki çeşitler. Normal zombiler Horde olarak adlandırılıyor sayıca bol ve haritada her daim karşımıza çıkıyorlar. Aynı 29 Gün Sonra filmindeki gibi koştura koştura saldırıyorlar. Bir de daha evvel belirttiğim gibi sese karşı oldukça duyarlılar. Mesela Apartman bölümünde metro girişindeki arabaya ateş ettiğinizde arabanın alarmı çalıyor ve bir anda kalabalık bir şekilde geliyorlar. Bunlar dışında bölümlerde belli noktalarda kalabalık bir şekilde saldırıyorlar. Mesela Subway’de son kısımda Safe Room’a gidilecek olan merdiven kapalı bir kapının arkasında. Kapıyı açtığınız zaman oyunda uyarıda çıkıyor en başta “Hazırsanız kapıyı açın” diye, sonra kapıyı açtığınızda “Horde geliyor” uyarısı beliriyor. Büyük ihtimal oyunun tam sürümünde bölüm sonlarında böyle kalabalık curcuna zombilere karşı savaşacağız.

  Elit zombiler en başta 4 tane olacaktı, ama demoya baktığımızda 5 tane var. Bunlar; Boomer, Hunter, Smoker, Tank ve Witch. Şişko bir zombi olan Boomer bir kusmuk atıyor. Eğer bu kusmuk oyuncuya denk gelirse, tüm Horde bir anda o oyuncuya saldırıyor. İşin kötüsü kusmuktan dolayı oyuncunun görüş açısı da bir süreliğine bulanıklaşıyor. Aynı şekilde Boomer ölürken de etrafına bu kusmuğu saçıyor. Öldürürken ve normalde de asla yanında bulunmamak gerek. Hunter hızlı hareket ediyor ve aniden saldırıyor. Smoker’ın uzayan bir dili var, belli bir mesafeden yakalıyor. Tank oyundaki en dayanıklı zombi, oldukça kuvvetli ve dayanıklı. Etraftaki parçaları üstünüze atabiliyor ve kuvvetli vuruşlar yapıyor. Witch de hızlı ve güçlü. Genelde ağlama sesiyle karşınıza çıkıyor.
  [​IMG]
  Normal zombiler, Smoker, Witch veya Hunter bir oyuncuyu yakaladığında oyuncu yardım istiyor. Yanlarına gidip zombiye bir kere vurup yakalanan oyuncuyu kurtarıyorsunuz. Normalde kendi tarafınızda olan diğer Survivor karakterleri duvar vs… arkalarından mavi renkte görüyorsunuz. Eğer zombiler tarafından yakalanırsa veya yere düşerse sarı bir renge bürünüyorlar. Bir oyuncu en fazla iki kere yere düşüyor. Üçüncü seferde ise ölüyor. İki kere düşerse ve canı azalırsa ekran siyah beyaz bir hale geliyor. Ancak yerde yatan oyuncular ayağa kalkmasa bile tabancayla etrafına da ateş edebiliyor. Tüm takım ölürse yarı canla Safe Room’dan yeniden başlıyor. Eğer sadece tek bir kişi ölürse, ölen oyuncu spectator moduna geçiyor. Oyuna yeniden dahil olması için kurtarılması lazım oluyor. Ölen oyuncunun karakteri en yakın bir oda da kilitli kalıyor. O da sarı bir renkte belli ediliyor. Diğer oyuncuların gidip kilitli dolabı veya odayı açıp oyuncuyu kurtarması lazım. Bu şekilde ölen oyuncu yeniden oyuna dahil oluyor.

  Demoda sadece Survivor kısmıyla oynanabiliyor. Ancak konsoldan şifreyi çalıştırılarak elit zombilerden birini de oynama imkanına sahipsiniz. Bunun için local bir serverda sv_cheats set 1 olarak şifreyi açın. Oyunu açtıktan sonra konsoldan ent_fire !self setteam 3 komutunu girin, böylece Ghost olarak yeniden spawn olacaksınız. Ama artık elit zombilerden birini seçme imkanınız var. z_spawn boomer, z_spawn tank, z_spawn hunter ve z_spawn smoker komutlarını kullanarak elit zombi olabilirsiniz. Artık Infected tarafında olduğunuza göre son olarak director_force_versus_start 1 komutunu girerek, Survivor tarafını botların kontrolüne verip Infected olarak oynayabilirsiniz.

  Birinci zombi turnuvası

  Yapımın tam sürümünde deathmatch olarak versus modda Infected ve Survivor seçilebilecek. Portal, Team Fortress 2, Half-Life 2: Episode 2’da olduğu gibi L4D’te de Achievements sistemi yer alacak. Hatta bunlar açıklandı left4dead411.com/left-4-dead-achievements adresinden tüm listeye de bakabilirsiniz.

  Demo genel olarak oldukça akıcıydı. Herhangi bir problemle karşılaşmadan oynadım. Oyun çok iyi bir şekilde optimize edilmiş, zaten Valve bu konuda oldukça başarılı bir şirket. Grafik olarak oyun etkileyici. Oyunda koyu renkler ve karanlık hakim. Zombilerin istilası görsel olarak mükemmel şekilde ekrana yansıtılıyor. Normal zombi modellemelerinden, elitlere Survivor’dakilere kadar tüm hepsi başarılı. Ancak grafiklerde ilk zamana göre değişikliğe gidilmiş. Survivor’daki karakterler ilk yayınlanan ekran görüntülerindeki gibi değil. Zombilere ateş ettiğinizde kolları kopuyor, kafaları havaya uçuyor. Modellemelerin tepkimeleri harika yapılmış. Efektler oldukça başarılı olmuş. Sesler ve müzikler gene başarılı, özellikle ana menüde çalan müzik bir hayli kasvetli. Oyunun atmosferine iyi gidiyor. Böylesi etkileyici grafiklerle oyunun akıcı şekilde çalışması da süper. Tam sürümde de aynı şekilde olacak.

  Demo iki bölüm var ve kısa sürüyor, ama genel olarak oyunun nasıl olacağını zaten gösteriyor. Sonuç olarak yeni bir klasikle karşı karşıyayız. Oyunu şimdiden sipariş etmenizi tavsiye ederim.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Left Dead (PC) Forum Tarih
Left 4 Dead Geniş Bilgi Ve İpuçları Oyunların Tam Çözümü 4 Temmuz 2010
Ücretsiz Left 4 Dead 2 Online şansını kaçırmayın Oyun Haberleri 12 Ocak 2010
Left 4 Dead - 2008 Oyunların Tam Çözümü 3 Aralık 2009
Left 4 Dead - Türkçe Yama 1.3 İndir Oyun Yamaları İndir 4 Ekim 2009
Left 4 Dead - Türkçe Yama Oyun Yamaları İndir 22 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş