Kuzgeçe Köyü Merkez Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kuzgeçe Köyü Merkez Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kuzgeçe köyü bilgileri - kuzgeçe köyü resimleri - kuzgeçe köyü tanıtım  Kuzgeçe, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  "Kuz" gölgede kalan anlamına gelmektedir. Köy vadi içinde kurulmuş Kuşpınarı ve Gavur Yaylalarının eteğindeki vadide bulunduğu için bu adı almıştır. Asıl adı Kuzkilise'dir. Çünkü köyün Yeşilırmak'a yakın bölümünde eski bir kilise kalıntısı bulunmaktadır. Bu yüzden kuzeyde iç kesimde kalmış kilise anlamına gelmektedir.
  Kültür

  Dügünlerde çeşitli oyunlar oynanır bunlardan en çok bilineni SİMSİM oyunudur. Düğünlerde vs. köy meydanına büyük ve güçlü bir ateş yakılır davul zurna eşliğinde eğlenceli ve hareketli bir şekilde köy gençleri tarafından coşkuyla oynanır. Çeşitli gelenek ve görenekleri artık neredeyse yok olma seviyesine kadar gelmiştir. Dünyadaki değişim dolaylı olarak Köyün geleneklerinin unutulmasına etken olmaktadır.

  METEL OYUNU : Kuzgeçe köyünde bilmeceye metel denilmektedir. Eskiler soğuk kış gecelerinde veya çocuklar oyun oynamak istediklerinde bir araya gelirler. İki eşit gruba ayrılırlar. Bu gruplar kura sonucu birbirlerine metel sormaya başlarlar. Meteli soran grup üyeleri karşı tarafa bilemedikleri takdirde "canlı mı?, cansız mı?, yenir mi? içilir mi?" gibi sorular sorarlarlar. Meteli soran tarafta cevap verir. Yine de cevabı bilinemezse meteli soran grup cami alır.( cami alma bir tekerleme ile olur. Tekerlemenin içeriği genellikle karşı tarafı rencide edici küçük düşürücü sözleri içerir) Örnek metel tekerlemesi: Gel camim gel ben bineyim bir kühaylana onlar binsin bir uyuz eşeğe ben uçar kuş gibi gideyim onlan uyuz it gibi gitsin. İncir yaprağı kat kat başına s. pat pat. ben süt içeyim gort gort onlar süt içsin kedi gibi gırt gırt..." diye sürüp gider. Ortama göre maniye eklemeler çıkarmalar yapılabilir. Daha sonra karşı taraf bilemediği için aynı grup bilmecesini sorar. Eğer yine bilemezseler aynı metel tekerlemesi söylenerek bir cami daha alınır. Eğer bilirlerse metel sorma hakkı karşı tarafa geçer. Bir şekilde süren oyunun sonunda kim daha çok cami biriktirmişse birinci o olur.

  DOMALİ OYUNU : Dokuz tane düz taş veya kiremit bulunur bunlar üst üste dizilir. Daha öncesinde eski çoraplardan ve bezlerden yuvarlak bir top yapılır. Ebe olan taraf dizili taşların yanında bekler. Karşı taraf belirli bir mesafeden bu taşları yıkmaya çalışır. Taşlar yıkılınca ebe olan taraf topla karşı tarafı vurmaya çalışır. Bu arada karşı tarafın oyuncuları taşları üst üste dizmeye çalışır. Topla vurulan oyunca yanar. Eğer taşları dizemeden karşı tarafın tüm oyuncuları vurulursa oyuna tekrar başlanır.
  Coğrafya

  Amasya merkezine 20 km uzaklıktadır.Köy vadi içinde olup eşşiz bir doğa güzelliği ile gözleri ve gönülleri huzurla beslemektedir. (Tabi bunu anlamak için köyden uzaklaşmak gerekir.)
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 362
  1997 330
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kiraz, Şeftali, Bamya (Kara Bamya, Sultani Bamya) en çok yetiştirdikleri tarım ürünleri olup pazarlama ve satış konularında eksiklikler ve sıkıntılar vardır. kooparatif oluşturamadıkları için yetiştirdikleri ürünleri neredeyse yarı fiyatlara satarak emeklerinin karşılıklarını alamamaktadırlar. Ayrıca her aile hayvancılıkla bir şekilde ilgilenmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır.

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuzgeçe Köyü Merkez Forum Tarih
Kuzgeçe İlköğretim Okulu Merkez Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 27 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş