Kuzören Köyü Eskipazar Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kuzören Köyü Eskipazar Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskipazar Kuzören Köyü - Kuzören Köyü Hakkında - Kuzören Köyü Tanıtımı - Kuzören Köyü Resimleri  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1040
  2000 500
  1997 350

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Kültürel Yapı

  İlçemizve köylerinde Türk Milli kültürü yaşanmaktadır. Sanayileşmenin veteknolojik gelişmelerin etkisi dışında kalmış olan İlçemiz ve köylerigenel olarak, kapalı toplum özelliği taşımaktadır. Bu durumun tabiineticesi olarak, İlçemiz köylerinde milli gelenekler toplum hayatınahakim bir haldedir. İlçemize bağlı köylerimizde halen köy odalarıbulunmakta, geleneksel Türk misafirperverliğinin en güzel örnekleri buköy odalarında sergilenmektedir. Odalar, sosyal olaylarıntartışıldığı, düğün nişan, dini bayramlarda çok sayıda insana hizmetetmeğe elverişli mekanlar olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Diniinançlar halkın hayatını yönlendirici büyük bir güçtür. Anadolu'nunfethinden bu güne kadar düşman işgaline uğramamış, milli kültürümüzünyaşatıldığı ender İlçelerden birisidir. Büyüklere saygı, küçüklereşefkat ve sevgi yanında sosyal yardımlaşma halen yaşanmaktadır.Gelenek ve göreneklerimizden fazla değişim olmamıştır. Örneğin halakadınlarımız yoldan geçen bir erkeğin yolunu kesmemek için bekler,erkek geçtikten sonra yoluna giderler. İlçe ve köylerin ortakmallarının yapılmasında, onarılmasında, tamirinde imece usulü ileçalışma elbirliği yaparak işi bitirme, onları koruma, gözetleme halendevam etmektedir, yardımlaşma ve dayanışma sürdürülmektedir. Bu durumun tabii neticesi olarak, gelenek ve görenekler, adet ve ananeler toplum hayatında hakim bir haldedir.


  İlçemiz veköylerinde, Ramazan ayında oruç açtırmak bir gelenek halini almıştır,ulaşım araçlarının az olduğu dönemlerdeki köy odalarında misafirağırlamanın yerini, bugün oruç açtırma almıştır. Her yıl Ramazanayında her hane sahibi sıra ile, gücü nispetinde misafir çağırarak oruç açtırma adı altında bir akşam yemeği verir. Nüfusu az olanköylerimizde oruç açtırmaya köyün hepsi çağrılır. Kadınlar oruç açılanevde, erkekler ise genelde Cami ile bitişik olan odada oruç açarlar.Oruç açma organizasyonu köyün özelliğine göre sıra ile yapılır.

  Eskipazar çevresinde, özellikle köylerde rastlanan güzel geleneklerdenbiri de Cuma Yemekleridir. Her Cuma öğlen saatlerinde Cami de yemekverilir. Özellikle köye gelen misafirler için hazırlanan yemek vermeişi köyde sırayla her ev tarafından yapılır.

  Dini vemilli bayramlarımız İlçe ve köylerimizde, yurdumuzun her yerinde olduğu gibi dini ve milli bayramlarımız büyük bir coşku, heyecan vekaynaşmaya sahne olur.

  Dini bayramlarımızın arifesindeziyrat adı verilen dini merasim yapılır. Burada tüm koşularınkatılmasıyla her evden gelen helva ve ekmekler bira araya toplanır,buradan toplanan ekmek ve helvalar karıştırılarak toplananlaraçocuklara öncelik verilerek dağıtılır. Kuran-ı Kerim ve dualar okunur.Aynı gün mezarlıklar ziyaret edilir, dualar okunur. Bayramnamazlarına yediden yetmişe herkes katılır. Bayram namazlarındansonra camii önünde büyükler sıra olur, küçükler büyüklerin öperekbayramlarını kutlarlar, bayramlaşmadan sonra, hangi mahallede yemekverileceği camii önünde halka duyurulur ve o mahalleye toplucagidilerek bayram yemeği yenir. İlçe 5 mahalleden oluşmaktadır. Bayramınilk iki günü her mahallede yemek verilir.Yemek veren mahalledebulunanlar kendileri yemek yemez, diğer mahalleden gelen misafirlereikramda bulunurlar. Buna yemek nöbeti denilir. Bayram nöbeti olanmahallede yemek nöbeti olan mahalleden biri yemek yerse köyçeşmelerindeki oluğa atılır.

  Eş, dost, hısım, akrabanınbu yemeklerde bir araya toplanmasına özen gösterilir. Bayramlarda kimseişe gitmez, eş-dost ile bayramlaşmalar birkaç gün devam eder. Millibayramlarımızda da bayram yerlerinde toplanıp, kutlama töreniniseyrederler.

  Her yıl 6 Mayıs Hıdırellez günü için köyhalkı birkaç gün evvelinden hazırlığa başlar. Köyden bol miktar para veyumurta, pirinç, bulgur, fasulye, nohut, soğan gibi yiyeceklertoplanır, yemek yapmak için hazırlanır. Kurban kesmek isteyenler birgün önceden keser. Toplanan parayla da eksik yiyecekler alınır.

  6 Mayıs sabahı köyün kadın ve erkekleri bir arada toplanıp yemekyapmağa başlarlar. Öğlene kadar çok çeşitli yemekler toplanır. Öğlenekadar Mevlid-i Şerif okunur ve tüm köylü yemeği hep beraber orada yerve dua eder.

  Halkımızda bayram günleri vatan, millet, bayrak sevgisi ön plandadır. O gün hep bu duygularla yaşanır.

  İlçemiz ve köylerinde yağmur yağmadığı yıllarda çıkılan Yağmur Duasıgeleneği giderek yağsın yağmasın, her yıl yapılır hale gelmiştir. Buduada topluca namaz kılınır, Kurban kesilir, kurban eti ile pilavyapılarak beraberce yenir. Yağmur duaları öteden beri halkın ziyaret ettiği türbeler olup, el avuçları aşağıya çevrili olarak dualar yapılır.

  İlçemiz ve köylerinde ölen her kişi için cenaze töreni düzenlenir.Ölen kişinin çocukları, ailesi ve yakın akrabaları yanında olursacenazesi hemen defnedilir. Eğer ölen kişinin çocukları, ailesi veyakın akrabalarından bir kısmı gurbette ise haber verilir ve cenazebekletilir. Ertesi günü defnedilir. Genellikle kadınlar ölüye ağlarlarve ağıt söylerler, bunlar ölen kişinin annesi, eşi, çocukları, kardeşiolabileceği gibi ölüye yakın akrabası olan başka kadınlarda olabilir.Aileden olan kadınlar acılarını belirten çeşitli hareketler yapar,ellerini dizlerine göğüslerine vurarak oh, ah gibi acılarını dilegetirirler. Ölü evinde toplanan erkek ve kadınlar ölenin iyi huylarınıve özelliklerini anlatırlar. Ölen kişiler evlerinin önünde salacatahtası denilen tahta üzerinde yıkanır, cenaze yıkandıktan sonra,cenaze namazının kılınacağı camii önündeki musalla taşının üzerinekonulur. Cenaze genellikle öğle ve ikindi namazlarını müteakibenkılınan cenaze namazından sonra defnedilir.

  Cenazeölenin yakınları tarafından mezara indirilir. Cenazenin altına incetoprak serpilerek biraz sağ tarafa çevrili şekilde toprağakonur,üzerine ağaç veya betondan yapılmış düzenli kalıplar konulduktansonra toprak atılmaya başlanır.Mezarlığa çıkan herkes toprakatar.Toprak atılmaya başlayınca Kuran okunur, dua edilir ve kalabalıkdağılır. Cenazeye katılanlara komşular tarafından hazırlanan yemeklerverilir. Ölenin ruhu için yedi ve elli ikincisi günleri mevlit okutulupdualar edilir. Mevlide katılanlara yemek verilir. Ölen kişi için ilkdini bayramın arifesinde komşulara helva ekmek dağıtılır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuzören Köyü Eskipazar Forum Tarih
Kuzören Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kuzören Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kuzören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kuzören Köyü Yakakent Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Kuzören Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş