Kuzey kore'nin füze fırlatması an meselesi

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda sebradılan21 tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kuzey kore'nin füze fırlatması an meselesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuzey Kore'nin fırlatma rampasına yerleştirdiği roketi henüz ateşlenmedi ama bu konudaki hararetli tartışmalar bazen sansasyon oluşturan haberlerle birlikte devam ediyor.


  Kuzey Kore'nin uzun menzilli roket kullanarak bir iletişim uydusu fırlatacağını duyurması başta Japonya, Güney Kore ve ABD olmak üzere uluslararası kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışmaya açıldı.
  Söz konusu ülkeler Kuzey Kore'nin amacının uzun menzilli roket denemesi yapmak olduğunu öne sürerek, bu konudaki karşıt görüşlerini ortaya koydu. Bu arada Japon televizyon kanalı NHK, hükümet kaynaklarına dayandırdığını iddia ettiği haberinde Kuzey Kore'nin roketi fırlattığını duyurdu. Ancak Japon yetkililer haberin yayınlanmasından yaklaşık 5 dakika sonra açıklamada bulunarak, böyle bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.
  Öte yandan Pyongyang'ın resmi haber ajansı,Kuzey Kore'nin iletişim uydusu taşıyan roketi fırlatmasına oldukça az bir zaman kaldığını bültenlerine taşıdı.
  ABD,] Japonya ve Güney Kore'nin, uzun menzilli balistik füze testi yapılacağı ve Alaska'yı vurabilecek kapasitede, nükleer başlık taşıyabilen Taepodong-2 tipi füzenin kullanılacağı iddiasıyla karşı çıkmasına rağmen Kuzey Kore'nin çok yakın bir sürede rampada hazır bulunan roketi fırlatması bekleniyor.


   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş