Kuytuca Köyü Göle Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kuytuca Köyü Göle Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göle Kuytuca Köyü - Kuytuca Köyü Hakkında - Kuytuca Köyü Tanıtımı - Kuytuca Köyü Resimleri - Şeki Köyü
  Kuytuca, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı : 2009-Bahattin KARAGÜLLE

  Muhtarlık Erişim :Bilgi yok

  Tarihi

  Günümüzde Gürcistan sınırları içinde bulunan Ahıska bölgesinden göç eden 7 aile tarafından kurulmuştur. Daha sonra köye gelen/getirilen diğer ailelerle birlikte günümüzdeki Kuytuca köyü oluşmuştur.

  Tarihi bilgilerle ilgili net veriler elimizde bulunmamakla beraber; bu 7 ailenin 1800 ‘lü yılların başında göç ettiği tahmin edilmektedir. Bu 7 aile Kürt olup aşağıdaki ailelerden oluşmaktaydı;

  1-Süleyman Zonco (Bugünkü Karataş ailesi) 2-Ferhat Dawdi ( Bugünkü karadag ailesi) 3-Piro (Bugünkü Karagülle ailesi) 4-Osman Haci (Bugünkü Kılıç ailesi) 5-Edoler (Bugünkü Yılmaz ailesi) 6-Cemaller (Bugünkü Tatli ailesi) 7-Deqo-Pıstane (Bugünkü Karagöz ailesi).

  Bu 7 ailenin göç edişleri ile ilgili bilgiler kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Ahıskadan göç eden bu aileler önce bugünkü Erzurum-Oltu sınırları içinde yer alan; ISRAIL DÜZÜ olarak adlandırılan bölgeye yerleşmişlerdir; halk arasında Qere Kont (Kara Otak ) olarak bilinen otaklarıyla o bölgede yaşamaya başlamışlardır. Bölgede yaşayan Kara Cıbo adlı ağa ile 7 aile arasında bir nedenle meydana gelen kavgada; karşı taraftan (Kara Cıbo tarafından) 2 kişi öldürülmüştür. Bu 7 aile içinde yaş itibari ile büyük olan Ferhat Ağadır. Bu kavgadan sonra; Ferhat Dawdi ile Zonco önderliğinde 7 aile İsrail Düzünde düşmanlık yüzünden huzurlu yaşayamayacaklarını düşünerek o bölgeden göç etmek zorunda kalmışlardır.

  Israil düzünden çıkıp güvenle konaklayacakları ve hayvanları açısından en uygun yer olarak eskiden Şeqe Quli olarak adlandırılan (günümüzde Kurt deresi olarak adlandırılmakta; Kuytuca ile Altınbulak köyü arasında bulunan bölgedir) bölgeye gelmişlerdir. Şeqe Quli’nin bir Ermeni yerleşim birimi ve bilinmeyen bir nedenden dolayı terk edilmiş virane bir köy olduğu bilinmektedir. Bu 7 aile bugünkü Şeki’nin Çatak deresi ve bölgesini hayvanları için uygun yer olarak görmüşlerdir. Günümüzde Köy Merkezi olarak adlandırılan ve hala 7 ailenin yoğunlukta yaşadığı bölgeyi iskan yeri olarak seçmişlerdir. Önce Otaklarıyla yaşamaya başlayıp; daha sonra tamamen yerleşik yaşama geçmişlerdir. Ayrıca, köyümüz eskiden Bey Yurdu olarak adlandırılan ve bölgedeki en güzel yaylalardan birine sahiptir. Yaylamız köyden yaklaşık 5 km mesafede olup coğrafi olarak rakımı köyden yüksek olan bir Plato üzerinde kurulmuştur.

  Tarihte 93 Harbi olarak adlandırılan 1877 Osmanlı-Rus savaşı sürecinde; 93 Tapuları olarak adlandırılan tapular Süleyman Zonco ve Piro ailelerinin üzerine kayıtlı olup günümüzde arşivlerde mevcuttur. Bu tarihi Tapular; Şeki Köyünün o tarihten daha önce kurulduğunu kanıtlamaktadır.

  Köy tamamen yerleşik düzene geçtikten sonra bu 7 ailenin dışındaki diğer aileler getirilmiş veya daha sonradan yerleşmişlerdir. Bu ailelerden Memko ailesini (Özen ailesi) Piro getirmiştir. Moşe ailesini (Günümüzdeki Aslan ailesi) Haci Osman getirmiştir. Kırık (Karayılan ailesi), Qazo (Şeker Ailesi) ve Koppo aileleri (Karabacak ailesi) kendiliğinden köye gelmişlerdir. Kamil Bekir ailesi (Karapaça ailesi) Kürt Demirkapı olarak adlandırılan köyden gelip yerleşmiştir. Diğer aileler Muhacir aileler olarak köyde bilinmekte olup Ali Tavşan ailesi Bayburt’tan gelmiştir; Moro ailesi (Lale ailesi) Muş-Bulanıktan; Ömer Morkoç ailesinin (Morkoç ailesi) geldiği yer tam olarak bilinmemektedir; ve son aile Hevşoler olarak bilinen (Balcı ailesi) köye gelip yerleşmiştir.

  Köyün ana dili Kürtçe olup köy ismi Şeki olarak kabul edilmiştir. Daha sonra köy ismi T.C. tarafından Kuytuca olarak değiştirilmiştir. Göç nedeni ile şu an günümüzdeki hane sayısı 170 dir. Şeki köyü devamlı olarak göç vermektedir; en yoğun göç edilen iller İstanbul, Manisa, Izmir, Ankara dır. Bunun yanında diğer illere de göç vermiştir

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 936
  1997 1163

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve [[hayvancılık|hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Şose olup köyde elektrik ve telefon şebekesi mevcuttur.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuytuca Köyü Göle Forum Tarih
Kuytucak Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Kuytucak İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Kuytucak Karapınar İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Kuytucak Alı Fakılar İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş