Lüzumsuz bel boyun ameliyatlarına dikkat!

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 24 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Lüzumsuz bel boyun ameliyatlarına dikkat! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lüzumsuz bel boyun ameliyatlarına dikkat!

  Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, Türkiye'de her bel veya boynu ağrıyanın ameliyat edildiğini ve metal yerleştirildiğini ileri sürdü.

  [​IMG]


  Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Prof. Dr. Kuday, çok yaygın olarak görülen bel ve boyun fıtıklarının tedavisi konusunda toplumun doğru bilgilendirilmediğini iddia etti.

  Her bel ve boyun ağrısının fıtık olmadığını vurgulayan Kuday, pek çok kişinin gereksiz yere ameliyat edildiğini savundu.

  Kuday, bel ve boyun ameliyatlarının ciddi ameliyatlar olduğuna dikkati çekerek, bel fıtıklarının sadece yüzde 1'inin ameliyat gerektirdiğini kaydetti.

  Bazı meslektaşlarının bir gün içinde çok sayıda ameliyat yaptığını belirten Prof. Dr. Cengiz Kuday, bir hastaya en az 1-1,5 saat vakit ayrılması gerektiğinin altını çizdi.

  Türkiye'de bel ve boyun ameliyatlarında materyal kullanımının had safhada olduğunu ifade eden Kuday, halk arasında "platin" olarak bilinen bu malzemelerin bel ve boyun ameliyatlarında en çok resmi hastanelerde kullanıldığını belirtti.

  Cengiz Kuday, bu malzemelerin değişik metallerden yapılabildiğine işaret ederek, "Türkiye'de her beli veya boynu ağrıyan ameliyat edilip, metal konuluyor. Bu ülkemizde istismar konusudur. Türkiye bundan dolayı zarar ediyor. En son yaptığımız cerrahi toplantısında gündeme geldi. Dünyada iki ülke var lüzumsuz kullanan. Biri Türkiye, diğeri de Brezilya" dedi.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Lüzumsuz boyun ameliyatlarına Forum Tarih
Ey nefsim anlaki cennet ucuz değil cehennem dahi luzumsuz değil Dini Sohbetler Dini Forum 19 Nisan 2010
Lüzumsuz bir ad getirdim sana .. Resimli Şiirler 31 Ekim 2009
Lüzumsuz Bilgiler [Bilginin Lüzumsuzu Olmaz!] Konu Dışı Başlıklar 11 Ocak 2009
Lüzumsuz Adam - Sait Faik ABASIYANIK Kitap Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 29 Kasım 2008
Devletlerin tarih boyunca deniz ve kara ticaret yollarına hakim olmak için mücadele etme nedenleri Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş