Kuzköy Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kuzköy Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkeli Kuzköy Köyü - Kuzköy Köyü Hakkında - Kuzköy Köyü Tanıtımı - Kuzköy Köyü Resimleri
  İlçe: TÜRKELİ

  İl: SİNOP

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 115

  İle Uzaklığı: 110 km

  İlçeye Uzaklığı: 10 km

  Rakım: 400 m


  Kuzköy, Sinop ilinin Türkeli ilçesine bağlı bir köydür. Karadeniz'in o güzel mavisinin, doğanin eldeğmemis yeşilliğinin ve yaylalarin o tertemiz havasinin arasinda bir köydür Kuz köyü.


  Tarihi

  Kuz Köyü, XIX. Yüzyıl Osmanlı Kayıtlarında ve haritalarında Adige yerleşimi olarak geçer. Köy nufusunun çoğunluğu 1864 büyük kafkas sürgününden başlamak üzere 93 harbi (hicri 1293) diye anılan 1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasına kadar Kafkasyadan göç edenlerden oluşmaktadır. Kuz Köyünde; Türk, Çerkez ve Gürcü aileler vardır.


  Kültür

  Kuz köyünde yaşayanlar kendilerini şanslı hissedebilir, çünkü serinlemek istedikleri zaman sahile inip denizin tadını çikarabilir, istediklerinde de yaylalarda çadır kurup tertemiz havada kamp yapma keyfini yaşayabilir, istedikleri zaman da köyün o benzersiz manzarasina nazır yeşilliklerin arasında piknik yapmanın tadını çikarabilir.

  Kuz köyü nüfusunun çoğu Türkiye'nin değişik illerinde ve yurt dışında yaşadığı için kış aylarında neredeyse terkedilmiş gibidir. Yaz aylarında ise tatilcilerin gelmesi ve şenliklerin düzenlenmesiyle capcanlıdır. Köy yolları yıllardır stabilizedir ancak son zamanlarda asfaltlama çalışmaları başlamıştır.

  Kuz köyünde zaman zaman su problemi yaşaniyordu, hatta köylüler arasinda kavgaların çıktığı bile olurdu. Bu yüzden doğal su kaynaklarından faydalanamayan evlere maliyeti karşılığı su verilmeye başlanmıştır.

  Köyde yaşayanların bir çoğu çiftçilikle uğraşmaktadır. Tarladaki mahsulün yaban domuzları tarafindan zarara uğramaması icin özgün yöntemlere başvurulmaktadır. Tarlaya yerleştiren tüpler yardımıyla domuzlarin tarlaya girmesiyle birlikte hafif bir patlama meydana gelmekte ve domuzlari korkutarak tarlalardan uzak tutmaktadır.

  Köy topraklarinin verimli olmasi birçok meyve çeşidinin yetişmesine imkan sağlamaktadır. Sayısız findik tarlasi gözlerden kaçmamaktadır En çok üretilen tarım ürünleri fındık, mısr, elma ve eriktir.

  Camiisinin ve şadırvanının güzelliği hemen göze çarpmaktadır, ve ezanı bir başka güzellikte okuyan genç imamımızın sesi yolu kuz köyünden geçenlerin kulaklarında yankılanmaktadır. Köyümüzde okul çağında yeteri kadar çocuğun olmaması nedeniyle köy okulu kapalıdır. Köydeki çocuklar taşımalı eğitim ile Türkeli ilçesindeki okullarda okutulmaktadır.

  Son yıllarda bazı köy sakinlerinin köydeki evlerine şehirdeki konforu getirdikleri görülmektedir. Nüfusu sürekli azalan köyümüzde bu tür çabalar elbette çok önemlidir. Nitekim şehirlerde dünyaya gelen ve yetişen gençleri köylerini tanımaya ve sahip çıkmaya teşvik eden bu çabalar geleceğimizin teminatı olacaktır. Ancak şehir konforu ile köy nostaljisi ve yaşam şartları ve kültürel özelliklerinden bazılarının korunması gençlerin köyü kültürleriyle birlikte tanıması ve köy şartlarını görmesi için de bir o kadar ehemmiyet taşımaktadır.


  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kıyılardan iç kesimlere gidildikçe yeşil ormanlarla kaplı alanlar çoğalır. Yörede yeşilin ve sarının bütün tonlarını görmek mümkündür. Kıyılarda Akdeniz ve Karadeniz iklimi karışık durumda olduğu için yaz ve kış yaprağını dökmeyen kısa boylu bodur ağaçlar yer almaktadır. Bunlar mersin, bilyedin, zeytin ve defne ağaçlarıdır.

  İlçe orman bakımından ilin en zengin ilçelerinden birisidir. Zindan ormanlarında çam, köknar, kayın, gürgen, meşe, kestane, kavak ve dişbudak başlıca ağaç türlerini teşkil eder. Orman diplerinde sarı ve mor renkli orman gülleri bulunmaktadır. İlçenin gür ormanlarında defne (dafinus) bol miktarda yetişmektedir. Islah çalışmaları yapıldığında yöre için önemli bir gelir kaynağı olacaktır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Koy nufusunun çoğu şehir dışında ve yurt dışında yaşamaktadır. Köyde kalanların çoğunluğu emeklidir. Bir kaç aile çevre ilçelerde inşaat işleri yapmaktadır.Tarım ve hayvancılıktan düzenli bir gelir elde edilememektedir. Bunun yanısıra Türkiye'nin değişik illerinde ve yurtdışında değişik sektörlerde müteşebbüs köylülerimiz mevcuttur.


  Altyapı bilgileri

  Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup yeniden asfaltlanması planlanmaktadır.
  Köyde elektrik ve telefon şebekesi vardır.
  Köyde, kanalizasyon şebekesi yoktur.
  Sağlık ocağı yok ancak faal olmasa da sağlık evi bulunmaktadır.
  Köyde ilköğretim okulu var ancak eğitim-öğretim yapılmamaktadır. Köy okulu köyümüz insanları tarafından bakımlı tutulmaya çalışılmaktadır.
  Bir zamanlar köyün en hareketli mekanı olan Köy Konağı da faal değildir.
  Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.
  En yakın devlet hastanesi Türkeli Devlet Hastanesi'dir "  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuzköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Kuzköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kuzköy Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Kuzköy Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Kuzköy Köyü Kabataş Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Kuzköy Köyü Dursunbey Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş