Lübnan Metropoliti Hananyo, Deyrulzafaran Manastırında Ayin Düzenledi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Lübnan Metropoliti Hananyo, Deyrulzafaran Manastırında Ayin Düzenledi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lübnan Metropoliti Hananyo, Deyrulzafaran Manastırında Ayin Düzenledi Mardin Deyrulzafaran Manastırı'nda, Aziz Mor Hananyo Anısına Ayin Düzenlendi. Ayini, Cebel Lübnan Metropoliti George Saliba, Mardin-diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ve Suriye ve Lübnan'dan Gelen Ruhani Liderler Yönetti. Ayine Lübnan, Suriye ile Çeşitli Avrupa Ülkelerinden Gelen 150 Kişi Katıldı.
  Mardin Deyrulzafaran Manastırı'nda, Aziz Mor Hananyo anısına ayin düzenlendi. Ayini, Cebel Lübnan Metropoliti George Saliba, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ve Suriye ve Lübnan'dan gelen ruhani liderler yönetti. Ayine Lübnan, Suriye ile çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen 150 kişi katıldı.

  Perslerin tahrip ettiği Deyrulzafaran Manastırı'nı 7. yüzyılda restore ettiren ve altın yıllarını yaşatan Mor Hananyo anısına ayin düzenlendi. Ayini, Cebel Lübnan Metropoliti Theophilos George Saliba, Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Saliba Özmen, Lübnan ve Suriye'den gelen ruhani liderler yönetti.

  Lübnan, Suriye ve Avrupa ülkelerinden gelen Süryaniler ayinde ruhani liderler birlikte Arapça ve Süryanice ilahiler okudu. Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Saliba Özmen ve Lübnan Metropoliti George Saliba ayine katılanları kutsadı. Ayin sonunda ayine katılanlara şaraba banılmış ekmek ikram edildi. Lübnan Metropoliti George, "Nerede yaşarsak yaşayalım, Mardin'in, Deyrulzafaran Manastırı'nın, Turabdin topraklarının ve Türkiye'nin bizim için ayrı bir önemi ve yeri vardır. Çünkü bu kutsal topraklarla bağlarımız, geçmişe dayalı hatıralarımız vardır" dedi.

  Babası Gabro'nun Nusaybin ilçesinde 90 yıl önce muhtarlık yaptığını söyleyen Lübnan Metropoliti George, "Bu kutsal topraklar üzerinde Müslümanlar ve Hıristiyanların bir aile ortamında yaşamlarını sürdürdüklerini görmekten mutluluk duyuyorum. Burada bulunan manastırlar, camiler ve kutsal değerlerin, bu kutsal topraklar üzerinde yaşayan insanlara huzur ve mutluluk getirmelerini temenni ediyorum" diye konuştu.

  Lübnan Metropoliti George Saliba da birkaç gün sonra başlayacak mübarek Ramazan orucunun ve ardından gelecek bayramın İslam alemine ve dünya insanlarına hayırlı olması dileklerinde bulundu. George, "Türkiye'nin geleceğini her anlamda çok parlak ve güzel görüyorum. Devletin vatandaşlarına karşı duyarlılığı ve vatandaşların devletlerine olan bağlılığı bunun en güzel göstergesidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, Ne mutlu Türküm diyene" şeklinde konuştu.

  Mardin Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ise ayinin ardından Ramazan orucunun İslam alemine ve dünya insanlarına hayırlı olmasını diledi. Özmen, "Mor Hananyo anısına düzenlediğimiz ayinin Ramazan'ın başlangıcı yakın olması inançların hoş görüsünü gözler önüne serdi" ifadesini kullandı.

  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Lübnan Metropoliti Hananyo Forum Tarih
2013 Lübnan Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 8 Ağustos 2012
Lübnan Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 7 Nisan 2012
Lübnan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 10 Şubat 2012
Lübnan - Lübnanın Başkenti Neresidir? Ülkeler Coğrafyası 8 Eylül 2011
Lübnanın Ekonomisi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 8 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş