Kuzey Kore uzaya uydu gönderiyor

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kuzey Kore uzaya uydu gönderiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuzey Kore, Washington'ın tüm uyarılarına rağmen, uydu fırlatma planları konusunda uluslararası resmi kurumlara bilgi verdiğini söyledi.

  ABD dün, Kuzey Kore'nin uzun menzilli balistik füze testlerine devam etmesi halinde, Pyongyang yönetimine karşı, BM müeyyidelerinin artırılması dahil bir dizi etkili tedbir alabileceği uyarısında bulunmuştu.

  Washington yönetiminin bu tehdidinin ardından bir açıklama yapan Kuzey Kore, iletişim uydusu Kwangmyongsong-2'yi uzaya fırlatılacağını, bunun için de ilgili uluslararası kurumlara bilgi verildiğini bildirdi.

  Güney Kore ve ABD'nin hafta başında müşterek gerçekleştirdikleri askeri tatbikat, Kuzey Kore'de orduyu alarma geçirmiş ve seferberlik ilan edilmişti. Kuzey Kore medyası bugün de, Pyongyang'ın Güney Kore ve müttefiki ABD'nin saldırı planlarına hedef olduğunu belirterek, bu tatbikatla Kuzey Kore'ye yönelik "önleyici sürpriz bir saldırı" planlandığını yazdı. Komünist medya, Güney Kore'nin ticari uçaklarının hava sahasından uzak durması yönünde uyarıldığını ve bir savaş durumunda roketlerin ateşlenmeye hazır olduğunu belirtti.
   

Bu Sayfayı Paylaş