Lazer ile akne (sivilce) iz tedavileri

'Cilt Hastalıkları' forumunda Dine tarafından 18 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Lazer ile akne (sivilce) iz tedavileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lazer ile cilt yenileme yöntemi kullanılarak derin ve yüzeysel izler hafifletilebilir. Sivilce izlerinin tedavisinde kullanılan lazer yöntemi ikiye ayrılır.
  1.Cildi soyarak yenileyen lazerler (ablative laser) ile sivilce - akne izi tedavisi

  Ablative laserler derinin üst tabakasını soyarak etkili olurlar. Ayrıca derideki kollajenin yapımını uyardıkları düşünülmektedir. Derinin yenilenmesi ile sivilce izleri azaltılmaktadır.Bu amaçla :


  CO2 lazer
  Erbium (YAG) lazer kullanılır. Diğer soyma yöntemlerine göre (dermabrazyon, kimyasal peeling - soyma) üstünlüğü, lazer ile soyma derinliğini kontrol edebilmenin mümkün olmasıdır. Diğer soyma tekniklerinde derinin alt tabakalarına kontrollü bir şekilde inmek daha zordur. Bunun dışında dermabrazyon yöntemindeki etkiler, operasyon öncesi ve sonrası bakım ve yan etkiler aşağı yukarı aynıdır.
  Lazer ile cilt yenileme isotretinoin kullananlarda ve kullanım bittikten sonra 6 ay içerisinde tedavi olarak kullanılamaz. Aktif sivilcelerin olduğu dönemde lazer tedavisi uygulanmamalıdır. Sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir.

  Lazer ile cilt soyma işlemi de koyu tenli kişilerde risklidir. Deride soyulan bölgelerde renk koyulaşması veya açılması olabilir. Bu yüzden yaz aylarında yapılmamalı, güneşten korunmaya özen gösterilmelidir.

  Lazer ile cilt yenileme işleminden sonra cilt kızarır ve şişer. Bu iyileşme döneminde doktorunuz size iyileşmeyi kolaylaştıran merhemler ve bandajlar önerecektir. Lazer ile cilt yenileme sonrasındaki kızarıklık birkaç ay devam edebilir. Lazer tedavisinden sonra uzun süre güneşten kaçınmalıdır. Ayrıca günlük olarak güneşten koruyucu krem özenle kullanılmalıdır.

  Lazerin yan etkileri arasında , derin izler, koyu veya açık renkli lekelenme infeksiyon, Herpes virüs infeksiyonunda yayılma sayılabilir.

  2. Cildi soymadan yenileyen lazerler (non-ablative laser) ile sivilce - akne izi tedavisi

  Bu yöntemde kullanılan lazerler üst deriyi soymadan, derinin alt tabakalarını etkileyerek sivilce izi tedavi etmektedirler. Kollajenin ısınmasını sağlayarak cildi gerdikleri böylece sivilce izlerinin azaldığı düşünülmektedir. Ofis şartlarında uygulanabilen bu yöntemler çok yenidir.

  Cildi soymadan yenileyen lazerler

  IPL
  Fraksyonel lazer
  1450-nm diode lazer
  1540 nm Erbium: Glass lazer
  1320 mn Nd: YAG lazer
  Pulsed –dye lazer (585-595 nm)
  Q-switched 1064 nm Nd:YAG lazer
  Long pulsed 1064 nm Nd:YAG lazer
  LED
  Cildi soymadan yenileyen lazer olmayan sistemler

  Plasma
  Radyofrekans
  Bu lazer uygulamaları ile sivilce izlerinde %30-70 azalma olduğu belirtilmiştir. Akne ( sivilce ) iz tedavileri 2-4 hafta aralıklarla ortama 5 seans yapılmalıdır.


  Dr. Güneş ERTÜRK
  Deri ve Zührevi Hastalıklar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Lazer akne (sivilce) Forum Tarih
Hamileler Lazer Epilasyon Yaptırabilir Mi Gebelik ve Annelik 1 Haziran 2011
Lazerle Bıçaksız Bel Fıtığı Ameliyatı Genel Sağlık 12 Mayıs 2011
Dudak Üstü Lazer Güzellik & Bakım 3 Mayıs 2011
Benjamin Glazer Kimdir - Benjamin Glazer Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 11 Şubat 2011
Estetik Operasyonlar - Lazerle Dövme Silme - Lazerle Leke Tedavisi Hakkında Bilgi Güzellik & Bakım 28 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş