|| Latin Amerika'nın Kalbi.....SAO PAULO [Brezilya] ||

'Yabancı Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  || Latin Amerika'nın Kalbi.....SAO PAULO [Brezilya] || konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  || Latin Amerika'nın Kalbi.....SAO PAULO [Brezilya] ||

  Muhteşem müzeleri, tiyatro, dans ve konser etkinlikleri, çarpıcı restoranlarıyla Brezilya'nın kültürel, sanatsal ve finansal başkenti olma unvanını hak eden Sao Paulo'yu, yerel halk, bu müstesna şehrin sambanın merkezi olduğunu ima edercesine, kısaca “Sampa” diye adlandırıyor.


  [​IMG]

  [​IMG]  Tokyo, Seul, Meksiko ve New Yorkla birlikte dünyanın en büyük beş metropolü arasında yer alan, merkezde 12, varoşlarıyla birlikte 22 milyonu aşan nüfusuyla tüm Güney Yarıküre'deki en kalabalık şehir Sao Paulo. Brezilya'nın en zengin şehri, Güney Amerika'nın finans merkezi unvanlarına sahip Sao Paulo, Güney Amerika kıtasının en güzel restoran, bar, gece kulüpleri, muhteşem müzeleri, tiyatro, dans ve konser etkinlikleriyle Brezilya'nın kültürel, sanatsal ve finansal başkenti olma özelliğini koruyor.


  LATİN AMERİKA'NIN KALBİ

  Sao Paulo'nun, kurulduğu 1700'lerde küçük bir kasaba iken çabucak büyümesinin kökeninde, verimli topraklar ve yüksek rakım sayesinde gelişen “kahve üretimi” yer almakta. Dünyaca ünlü Brezilya kahvesi, 70 kilometre uzaklıktaki komşu liman kenti Santos üzerinden dünyaya ihraç edilirken bu ticaretten en büyük payı Sao Paulo alır. Kahve üretiminde işgücünü oluşturan kölelik, 1800'lerin sonlarında kaldırılınca dev kahve plantasyonlarındaki işgücü ihtiyacı İtalya, Portekiz, İspanya, Almanya gibi Avrupa ülkelerinden gelen yeni göçmenler tarafından karşılanır. Göç dalgası, 20. yüzyılın başlarında Japon, Suriye ve Lübnanlı göçmenlerle devam eder.

  20. yüzyılın başlarından itibaren neredeyse dünyanın her tarafından çok yoğun göç alan küçücük şehir, günümüzde dev metropolün kucak açtığı sayısız farklı kültürün her türlü damak tadına hitap eden 12.000'den fazla restoranında size dünyanın tüm lezzetlerini ihtişamlı bir zenginlikle sunar. 70'ten fazla dev alışveriş merkezinin varlığı, şehri Güney Amerika'nın alışveriş cenneti yapıveriyor. Bunların arasında dünyanın en lüks ilk on alışveriş merkezi listesine girenler de var. Brezilya'da faaliyet gösteren uluslararası dev firmaların büyük çoğunluğunun ofislerini burada açmış olmaları, şehrin ticari ve ekonomik önemini vurgulayan önemli bir detay.


  [​IMG]


  Şehrin ev sahipliği yaptığı yüzlerce sanatsal, kültürel ve ticari etkinlikten en öne çıkanları Güney Amerika'daki en görkemli sanatsal etkinlik olan “Sao Paulo Sanat Bienali”, “Moda Haftası” ve Emerson Fittipaldi, Jose Carlos Pace, Ayrton Senna ve Felipe Massa gibi dünya çapındaki Brezilyalı sürücülerin de yarış kazandığı “Sao Paulo Formula 1 Grand Prix” yarışıdır. Her iki yılda bir düzenlenen ve ülkemizden de yoğun katılımın olduğu son bienalin bir milyondan fazla ziyaretçi tarafından gezildiğini hatırlatmamız gerekiyor. Sao Paulo Moda Haftası ise, dünyadaki en önemli beş moda haftası etkinliğinde Londra, New York, Milan ve Paris ile yarışmakta.

  Sao Paulo'nun ilk kurulduğu eski merkez bölgesi Praça Da Sé, 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiş, Portekiz barok stilinin Avrupa dışındaki en güzel örneklerini oluşturan en iyi korunmuş koloni yapılarıyla doludur. Praça Da Sé'de yapılacak bir yürüyüş turu, hareketli caddeleriyle size yüzyıl öncesinin koloni atmosferini yaşatacaktır. Buradaki Katedral Sé, dev şehrin sembolü olmuş bir anıtsal yapı. Triângulo bölgesinin kuzey ucunda yer alan Mosteiro São Bento da şehirdeki en eski ve en önemli kiliselerden biri.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  SAMPA'NIN LATİN RUHU

  “Avenida Brigadeiro Faria Lima” ya da kısaca Faria Lima Bulvarı, lüks iş merkezleri, üst gelir sınıfına hitap eden sayısız lüks restoranı, gece kulübü ve alışveriş merkezi ile farklı bir havadadır. Bulvardan akıp giden lüks yaşamı, kafelerden birinde gerçek Brezilya kahvesi yudumlarken izlemek ve Sampa'nın Latin ruhunu solumak, akılda kalacak keyif dolu dakikalar olacaktır.

  Birçok müze ve kültür merkezinin bulunduğu Paulista Avenue, 1800'lerin sonunda inşa edilmiş tarihi tren istasyonu Estação da Luz, Brezilyalı ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış yapı ve müzelerle dolu, şehrin ikinci büyük parkı Ibirapuera Park, Asyalı göçmenlerin yaşadığı hareketli Liberdade bölgesi, özellikle fotoğraf makinenizi yanınıza almayı asla unutmamanız gereken tarihi alışveriş merkezi Merkado (Mercado Municipal), modern Brezilya sanatından kesitler sunan Pinacoteca do Estado de São Paulo, şehrin mutlaka gezilmesi gereken yerleri arasında.
  Brezilya'nın tarihsel geçmişini 100 binden fazla objeyle sunmaya çalışan ve ciddi bir elyazması koleksiyonuna sahip olan “Ipiranga Müzesi”, Latin Amerika ülkeleri ve kültürleri arasında bir entegrasyon sağlamayı hedeflemiştir. Aynı zamanda Latin Amerika Parlamentosu'na da ev sahipliği yapan “Memorial da America Latina” ile kendi ülkelerindeki zorlu yaşamı geride bırakarak büyük umutlarla ülkeye göçmen olarak gelenlerle ilgili objelerin korunduğu, 1882'den 1978'e kadar gelen göçmenlerin ilk misafir edildiği “Immigrant's Hostel” de müze severler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gerekiyor.


  [​IMG]


  Her zaman canlı ve hareketli dev meydan Praça da República, Pazar günleri bir açık hava pazarına da ev sahipliği yapıyor. Amazon yerlilerinin yaptıkları ağaç oymalardan yarı değerli taşlara kadar akla gelebilecek her şeyin satıldığı, ucuz alışveriş tutkunları ve otantik objeler peşinde koşanlar için kaçırılmayacak bir fırsat niteliğinde.

  Tüm şehrin panoramik bir görüntüsünü özellikle akşam güneşinin battığı saatlerde fotoğraflamak hoşunuza gidecekse Rua João Brícola üzerindeki, New York'taki Empire State'in Brezilya versiyonu kabul edilen Banespa Gökdeleni size bu imkânı doyasıya sunar.

  Sao Paulo, neredeyse dünyanın tüm farklı kültürleri ile harmanlanmış, eşi zor bulunan müstesna bir mozaiktir. Kültürel, sanatsal ve ticari dinamikleri ile sanki Latin Amerika'daki bir dünya başkenti gibi…


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Latin Amerika'nın Kalbi Forum Tarih
Polis teşkilatının kuruluş tarihi kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 26 Ocak 2017
Lonca teşkilatının görevleri ve özellikleri madde madde Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Ahi teşkilatının Osmanlı kuruluşundaki etkileri Tarihi Bilgiler 4 Ekim 2015
Ahi teşkilatının günümüz denetim mekanizmasıyla benzerlikleri ve farklılıkları nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Bâbek İsyanını anlatınız? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş