Kuzyaka Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kuzyaka Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kangal Kuzyaka Köyü - Kuzyaka Köyü Hakkında - Kuzyaka Köyü Tanıtımı -Kuzyaka Köyü Resimleri - Karasüver Köyü

  İlçe: KANGAL

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: TURAN EROĞLU


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 4675494

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 175

  İle Uzaklığı: 127 km

  İlçeye Uzaklığı: 35 km

  Rakım: 1705 m  Tarihi

  Karasüver adının nereden geldiği tam olarak bilinmemekle beraber, genel kanı Kara ve Süvari sözcüklerinin birlikte kullanılmasıyla yöresel ağızda yuvarlanması sonucu Karasüver adını aldığı şeklindedir.

  Bu köyün halen kullanılan adı KARASÜVER´dir.Kuzyaka adı ancak resmi belgelerde kullanılmaktadır  Coğrafya

  Karasüver Sivas iline 126 km, Kangal ilçesine 35 km uzaklıktadır. Yerküre üzerinde 39° 01' 45" Kuzey enlemi, 37° 35' 57" Doğu boylamında yer almakta olup Sivas Malatya il sınırındadır. Kuzeyinde Alacahan, batısında Mescit, doğusunda Karacaören güneydoğusunda Başören ve güneyinde Çörmü köyleri ile komşudur. Bunlardan Çörmü ve Başören köyleri Malatya iline bağlıdır.Köy hemen yakınında bulunan Karadağ’ın kuzey eteğine kurulmuştur.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olduğu tipik bir karasal iklime sahiptir.Zaten çok zengin bir su kaynağına sahip olmayan köyün içinden geçen dere genellikle yaz aylarında kurumaktadır.


  Ekonomi

  Köyümüz karasal bir iklime sahip olduğu için meyve ve sebze yetişmemektedir. Genellikle Buğday, Arpa, Çavdar ve Yonca gibi karasal iklim ürünleri ile büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Arazi yapısı çok fazla engebeli olmamasına karşın sulama olanağı bulunmaması nedeniyle tamamen kuru tarım yapılmaktadır. En çok yetiştirilen buğday, arpa, fiğ, yonca gibi ürünler köy halkının kendileri ve hayvanların kışlık saman ve yem ihtiyaçlarını karşılaşmak için ekilmektedir. Yakın geçmişe kadar tarım ülkemizin ve bölgenin koşulları gereği daha çok insan ve hayvan gücü ile yapılmakta idi. Ülkemizin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte Karasüver de' de makineleşmeye geçilmiştir. Büyük ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra yine köylüler kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kümes hayvanları da beslemektedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. ptt şubesi , Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır, ancak internet bağlantısı bulunmamaktadır.Baz istasyonu kurulu olmadığı için cep telefonları da çalışmamaktadır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuzyaka Köyü Hakkında Forum Tarih
Kuzyaka Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Aşağı İsmailli Köyü Kuzyaka Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Çavundur Köyü Kuzyaka Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Emirler Köyü Kuzyaka Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kuzyaka-bucak Köyü Merkez Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş