Lazer Epilasyon Nedir ? Lazer Epilasyon Çeşitleri

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 29 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Lazer Epilasyon Nedir ? Lazer Epilasyon Çeşitleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lazer Epilasyon Nedir ?

  » LAZER EPİLASYON NEDİR?
  Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılarak yok edilmesidir. Lazer istenmeyen tüylerden kurtulmanın en sağlıklı, en hızlı ve en etkili yoludur.
  » LAZER EPİLASYON NASIL ETKİ EDER?
  Kaynağından çıkan lazer enerjisi, kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir, ısıya dönüşür ve kıl kökünü yok eder. Melanin pigmenti en yoğun olarak kılın kökünde bulunur. Kıllar anagen, katagen ve telogen denilen çeşitli büyüme evrelerinde bulunurlar. En fazla melanin aktif büyümenin olduğu anagen evresindeki kıl köklerinde bulunur. Bu nedenle Lazer tedavisi anagen evredeki kılları yok ederken diğer evredeki kılların anagen evreye girmesini sağlar. Herhangi bir zamanda anagen evredeki kıl oranı vücutta %20, yüzde %10 civarındadır. Bu nedenle tekrarlayan seanslara ihtiyaç vardır.

  [​IMG]

  Çoğunlukla her seanstan sonra lazer epilasyon tedavisi uygulanan kıllar tamamen dökülür. Yaklaşık 6 hafta sonra, tedavi sırasında erken büyüme evresinde olan tüyler aktif büyüme evresine gelirler. Ortalama yüz bölgesinde 8-10, vücut bölgelerinde 4-6 seans sonunda son derece tatmin edici sonuçlar alınır ve kılların %90-95’i kalıcı olarak tahrip olur ve tekrar çıkmaz. Geriye kalan az sayıda kıllar çok ince ve açık renklidir. Koyu ten rengi olanlarda seans sayıları daha fazla olabilir. Tene rengini veren de melanin maddesidir ve uygulama sırasında lazer enerjisinin deri tarafından emilmemesi için daha düşük dozlarla çalışılması gerekir.

  » LAZER EPİLASYON SİZİN İÇİN UYGUN BİR YÖNTEM MİDİR ?
  Lazer epilasyonda en iyi sonuçlar koyu renkli tüylere sahip açık tenli kişilerde alınır. Bunun sebebi lazer enerjisinin kıla rengini veren koyu renkli pigment(melanin) tarafından tamamen emilebilmesidir. Çok ince ve çok açık renkli tüyler (beyaz, gri, sarı veya kızıl) prensip olarak lazer epilasyon tedavisine cevap vermezler. Diğer taraftan, günümüzde lazer teknolojisinin gelişmesi ile birlikte farklı ten ve tüy rengi kombinasyonlarına sahip kişilere de güvenle lazer epilasyon uygulanabilmekte ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Koyu tenli kişilerde lazer epilasyon yapılırken doz ayarlamasında çok dikkatli olunmalıdır. Lazer enerjisi kıl köküne ulaşmadan ciltteki melanin tarafından emilebilir. Bu da yanık ve leke oluşumuna neden olabilir. Koyu tenli, açık renk ve çok ince tüylere sahip kişilerde seans sayısı daha fazla, tedaviden elde edilecek sonuç daha sınırlı olmaktadır. Bronzlaşmış tene sahip olanlar lazer epilasyondan daha optimal sonuçlar alabilmek için güneşlenmeye bir süre ara vermeli ve ten renklerinin açılmasını beklemelidir. Ten ve kıl yapınıza göre lazer epilasyondan neler bekleyebileceğinizi, kaç seansta nasıl bir sonuç alabileceğinizi daha detaylı öğrenmek için uzman doktorumuzla görüşebilirsiniz.
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  Lazer Epilasyon Çeşitleri

  » KAÇ TİP LAZER EPİLASYON SİSTEMİ VARDIR ?
  Alexandrite Lazer : 755 nm dalga boyunda ışık üretirler. Özellikle açık renk cilt yapısı ve koyu renk kıllara sahip kişilerde çok etkilidir. Alexandrite lazer sadece kıl kökünü hedefler, kalıcı sonuçlar sağlar . Uygulama esnasında tene temas eden herhangi bir parçası yoktur. Soğuk hava üfleyerek veya gazla Lazer epilasyon yapılan bölgeyi soğutur, ağrısız ve konforlu uygulama sağlar ve yanık oluşma riski düşüktür.
  NdYag Lazer: 1064nm dalga boylarında ışın üretirler. Lazer epilasyon kullanılan dalga boyları arasında kromoforlar tarafından en az tutulan ışın olduğundan yüksek etkinlik sağlamak için yüksek dozlarda çalışılması gerekir. Koyu tenli kişilerde yanık riski daha düşüktür. Lazer ışınlarının daha derine ulaşması ve kılcal kan damarlarını da hedef alması sebebiyle uygulama oldukça ağrılıdır, ağrı eşiği düşük kişiler için uygun değildir. NdYag lazerler damar tedavisinde yaygın olarak kullanılır.
  Diode Lazer: Diode lazerler de epilasyonda oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Uygulama esnasında soğutma amacıyla vücuda jel sürülür ve prob cilde temas ettirilerek çalışılır. Bu sebeple hijyene çok dikkat edilmelidir. Diode lazerlerin özellikle yüz bölgesindeki ince kıllarda çok etkili olduğu söylenir. Ancak pek çok uygulayıcı yüz bölgesindeki kalın tüylerde çok iyi sonuç verdiği halde ince tüylerde etkisinin sınırlı olduğunu bildirmiştir.
  Elos Lazer: Bir tür diode lazerdir.
  IPL ( Mavi Işık, Fotoepilasyon): Pazarda çoğunlukla lazer epilasyon cihazı olarak lanse edilen bu cihazların çalışma prensibi farklıdır, bunlar gerçek lazer değildir. Uygulama yapılan bölgeye yoğunlaştırılmış ışık enerjisi gönderirler. Gücü Lazer epilasyon cihazlarına göre daha azdır. Bu sebeple kıl köklerini tam olarak tahrip etmeyip sadece zayıflatırlar. Ehil kişiler tarafından kullanılmak kaydıyla iyi sonuçlar alınabilmekle beraber genelde çok fazla sayıda seans gerektirir ve bir nevi modern ağda tekniği olarak kabul edilebilirler. Uygulama esnasında cilde temas etmesi sebebiyle hijyen şartlarına önem gösterilmelidir.

  Epilasyonda en etkili cihazlar Alexandrite, NdYag ve Diode lazerlerdir. Bu cihazlar ehil kişiler tarafından kullanılmak kaydıyla birbirlerine yakın sonuçlar verirler. Aralarında bazı uygulama farklılıkları vardır.
   

 3. Google

  Google Özel Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Lazer Epilasyon Nedir Forum Tarih
Lazer Epilasyon Nedir Güzellik & Bakım 18 Eylül 2009
Hamileler Lazer Epilasyon Yaptırabilir Mi Gebelik ve Annelik 1 Haziran 2011
Lazer epilasyon kimlere uygulanmalı? Güzellik & Bakım 30 Eylül 2009
Erkeklerde Lazer Epilasyon Güzellik & Bakım 31 Ağustos 2009
Lazer Epilasyon Tartışılıyor! Güzellik & Bakım 26 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş