Kuzalan Köyü Suluova Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kuzalan Köyü Suluova Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kuzalan köyü bilgileri - kuzalan köyü resimleri - kuzalan köyü tanıtım  Kuzalan, Amasya ilinin Suluova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ilk kuruluşunda ismi gülyan olarak anılırmış. , burada ise hayvancılık yaptıklarından kuzu alan kökünden KUZALAN ismine dönüşmüştür.
  Kültür

  Köyde ençok yapılan ve yenilen yemekler keşkek, yoğurtlu çorba, tarhana, yeşil fasulye, bulgur pilavıdır. Ziyaretlerinizde kuzu kesen köy halkı yine de kuzunun yanında size yoğurtlu çorba ya da yeşil fasulye ikram edeceklerdir..
  Coğrafya

  Amasya iline 45 km, Suluova ilçesine 20 km uzaklıktadır. Köyün tamamı iki tepe arasında kurulmuş olup köyün ortasından küçük bir dere geçmektedir. Köyün tamamı ormanlık arazi içerisinde bulunmaktadır. Engebeli arazisi ve yollarının bozuk olmamısıyla ziyaretçilerine zor anlar yaşatmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 37
  2000 51
  1997 50
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde küçük ve büyük baş hayvancılık yapılmaktayken tarımda bölgenin en kaliteli fasulyesini üretmektedirler. Ayşe Kadın Fasulyesi diye ünlenen fasulye, Ladik ve Suluova ilçelerinde satışa sunulmakta ve gerek bölge halkı, gerekse gurbetteki vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesiköy halkı tarafından imece usulüyle yapılmıştır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur . Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuzalan Köyü Suluova Forum Tarih
Kuzalan Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Kuzalan Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Kuzalan Köyü Hakkında Bilgi Dikmen Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Kuzalan Köyü Kavak Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Kuzalan Köyü Bafra Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş