Led ’lerin AC Çalışmaları

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda _KaRiZmA_ tarafından 14 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  Led ’lerin AC Çalışmaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Led ’lerin AC Çalışmaları
  Led ’lerin AC Çalışmaları
  Led 'ler, AC ile çalışan devrelerdeki ikaz lambalarının bile yerini alabilmektedirler. AC sinyalin bir saykılında iletimde olan Led, ikinci saykılında ters yönde polarlanır ve off durumuna geçer. Bu durumda Led üzerinde oluşan ters yöndeki gerilimin Led 'in ters dayanma geriliminden fazla olması halinde Led tahrip olacağından gerekli önlemler alınmalıdır. Bunun için Led 'e paralel olarak ters yönde normal bir diyot bağlanması kafidir. Şekil 1 'de bu bağlantı şekli gösterilmiştir. Negatif yarım saykılında bu diyot iletime geçerek üzerinde oluşacak 0,7 Voltluk iletim gerilimi, Led 'in emniyetle kullanılmasını sağlayacaktır.​
  [​IMG]
  Şekil 1[​IMG]
  Şekil 2Led 'leri korumak için kullanılan diğer bir yöntemde, Led ile seri olarak ters dayanma gerilimi kaynak geriliminden daha büyük olan bir diyot bağlamaktır. Bu durmda Şekil 2 'de gösterilmektedir.
  İlk metodun avantajı, Led üzerine 0,7 Volttan daha fazla ters gerilim düşememesi nedeniyle Led 'in aşırı ters gerilimden dolayı bir tehlikeye maruz kalmasının söz konusu olmamasıdır. Ancak seri direncin iki misli güç harcaması gerekmektedir.
  Her iki durumda da, Led sadece bir saykıl boyunca iletimde kalacağı için averaj Led akımı, hesaplanan direnç değeriyle bulunanın yarısı kadar olacaktır. Bu durumu gözönüne alarak gerekli direnç değeri, aşağıdaki formülden hesaplanabilir.
  R = URMS - Uf / 2I
  URMS : AC şebeke gerilimi
  Uf : Diyot iletim gerilimi
  I : İstenen averaj akım değeri
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş