Kuyruk Kakan Kuşu Hakkında Bilgi ve Resimleri

'Kuşlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 31 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kuyruk Kakan Kuşu Hakkında Bilgi ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuyruk Kakan Kuşu özellikleri, Kuyruk Kakan Kuşunun üremesi, Kuyruk Kakan Kuşu hakkında bilgi, Kuyruk Kakan Kuşu beslenme

  Açık arazide yaşayan ve yerde dik duran küçük boylu ötücülerdir. Çoğu zaman başlarını oynatır, kanat ve kuyruklarını kakarlar. Hızlı uçarlar. Bir sinekkapan gibi uçan böcekleri avlayabilirler.
  [​IMG]
  14 günlük kuluçka süresi sonunda çıkan yavrular, 16-17 günde tüylenirler.
  1 yıl sonunda üreme yapabilecek duruma gelirler.

  Çok çeşitli tipteki ağaçsız ve taşlık açık arazide bulunur; tundra, kayalık yamaçlar, turbalıklar, meralar, ağaçsız tepeler, engebeli otlaklar ve kumullarda ürer.

  Yuvasını set duvarlarındaki oyuklara, tavşanların yaşadığı alanlara, kaya öbeklerinin aralarına, taş yarıklarına, mezarlık höyüklerine yapar.


  Göçmendir. Orta ve Kuzey Avrupa'da üreyen tek kuyrukkakandır. Kuzey Amerika'da Kanada'nın Alaska tarafında, Avrupa'nın hemen tüm ülkelerinde, Rusya'nın yer aldığı kıtanın en kuzey ucu ve Hindistan Çin hariç neredeyse tüm Asya'da ve Arabistan'da yayılış gösterir.

  Bayağı Kuyrukkakan olarak da isimlendirilir.

  Böcekçil bir beslenme tarzı vardır.
  Açık arazide beslenirken öne doğru eğilir ya da bir direk ya da kaya üzerinde tüner. Ağırlıkla böcekçildir, yanısıra omurgasızları ve küçük sulu taneli yumuşak dutsu meyvelerle de (dut, böğürtlen, ahududu gibi) beslenirler. Bir sinekkapan gibi uçan böcekleri avlayabilirler. Toprakta eşelenerek yumuşakçaları, kurtçukları, solucanları da yerler.


  Ayırt ederken beyaz kuyruk sokumu ve kuyruğundaki ters T şeklindeki siyah desen önemlidir. Erkekleri çoğunlukla birbirinden rahatça ayrılırlar, dişileri birbirine çok benzer, gençleri açık beneklidir.

  Üreme giysisinde erkeğin tepesi ve sırtı gri, kanatları siyahtır. Siyah orta kuyruk telekleri ve kuyruğun üçte biri genişliğindeki siyah bant ters bir T oluşturur. Üreme dışı giysisinde daha kahverengidir, erkeğin gözpınarındaki siyahlık kalır. Gözü boyunca uzanan siyah lekenin üzerinde beyaz bir çizgi vardır. Kuyruk sokumu beyaz ve büyüktür. Dişisinin üst tarafı kum rengi açık kahverengi, alt tarafı kirli sarı, göz lekesi ve kanatları kahverengi ya da siyahtır, teleklerin açık renkli kenarları siyahı saklar. Gencini dişisinden ayırmak zordur, dişisine çok benzer. Genci beneklidir, kuyruğu erişkininki gibidir. Tüm kuşlar sonbaharda daha kahverengidirler, alt tarafları kum rengi-kirli sarı, telek kenarlarında genişçe altın rengi-kirli sarı olan kanatları koyu renklidir. Oldukça dik duruşludurlar.

  Kışları Orta ve Kuzey Afrika'ya göç eder. Dünyanın gerçekten en uzun mesafeli göçlerini yapan kuşlardan biridir. Sıklıkla geniş okyanusu çarpraz olarak hiç durmadan geçer. Mart ortalarından itibaren Avrupa kıtasında görülmeye başladığında bir nevi baharın habercilerinden sayılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuyruk Kakan Kuşu Forum Tarih
Bayağı Kuyrukkakan Hakkında Bilgi ve Resimler Kuşlar 4 Temmuz 2011
Boz Kuyrukkakan (Oenanthe isabellina) Kuşlar 27 Ocak 2010
Kuyruklu Yıldız Niçin Diğer Yıldızlara Benzemiyor Uzay ve Gökyüzü 3 Aralık 2013
2013 Kuyruklu Gelinlik Modelleri Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 1 Mayıs 2012
2012 Kuyruklu Gelinlik Modelleri Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 27 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş