Laborant Nedir - Laborantlar Ne İş Yapar - Laborant Mesleği Hakkında Bilgi

'Meslekler Rehberi' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Laborant Nedir - Laborantlar Ne İş Yapar - Laborant Mesleği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Laborant Nedir - Laborantlar Ne İş Yapar - Laborant Mesleği Hakkında Bilgi

  Sağlık kurumları bünyesindeki çeşitli laboratuarlarda hastanın durumu ile ilgili olarak, hekimin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan teknik elemandır.  Görevleri

  - Deneyler, analiz ve testler için gerekli olan mikroorganizma kültürleri yetiştirme, boya ve sabitleştirme gibi teknikleri kullanarak salgı sıvılar, hücre, doku ve vücut organlarından örnek hazırlar - Analiz için çözelti ve kültür ortamları hazırlar - Laboratuar araç-gereçlerini kullanarak istenilen deney, test ve analizleri yapar - İşlem sırasındaki gözlemlerini formlara kaydeder - Deney, test ve analiz bulgularını rapor eder - Laboratuar araç-gereçlerini temizler, dezenfekte eder ,bakımını yapar.

  Kullanılan Alet ve Malzemeler


  - Cam ve porselen malzemeler (deney tüpü, pipet, buret, desikatör, huni, mezur, erlent, balon joje, baget) - Cihazlar (mikroskop, santrifüj, yarı otomatize sistemler ve otoanalizörler, elektronik terazi, kan sayım cihazı) - Kimyasal maddeler

  Çalışma Ortamı ve Koşuşlları


  Tıbbi laboratuar teknisyenleri sağlık kuruluşlarının laboratuarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve ilaç kokuludur (kimyevi madde ve ilaç). Görevini genellikle oturarak yapar. Tıbbi laboratuar teknisyeni birinci derece maddelerle (kan, idrar vb.) ve aletlerle ilgilidir, ancak hasta ve hasta sahipleri ile de iyi ilişkiler kurmak durumundadır. Bu meslek zaman zaman tek başına, zaman zaman işbirliği halinde çalışmayı gerektirir. Dikkat edilmediği takdirde mikrop bulaşma ihtimali yüksektir.

  Çalışma Alanları ve İş bulma Olanakları


  Tıbbi laboratuar teknisyenleri, hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuarlarında, diğer sağlık kuruluşlarının araştırma merkezlerinde, hıfzısıhha enstitülerinde ve gıda sanayii işletmelerinde çalışabilirler. Mesleğin faaliyet alanı insan sağlığı olduğundan önemi gittikçe artmaktadır. Meslekle ilgili araştırma merkezleri devamlı çoğalmaktadır.

  Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler ve Eğitime Giriş Koşulları


  Mesleğin eğitimi, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık meslek liseleri ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı sağlık meslek liselerinin “Laboratuar” bölümünde ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Çankaya Tarım Meslek Lisesi “Laborant” bölümünde de verilmektedir .Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerinin bölümüne girebilmek için, Milli Eğitim Bakanlığı’nca merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanmış olmak gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı Sağlık Meslek Liselerine girebilmek için İlköğretim okulu mezunu olmak, gerekmektedir. Başvurular arasında en yüksek diploma notu yüksek olanlar kesin kayıt hakkı kazanmaktadırlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Laborant Nedir Laborantlar Forum Tarih
Patolaji Laborantın Çalışma Ortamı Ve İş Bulma İmkanları Nedir Meslekler Rehberi 30 Eylül 2011
Patolaji Laborantın Görevleri Nedir Meslekler Rehberi 30 Eylül 2011
Patolaji Laborantın Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 30 Eylül 2011
Laborant ve Veteriner Sağlık Programı Açık Öğretim AÖF 18 Ağustos 2010
Laborant ve Veteriner Sağlık 1.Sınıf 2010 Arasınav Soruları & Cevapları Açık Öğretim AÖF 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş