Lüfer (Pomatomus saltatrix)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Lüfer (Pomatomus saltatrix) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lüfer (Pomatomus saltatrix)  [​IMG]
  "Lüfer"

  Lüfer (Pomatomus saltatrix), Pomatomidae familyasından ekonomik değeri yüksek bir balık türü.

  Vücutları uzun, sırt yüzgeçleri iki tane, kuyrukları çatallı, ağızları iri, dişleri sivri ve güçlüdür. Yan çizgi hemen hemen düz olup, pullarla örtülüdür. Yan çizgide pul sayısı 95-100 adettir. Sırt tarafı koyu mavi yeşilimtırak, alt tarafı gümüşî, yanları daha açık renk olan bu balıkların karnı parlak beyazdır. Keskin dişleri vardır. Uzunlukları 110 cm'ye, ağırlıkları 11,5 kg'ye ulaşabilir. Küçükten büyüğe doğru yaprak, çinekop, lüfer, kofana, sırtı kara olarak adlandırılabilir. Eylül sonu ekim başı gibi Karadeniz'de yumurtlayan balıklar İstanbul boğazından çıkmaya başlarlar.

  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Animalia
  Şube: Chordata
  Sınıf: Actinopterygii
  Takım: Perciformes
  Familya: Pomatomidae
  Cins: Pomatomus
  Lacépède, 1802
  Varyete: P. saltatrix
  Binominal adı: 'Pomatomus saltatrix

  Sıcak ve ılıman denizlerde yaşayan lüfer (Pomatomus saltatrix), sık sık küçük balık sürülerinin peşine düşerek kıyılara iyice yaklaşan yırtıcı bir balıktır. Yanlardan hafifçe basılmış ince uzun gövdesi, iki sırt yüzgeci ve çatallı kuyruğuyla çok hızlı yüzer. Sırtı mavimsi yeşil, yanları daha açık renk, karnı beyaz ve gümüş gibi parıltılıdır. İri ağzında küçük, ama çok keskin dişler bulunur. Sürüler halinde avlanırken doymak bilmez iştahıyla hamsi, sardalye, gümüş, istavrit gibi küçük balık sürülerine saldırır. Yazın sığlıklara girmekle birlikte kışın 200 metreye ulaşan derinliklere çekildiği sanılmaktadır. Yeryüzünün birçok yerinde büyük çapta avlanan, eti çok lezzetli ve ekonomik değeri yüksek bir balıktır.

  Lüfer, Türkiye'yi çevreleyen bütün denizlerde bulunur. Sonbaharın başlarından yaz aylarına kadar Karadeniz'den İstanbul Boğazı yoluyla Marmara Denizi'ne, bir bölümü de Çanakkale Boğazı'ndan Ege Denizi'ne geçer. Mayıs başlarında daha hızlı bir yolculukla bu kez ters yöne göç ederler. Uzunlukları 110 santimetreye, ağırlıkları 12 kilograma ulaşabilir. Türkiye'de en değerli sofra balıklarından biri olan lüferin değişik zamanlarda değişik uzunluklarda yakalanması ve irileştikçe tadının değişmesi, bu türe değişik adlar verilmesine yol açmıştır. Genellikle 10 santimetreye kadar olanlarına defneyaprağı, 11-16 cm arasındakilere çinekop, 17-20 cm arasındakilere sarıkanat, 21-30 cm arasındakilere lüfer, 30 santimetreden büyük olanlara da kofana denir.

  Temel Britannica&Vikipedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Lüfer (Pomatomus saltatrix) Forum Tarih
Nilüfer & Hayko Cepkin - Aşk Kitabı gitar notası Müzik Türleri ve Enstrümanları 7 Mayıs 2011
Nilüfer Aydan Kimdir - Nilüfer Aydan Hayatı Sanatçı Tanıtımları 15 Nisan 2011
Özlem Ay & Nilüfer Ay - Kacamak Şarkısı 2011 Müzik Videoları 16 Mart 2011
Nilüfer 12 Düet 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 28 Ocak 2011
Nilüfer Perisi Çocuk Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 3 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş